mira.l mira.l komentáře u knih

Kolem světa na kole Kolem světa na kole Françoise Hervé

Já nevím proč, ale mě tahle kniha nezaujala. Mám rád cestopisy, rád jezdím na kole, ale tohle mi prostě nešlo. Možná je to tím, že kniha zabírá poměrně dlouhý časový úsek, téměř 15 let a její děj a popis cest je značně zhuštěný.

01.09.2014 2 z 5

Muž se železným sobem - Arktická odysea cyklisty Travina Muž se železným sobem - Arktická odysea cyklisty Travina A. A. Charitanovskij

Zajímavá knížka z pravěku cyklistiky, velice netradičně zpracovaná po grafické stránce.

01.09.2014 4 z 5

Past na rovníku Past na rovníku Jiří Hanzelka

Víc než důstojné navázání násilně přetržené nitě literární dráhy H+Z. Fantastická kniha s nádhernými fotografiemi.

01.09.2014 5 z 5

Afrika – Život a smrt zvířat Afrika – Život a smrt zvířat Josef Vágner

Jedna z nezapomenutelných knih mého dětství.

30.08.2014 5 z 5

Dějiny českých zemí Dějiny českých zemí Jan Randák

Je to velice zajímavá, graficky pěkně zpracovaná publikace, která i mě pomohla oživit řadu informací o našich národních dějinách, mnohé nové jsem se dozvěděl.
Je možné, že od r. 2011, kdy vyšla, došlo k jednomu nebo několika dotiskům. Protože já jsem měl tu čest s prvním vydáním a nevím, jestli je dneska běžné, aby se v knize vyskytlo více než 60(!!) překlepů, pravopisných chyb ve shodě podmětu s přísudkem, chybějících či přebývajících písmen ve slovech, chybných datových údajů, nesmyslně formulovaných vět a podobně. S něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Pro mě osobně to bylo poměrně rušivé, častokrát jsem si příslušnou větu musel přečíst i několikrát a převést si ji do správného tvaru. Celkový dojem z jinak výborné knihy to do určité míry zkazilo. Je třeba si také uvědomit, že tato publikace má značný potenciál stát se např. pro žáky či studenty jistou učební pomůckou a jistě není dobře, když jsou nuceni v ní číst nesmyslné překlepy. Nemluvě o tom, že je to kniha za ne zrovna malý peníz.
V neposlední řadě mě množství chyb udivilo i proto, že autory jednotlivých kapitol jsou historici - Češi, lidé povětšinou s několika akademickými tituly... Dokážu to (i když ztuha, u titulu téhle kategorie by se to stávat nemělo, rozhodně ne v takovém množství) pochopit u překlepů, tam ,kde chybí či přebývá písmenko, číslice nebo je vlivem hry grafika při tvorbě knihy část textu zakryta obrázkem, ale ve shodách podmětu s přísudkem je to prostě hrubice, kterou by vysokoškolsky vzdělaný člověk zkrátka vyplodit neměl. Písmena "i", "y", "í" a "ý" nejsou na klávesnici umístěna vedle sebe, aby docházelo k omylům z přehmatů.

30.08.2014 4 z 5

Pod africkým sluncem - Keňa, Tanzanie, Zanzibar Pod africkým sluncem - Keňa, Tanzanie, Zanzibar Lenka Špillarová

Mám od Špillarových všechny knihy a každá z nich je krásná.

Třetí přání 3 - splněno Třetí přání 3 - splněno Robert Fulghum

Je to už nějakou dobu, co jsem tuhle trilogii četl, ale nějak mi v paměti neutkvěla a mám dojem, že jsem ji dočítal dosti ztuha.
Ale je pravda, že po grafické stránce je to moc pěkně udělaná knížka, platí to pro všechny 3 díly.

13.08.2014 2 z 5

Slavní faraoni Slavní faraoni Thomas Garnet Henry James

Jednoznačně asi jeden z klenotů knihovny každého, kdo má rád starověký Egypt. Už první dojem po prolistování byl úžasný, je to nádherná kniha, na kvalitním papíru se skvělými fotografiemi, zvláště v části věnované představení Tutanchamonovy pohřební výbavy mě už při prohlížení zaujaly velice detailní obrázky jednotlivých předmětů. Příjemně překvapilo i poměrně dost černobílých fotografíí pocházejících z doby otevření hrobky H. Carterem v úvodu knihy, některé jsou známé, ale většinu jsem jich tady viděl poprvé. I druhá část, věnovaná Ramessi II., je po obrazové stránce zpracována velmi kvalitně.
Jen nevím, zda se původně v originále nejednalo o dva samostatné svazky, na zadní straně knihy jsou 2 fotografie, je možné, že se jedná o originální obálky. Pokud ano, bylo by bývalo možná lepší i v české verzi toto zachovat a vydat jako 2 knihy, byť třeba prodávané společně. Přece jenom manipulace s více jak 4kg vážící knihou o 640 stranách není zrovna jednoduchá, rozhodně to není žádný "rodokaps" do postele... A v neposlední řadě se nabízela i otázka, zda vazba knihy dlouhodobě odolá její velké hmotnosti. No, neodolala, začala se rozpadat, když jsem byl přibližně v polovině. Musel jsem to vyřešit pomocí chemoprenu do hřbetu knihy. Trochu nepraktické, ne zrovna ideálně čisté řešení, ale do přečtení už kniha vydržela. I přes tento drobný nedostatek každému případnému zájemci, který by uvažoval o její koupi, ji mohu jen doporučit.

13.08.2014 5 z 5

Královské mumie - Nesmrtelnost ve starém Egyptě Královské mumie - Nesmrtelnost ve starém Egyptě Zahi Hawass

Další ze skvostů knihovny každého, kdo má rád starověký Egypt.

Madonna - Životopis Madonna - Životopis Lucy O'Brien

Kdo se chce dozvědět něco víc o královně popu, tak tohle je dle mého názoru velice vhodný zdroj informací. Čtenář tu najde podrobné informace z jejího soukromého života, tvorby, jsou tu popisovány okolnosti vzniku prakticky všech jejích desek, světových turné i mnoha videoklipů. Jediná věc, která mi vadila, bylo počešťování ženských příjmení. Číst si o tom, že na jednom z turné se při jedné skladbě na pozadí promítá obraz, jehož autorkou je Tamara LempickÁ by mi vzhledem k jejímu původu zas tolik nevadilo, ale Britney SpearsOVÁ, Angelina JolieOVÁ, Alanis MorissettOVÁ a další počeštěné paskvily mi vadí jakože dost. Copak se nemohla česká verze držet původního tvaru příjmení?
EDIT 26.5.2015 A pak možná ještě jedna připomínka. Autorka tu vzala období po vzniku desky Confessions docela "hopem", o desce Hard Candy není prakticky zmínka, posledních pár stran se věnuje pouze tolik propírané adopci.
I přesto ale hodnotím plným počtem, od přečtení jsem do knížky už mnohokrát nahlédl.

Prehistorie Prehistorie David Burnie

Fascinující výlet do historie života na Zemi.