martin.root martin.root komentáře u knih

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Hastrman bylo moje první setkání s autorem a od té doby jsem si ho zařadil mezi nejoblíbenější. Nápad hodně neotřelý: erbenovský vodník, žádná druhá kategorie z pohádek ale milující a zároveň nebezpečný dravec se slabostí pro venkovskou dívku, která nejde s dobou. Hastrmanova reinkarnace do role pomstychtivé mašiny vystřižené z akčních filmů a přerod jeho milované v "zelenou" Gretu, úchylný farář, který vyřezává ze dřeva erotickou pomůcku v životní velikosti, letniční zvyky a svátky Božího těla v konfrontaci s křesťanskou upjatostí. Motivů a témat je v knize jak koleček v hodinkách a nezdá se mi, že by to v nich nějak skřípalo. Pravda, nejsou to zatím rolexky jdoucí bezchybně ale Miloš Urban má dar volby nezvyklých témat, zjevně mu není cizí láska k české krajině, k tradici, ale není to laciné poučování. V některých momentech z textu cítím něco hodně, hodně temného. Je to tam někde ukryté, nemůžu to asi slovně zpracovat, snad v postavě faráře či hastrmanova ženského protějšku. Určité to stojí za přečtení, a asi ne jedno. Třeba přijdete na to, co se mi nepovedlo na poprvé, na podruhé pochopit. Každopádně mi Hastrman přijde jako hodně neobvyklá procházka českým literárním lesem.

18.01.2021

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Moje nejoblíbenější knížka a Můj nejoblíbenější AUTOR se skvostnou a nepřekonatelnou češtinou.

17.01.2021 5 z 5

Stromy - Nový kapesní atlas Stromy - Nový kapesní atlas Allen J. Coombes

Podle ISBN 80-88824-16-8 knihu nevydal Slovart ale DK - A Dorling Kindersley Book
Vydavatelstvo osveta v edici Pouhým okem. Chybná je i obálka. Vazba je pevná s obalem.
Anglický originál Trees - Dorling Kindersley Ltd., London 1992

16.01.2021