Mary81 Mary81 komentáře u knih

Domov s vůní ovčí vlny Domov s vůní ovčí vlny Pavel Mondschein

Útla knižočka, ktorá chytí za srdce. Príbeh, ktorý väčšinou vyvolá smútok, ale chvíľkami vyčarí aj úsmev na tvári. Bála som sa jej, dlho som ju odkladala, ale teraz nerozumiem prečo. Smutné, no zároveň krásne a citlivo podaná ťažká téma.

28.02.2023 5 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Fúúú, tak toto bolo niečo! Trochu ťažkopádny úvod (taký kingovský, miestami chaos, miestami nuda, napohľad sa nič nedialo), ale potom sa to parádne rozbehlo. Chvíľami som ani nedýchala, chvíľami som mala chuť vraždiť, ale napokon som úplne spokojná a som rada, že som knihe (aj vďaka prečítaniu Šifry mistra bestselleru) dala šancu. Mikaela aj Lisbeth som si obľúbila a už sa neviem dočkať, kedy si požičiam druhý diel. Tých pár dní, kým sa dostanem do knižnice, bude krutých :D

24.02.2023 5 z 5

Harry Potter a prekliate dieťa Harry Potter a prekliate dieťa Jack Thorne

Keď som ju čítala prvýkrát, prišlo mi to ako zle napísaná fanfikcia. Ako keby niekto dal dokopy to najhoršie z fanfikcií, čo sa dalo nájsť. S odstupom času sa na to pozerám trochu inak, ale stále si stojím za tým, že je to blbosť a rozhodne to nepovažujem za kánon. (Pre mňa HP séria končí 7. dielom.) Veľa udalostí odporuje kánonu, resp. nasilu vypĺňajú "hluché miesta" v deji, cestovanie v čase je úplne pritiahnuté za vlasy a niektoré postavy sa odrazu správali úplne inak, prosto mi to prišlo dosť mimo kánonu...

15.02.2023 3 z 5

Takto som mohla žiť Takto som mohla žiť Kristin Harmel

Wow. Som úplne nadšená. Dojímavý, nervy drásajúci príbeh plný smútku, beznádeje, (nesplnených) túžob, no i nádeje na lepší život. Kate sa aj dvanásť rokov po smrti manžela potýka s minulosťou, ktorá jej bráni žiť prítomnosť, život, ktorý si zaslúži. Zásnuby, zistenie, že je neplodná a sny o mŕtvom manželovi však naštartujú kolobeh šialených udalostí i odhalení. Záver úplne vyrazí dych a vženie slzy do očí.

24.10.2022 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Príbeh pastiera Santiaga, ktorý sa vydá hľadať poklad aby naplnil svoj osobný príbeh nie je len príbehom a plnení snov, či obyčajným putovaním, presunom z miesta na miesto, ktoré sa mu zjavilo v sne, je to jedno veľké dobrodružstvo plné nečakaných nástrah, problémov, zdanlivo neprekonateľných prekážok, nádeje, pochybností i zúfalstva. Prinúti človeka zamyslieť sa nad púťou človeka ako takou – púťou v rámci dejín, no i vlastnou cestou, nad svojím vlastným Osobným príbehom. Je písaný jednoduchým jazykom, z pohľadu pastiera, ktorý aspoň spočiatku všetko sleduje a “komentuje” očami pastiera.
Kniha je plná nádherných a inšpiratívnych myšlienok, ktoré prinútia zamyslieť sa aj nad vlastným životom.
Záver bol na mňa trochu filozofický, ale kniha sa mi páčila.

30.08.2022 4 z 5

Okno s dívkou a ptáčkem Okno s dívkou a ptáčkem Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Druhá kniha od autorky, ktorú som čítala. Už pri Nemusíš! som vedela, že si chcem prečítať aj ďalšie.
Ak mám byť úprimná, po Okne som siahla najmä preto, že anotácia napovedala, že časť deja sa odohráva vo Francúzsku. A neľutujem, náležite som si to užila! A hoci to nebolo typické prázdninové dobrodružstvo na francúzskej riviére plné slnka a pohody, malo to svoje čaro.
René a Gale. Zaujímavý príbeh sám o sebe. René, nádejný maliar, inak neskúsený mladík, sa snaží prežiť prázdniny u otca, s ktorým si nerozumie a zároveň bojuje so svojimi citmi k a o niečo staršej Angličanke. Spočiatku mi bola sympatická. Ale bolo tam niečo, čo ma na nej trochu desilo. Neskôr som pochopila čo.
Prvá časť knihy - prázdniny u otca a zbližovanie sa s Gale bolo milé, príjemné čítanie.
Druhá časť knihy - o niekoľko rokov neskôr, to bola jazda! Dagmar to prosto vie. Dokáže čitateľa dokonale zmiasť a začať pochybovať. Keď už si myslíte, že ste jednu záhadu vyriešili, že viete, ako sa nejaká situácia/zápletka vyvinie, autorka urobí niečo, čím vás donúti pochybovať a opäť zmeniť názor. Napokon môže byť pravda niekde úplne inde...
Nečakané rozuzlenia, tajomstvá, čo možno mali ostať skryté… Niečo z toho bola trochu silnejšia káva, niečo len na pohľad nevinná hra.
Dášin štýl je “čtivý” a jednoduchý. Žiadne prehnané opisy, krkolomné súvetia, kde sa stratíte v polke vety.
Okno s dívkou a ptáčkem je taká príjemná oddychovka, ktorá vás prenesie do upršaného Francúzska, anglického vidieka, no i do Čiech. Niekoľko hodín čítania a precestujete tri krajiny. To sa oplatí, nie?

30.08.2022 4 z 5

Píseň zítřka Píseň zítřka Alice Peterson

Uf. Ja nemám slov. Ten príbeh ma úplne rozbil. Neskutočne dojemná kniha plná bolesti, beznádeje, no i nádeje a lásky. Totálna emocionálna smršť. Tajne som verila, že to skončí inak a stále som nedokázala uveriť, k čomu ten záver smeruje. A keď som zistila, že je to reálny príbeh s reálnymi piesňami a albumom, musela som si ho hneď po dočítaní vyhľadať na Spotify. Takže vďaka týmto úplne úžasným a silným piesňam bude vo mne príbeh Alice ešte veľmi dlho rezonovať...

20.07.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

(SPOILER) Páni, tak toto bolo niečo...
Domáce násilie je niečo, o čom sa tak často verejne nehovorí. Tieto ženy mlčky trpia, nezdôveria sa svojmu okoliu a snažia sa prežiť. Bála som sa tej témy, vedela som, že to nebude ľahké čítanie, ale niečo ma na tom sakra lákalo. A neľutujem, že som sa na to dala. Bola to ako jazda na horskej dráhe.
Autorka píše pútavo, okamžite vtiahne čitateľa do deja a nedokážete sa od neho odtrhnúť, aj keď to boli. Myslím, že o tom svedčí fakt, že som tu knihu zhltla za necelý deň. Číta sa ľahko, hoci to nie je jednoduché čítanie a často to boli. Neustále si kladiete otázku Prečo? Prečo tie ženy nechajú so sebou takto zachádzať? Prečo neurobia nič, aby sa vymanili spod vplyvu agresora? Prečo sa nikomu nezdôveria? No niekedy to, bohužiaľ, nie je také jednoduché. Zvlášť v prípade Kateřiny, ktorej manžel Albert je dosť "veľké zviera" a za peniaze si môže kúpiť kohokoľvek chce. Príbehom nás sprevádza niekoľko nečakaných odhalení, ktoré však v priebehu čítania už až tak nečakané nie sú a finále, ktoré ma dosť prekvapilo a chvíľu som bola zmätená, o kom to hovorí, no po pár minútach mi to docvaklo. A úprimne, takýto záver dáva celému príbehu zmysel. Veď ako inak by to malo skončiť, ak nie takto?
Autorke vzdávam poklonu. Na to, že je to jej prvotina, je to dokonalé! Možno tam bolo pár chybičiek a nedokonalostí, ale čítala som aj horšie knihy, od ostrieľaných autorov, takže ja hodnotím pozitívne.

22.02.2022 5 z 5

Za mňa sklamanie. Ale ak máte radi humor (miestami trochu nekorektný, cez čiaru) a ako bonus aj svoje vlastné deti, určite sa dobre pobavíte. Humor Dominika Landsmana je špecifický, zrejme nie pre každého, ale rozhodne táto kniha stojí za prečítanie.

31.10.2021

Kým sa nerozlúčim Kým sa nerozlúčim Bret Witter

Kniha, ktorú som dlho odkladala, preťože som vedela, že to nebude ľahké čítanie.
Kniha, ktorá ma napokon prevalcovala a donútila sa zamyslieť nad tým, čo je v živote dôležité.
Kniha, ktorá je úžasná svojou jednoduchosťou a surovosťou, o akou autorka hovorí o svojej chorobe, no zároveň je plná nádeje. Nádeje, že o jej deti bude po jej smrti dobre postarané. Nádeje, že vďaka spoločným aktivitám a výletom si budú jej deti pamätať len to dobré, čo spolu zažili.

Ťažko slovami opísať pocity, ktoré vo mne kniha vyvolala. Bola to hotová smršť emócií. Už len to, že ide o skutočný príbeh a autorka sa rozhodla knihu napísať, aby jej blízki mali na ňu neskôr pamiatku, je silné samo o sebe. Čítajúc o jej bojoch s chorobou, ako sa napriek všetkému nevzdáva a snaží sa žiť svoj život naplno a prežiť každý deň s radosťou, mi nespočetnekrát vohnalo slzy do očí. Myšlienky na samovraždu. Zmierenie a vyrovnanie sa so situáciou. Vedomie, že nemôže nič robiť a všetko je na pleciach jej manžela. Písanie knihy na iPade, neskôr iPhone jediným funkčným prstom a mnoho iného To sú strašne silné momenty, keď si človek uvedomí, že často považuje úplné malichernosti za najväčší problém vo svojom živote. A pritom, keď nejde o život, nejde o nič, všakže?

Nechcem si ani len predstaviť, ako sa musela cítiť s vedomím, že svoje deti neuvidí vyrastať, že sa nezúčastní ich stužkových, svadieb… A ako sa musel cítiť jej manžel John… Čo je horšie? Umierať s vedomím, že všetko nechávam na pleciach milujúceho manžela, alebo vidieť umierať milovanú manželku a vedieť, že jej nedokážete (a ani nemôžete, lebo nie je ako) pomôcť? Jednoducho… Emócie na každej strane. Nie raz som si poplakala.

Kniha napriek všetkému nie je naplnená smútkom ani trpkosťou. Áno, je smutná, ale zároveň plná Susaninho optimizmu, radosti zo života a zmyslu pre humor. Plná úžasných, silných a neskutočných myšlienok, rozjímania o živote a zmierenia sa s blížiacou sa smrťou.

“Keď viem, čo chcem, chytím to. Nepoznám žiadne čakanie, žiadne „čo ak“. Proste o tom prestanem rozprávať a urobím to.” Táto myšlienka vystihuje celý rok Susaninho života, zobrazený v knihe. Chcela život prežiť naplno, tak to aj urobila. Aj keď bola slabá a zrádzalo ju telo, podnikala výlety so svojimi blízkymi, pokiaľ to išlo. Snažila sa žiť život naplno. V duchu hesla, že každý deň je lepší, ak ho prežijeme s radosťou.

Kniha má len jedinú chybičku krásy. Trošku som sa miestami strácala v časovom slede (čo je prítomnosť, čo minulosť, resp. ako ďaleko v minulosti sme), nakoľko autorka dosť skákala z myšlienky do myšlienky. To jej ale neuberá na sile a posolstve, ktoré je v nej zobrazené.

29.10.2021 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Od knihy som mala veľké očakávania a... Našťastie nesklamala. Ponúkla mi zaujímavé, chvíľami napínavé a chvíľami poučné čítanie. Dlho som si lámala hlavu nad tým, čo vlastne spája na prvý pohľad dve nespojiteľné ženy, a keď ten moment nastal, úplne ma ten následny zvrat šokoval. Z muža, dovtedy sa správajúceho ako gentleman sa odrazu vykľul totálny sviniar. Niekto, kto s tým pôvodným mužom nemal absolútne nič spoločné. Jediné šťastie, že hlavná hrdinka dostala rozum a nenaletela na ďalšie jeho klamstvá a intrigy. Ale aj tak som rada, že som sama odhalila, čo je Majka zač :-D.
Vidno, že kniha je zo života, autorka spracúva bežné problémy bežných žien. V Kataríne som sa na svoje vlastné zdesenie videla až príliš často, a úprimne ma vyľakalo, aby som napokon nedopadla ako ona - nešťastná, v stereotype manželstva, so sklonom naletieť niekomu, kto sa tvári milo a prejaví záujem.
Nemusíš! mi v niečom otvorilo oči, inde mi ponúklo iný náhľad na veci. Ukázalo mi, že každý má právo na svoje šťastie a že pokiaľ ťa niečo vyčerpáva psychicky alebo fyzicky, jednoducho Nemusíš!
Autorkin štýl ma zaujal a rozhodne si plánujem zaobstarať aj jej ďalšie knihy. Viem, že nebudem ľutovať.

06.01.2021 5 z 5

Milenec Milenec Marika Eisler Studeničová

Za mňa obrovské sklamanie. Išla som do nej ako do oddychovky (veď čo, útla knižočka, čítanie na večer), ale akurát mi dvíhala tlak. Hrdinka, štyridsaťdvaročná žena, sa miestami správala ako zaľúbená pubertiačka. Dávno som nečítala väčšie klišé ako toto...

01.06.2020

Daj si pozor na želania Daj si pozor na želania Alexandra Potter

Práve som ju dočítala. Moje očakávania nesklamala. Taký milý oddychový príbeh, bez väčších zápletiek a zvratov, so šťastným koncom. Myšlienka, o tom, dávať si pozor na želania, že nie všetky splnené priania sú dobré, ma zaujala a nútila premýšľať.

15.04.2020

Tak mi treba! Tak mi treba! Silvia Koscelanská-Hajdučeková

Toto je druhá kniha od Koscelanskej čo som čítala. V tej prvej (Za tie prachy to stálo) mi bolo hlavnej hrdinky ľúto, aj keď mi občas liezla na nervy, a chcela som, aby bola šťastná. Tu mi liezla krkom už po niekoľkých stranách a cca v polke knihy som na ňu bola už úplne alergická. Neustále som si kládla otázku, ako môže žena, manželka a matka, byť taká naivná, že sa nebojí riskovať všetko, na čom jej záleží. Dúfala som, že sa jej otvoria oči skôr, než sa všetko pokašle... Potom už je neskoro plakať nad rozliatym mliekom... V každom prípade, kniha sa mi páčila, myslím, že to bolo vykreslené dosť realisticky, a mali by si ju prečítať všetky "na život a na smrť zamilované naivky do Arabov."

12.04.2020 4 z 5