nelprochazkova nelprochazkova komentáře u knih

Bylo nebylo doopravdy Bylo nebylo doopravdy Veronika Hájek Hurdová

Nápad skvělý, provedení bohužel ne :( Vadilo mi autorčino neustálé odbíhání od tématu, vysvětlování použitých slov, slovních spojení nebo třeba toho, proč maminka s tatínkem říkají Marušce s Jeníkem právě Maruško a Jeníku a ne Marie a Jane. Vadilo to i dětem, nevydržely do konce ani u jedné pohádky... Děj pohádek mi přišel zbytečně složitý (a to nejen pro děti, ale i pro dospělého čtenáře), překombinovaný a zmatečný, navíc plný faktických a logických chyb (např. Sněhurku doktoři ponechají v nemocnici několik dní ležet jen kvůli výronu, Holeně zase uschne kaktus potom, co ho Maruška jednou nezalije). Nutno podotknout, že Veroničiny blogové příspěvky mám ráda. Úvaha na blogu a (pohádkový) příběh jsou ale zcela odlišné kategorie, a tady se mi to potvrdilo na 100 %.

03.01.2020 odpad!

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Na ilustrace nestačí hvězdičky, ty jsou prostě TOP. Ale ten příběh... Čekala jsem víc po takové marketingové masáži. Kapitoly jsou krátké, ale ani tak u nich dítě nevydrží. Gerda totiž prostě bloumá mořem, sem tam někoho potká, ale vlastně se od něho nic zajímavého a nijak zajímavou formou nedozví. Věty jsou kostrbaté a jazykově chudé. Navíc to, že se na konci knížky, Gerda nesetká s maminkou ani tatínkem (ale jen s bráškou), mi přišlo neuvěřitelně smutné, drsné a (vzhledem k věku čtenářů a závažnosti tématu) necitlivě zpracované.

10.10.2019 3 z 5

Cestovací pohádky Cestovací pohádky Eva Bešťáková

Ilustrace paní Baránkové jsou nádherné, dítě si je prohlíží neustále dokola a dokola. Příběhy nás ale bohužel nezaujaly. Jsou dlouhé, složité, stejně tak věty v nich. Autorka se snaží sdělit přiliš mnoho informací najedou. Proto si vymýšlíme vlastní příběhy podle obrázků...

10.10.2019 3 z 5

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

Tuhle knížku jsem milovala jako malá a moc ráda se do ní začtu i jako dospělá, s dětmi (někdy i bez nich), opakovaně. Je to úžasná detektivka, ze které dýchá léto, prázdniny a dobrodružství. Kalle, Anders a Eva-Lotta jsou neskutečně sympatičtí hlavní hrdinové, mají smysl pro spravedlnost, vtip, fantazii, nápady. Zápornáci jsou zase záporní tak akorát (pro malé čtenáře). Určitě doporučuji!

10.10.2019