NEGR NEGR komentáře u knih

Henry & June Henry & June Anaïs Nin

Vřele doporučuji všem, kteří si přejí poznat pravou tvář Henryho Millera (nebo aspoň část této tváře), což se vám při četbě jeho knih stát nemůže. U něj se realita snoubí s fikcí natolik, že je nelze rozplést, zatímco o Ninové víme, že ve svých denících byla absolutně upřímná, a že tedy neměla důvod si cokoli vymýšlet.

13.08.2013 4 z 5

Eristická dialektika, čili, Umění dostati v každé debatě za pravdu Eristická dialektika, čili, Umění dostati v každé debatě za pravdu Arthur Schopenhauer

Kniha neberu jako návod k tomu, jak vítězit v debatách, ale spíš jako popis způsobu argumentace lidí, který vychází z dlouholeté autorovy zkušenosti.

13.08.2013 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha, jejíž pověst mezi lidmi, kteří ji nečetli, je v naprostém nesouladu s tím, jaká opravdu je. Nejde o pedofilní hrátky, nýbrž o hru se slovy. Slovních hříček a dvojsmyslů je v knize takové množství, že mi připomněla dokonce Jamese Joyce. Nabokov nebyl úchyl (sám řekl, že hlavní postava knihy se mu hnusí a naprosto se s ní neztotožňuje), ale spisovatel, který angličtinu, svůj třetí jazyk, ovládl natolik, že dokázal stvořit tuto hravou knihu.

13.08.2013 5 z 5