MarketV MarketV komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Láska, teplo domova, zvuk akordeonu, dětské rošťárny, poetická slovní spojení v kontrastu se strachem, skrýváním, nejistotou a krutostí doby. Není divu, že si hlavní hrdinka ukradla trochu štěstí v nepříliš šťastné době, kdo by jí to měl za zlé?
Po přečtení téhle knížky si začínám ještě víc vážit knih.

15.04.2014 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Nejprve jsem viděla stejnojmenný film od Jiřího Stracha a pak jsem natrefila na knihu. Detektivní zápletka je celkem zajímavá, ale jelikož se zajímám o umění a architekturu, tak mě spíše nadchly popisy Santiniho staveb a různé jiné okolnosti děje.

25.03.2014 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

spoiler!
Murakamiho fantastkní a zároveň reálný svět roku 1Q84 je velmi zajímavé prostředí pro rozehrání mnoha dějových linek příběhu.
Bojuje tu proti sobě osudová láska a osamělost dvou hlavních postav stejně tak jako rozdílnost (nebo snad podobnost?)obou světů. Oceňuji literární a hudební odkazy (hlavně v prvních dvou knihách), zvláště na Janáčka a Československo, v tomto je mi Murakami hodně sympatický.
Dokonale vykreslené uvažování všech tří hlavních postav, které rozhodně nejsou černobílé (Ušikawy mi bylo na konci upřímně líto, protože i on vlastně nepřímo přispěl k tomu, aby se Aomame a Tengo setkali a sehrál v příběhu důležitou roli). Vše je zakončeno téměř pohádkovým romantickým setkáním (divím se, že k tomu Murakami nezmínil Beethovenovu Měsíční sonátu=), ostatní dějové linky a vedlejší postavy se rozplynou ve starém světě roku 1Q84. A jsme skoro na začátku knihy: starý rok 1984 nebo úplně nový svět? To zůstává nezodpovězeno...

25.03.2014 4 z 5