mirkoczentovic mirkoczentovic komentáře u knih

Jak hrát šachy? Knížka pro začátečníky Jak hrát šachy? Knížka pro začátečníky Jiří Veselý

Zrozumiteľne podané pravidlá, dobre vysvetlené matové obrazce a základné taktické motívy (vidličky, otvorené stĺpce...), to sú hlavné plusy tejto učebnice šachu pre samoukov.

Trochu však do nej podľa môjho názoru nezapadajú posledné tri kapitoly venované jednotlivým šachovým otvoreniam. Hoci obsahujú niekoľko poučných ukážok partií, z ktorých si aj začiatočník môže niečo odniesť, rozšírenie kapitoly o kombinačných a strategických motívoch či podrobnejšie analýzy daných partií by všetkým, ktorí na šachovnici robia len svoje prvé nesmelé kroky, pomohlo ešte viac.

08.12.2017 4 z 5

Kniha fotbalu: ligy, týmy, taktiky a pravidla Kniha fotbalu: ligy, týmy, taktiky a pravidla David Goldblatt

V porovnaní s čiastočne podobnou Knihou futbalových rekordov jednoznačne vyhráva. Prehľadná, pokrýva informácie do príjemnej, akurátnej hĺbky, grafické spracovanie pestré, ale nerušivé. Prekážalo mi azda jedine zaradenie Slovenska medzi európskych futbalových trpaslíkov (na jednej dvojstrane so San Marínom a Lichtenštajnskom). :-)

08.12.2017 4 z 5

Kniha futbalových rekordov Kniha futbalových rekordov Keir Radnedge

Vhodná publikácia pre tých, ktorí sa vo svete futbalu ešte veľmi neorientujú, ostatní budú zrejme sklamaní. V porovnaní s podobnou Knihou o futbale však ťahá za kratší koniec, či už množstvom informácií, alebo prehľadnosťou.

Minimálne o jednu hviezdičku nižšie zráža hodnotenie v mojom prípade grafické spracovanie, ktoré síce navodzuje dojem pestrosti, menej však býva niekedy viac (pomerne často sa vyskytol čierny text v rámčeku s farebným pozadím a pomerne výrazným vzorom, kvôli ktorému bol horšie čitateľný).

08.12.2017 2 z 5

Tenisový génius Roger Federer a jeho příběh Tenisový génius Roger Federer a jeho příběh René Stauffer

Najlepší tenista všetkých čias? Zrejme áno (a to fandím Nadalovi)...

Najlepšia tenisová kniha všetkých čias? Takmer určite nie (autobiografiu Rafu, no najmä Agassiho kladiem o stupienok vyššie), ale i napriek tomu ide o nesporne kvalitné a podarené dielo. Hoci je písaná vecne a na rozdiel od spomínaných autobiografií s istým pochopiteľným odstupom, prerod z večne nahnevaného mladíka ničiaceho rakety na elegána s učebnicovou technikou popisuje komplexne a zaujímavo.

07.12.2017 4 z 5

Tehelné pole - Chrám futbalu Tehelné pole - Chrám futbalu Juraj Šebo

Autor je skvelý rozprávač a dokáže vystihnúť čaro všedne nevšedných chvíľ strávených na štadióne či v jeho okolí. A hoci som sa do týchto nostalgických príbehov ponáral veľmi rád, prepracovanejšia faktografia - ktorá, pochopiteľne, musela ustúpiť autorovmu zámeru - mi predsa len trochu chýbala.

Kniha je podľa môjho názoru vhodná najmä pre pamätníkov, ktorí ešte slávne časy Tehelného poľa zažili na vlastné oči, než pre mladšie ročníky, ktoré mali do činenia už len (v lepšom prípade) s poloprázdnymi tribúnami.

07.12.2017 3 z 5