martin7666 martin7666 komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Filmovou adaptaci, kterou bravůrně ztvárnil Stenly Kubrick jsem viděl před přečtením knihy. Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů vubec, kniha si v mém srdci vysloužila stejný status. Je to má první kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem, ikdyž mi ze začátku chvilku trvalo než jsem si zvykl na slang, ale od druhé třetiny už to byla nezkrotná jízda a právě kvůli tomu vlastnímu jazyku je zážitek z knihy o to intenzivnější a celkově je tento velice originální prvek velice velkým plus a přidanou hodnotou. Mechanický pomeranč musím tedy silně doporučit, ať už v té knižní a nebo filmové podobě!

17.12.2015

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Vycítil jsem z toho kritiku společnosti, ale to je asi tak jediný záblesk, který mi dával smysl, tím jak to bylo psáno jsem si z celé knihy prakticky neodnesl vubec nic. Otázka je, zdali se to vubec dá nějak pochopit? Možná, že konzumentům drog to řekne a dá něco víc... Při pohledu na názvy dalších autorových děl by se dalo zjednodušeně říci o jakého člověka se jednalo a co v Nahém obědu má také zásadní vliv "Feťák" "Teplouš" . Je velice obtížné ohodnotit něco, co jsem nepochopil, přijde mi nefér kvůli tomu udělit nízké hodnocení, nebo rovnou odpad, na druhou stranu nevidím žádný důvod, proč by vubec někdo měl chtít tuto knihu číst, nemohu ji nikomu doporučit ani si nedokáži představit se o ní zmínit a bavit se o ni s někým dalším, protože to zkrátka nejde. Zdržuji se tedy hodnocení a zůstanu pouze u komentáře.

17.12.2015