MarketHons MarketHons komentáře u knih

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Zrecenzuji vám tady přímo celou sérii :)
Ze začátku musím říct, že jsem od Železné zkoušky čekala něco víc. Napomáhalo tomu hlavně, jak to tu téměř každý srovnává s Harrym Potterem. Co se týče děje, skutečně tam najdete menší podobnosti. Styl psaní, oproti propracovaném Potterovi, je rychlí a málo detailní. Větším zklamáním ale pro mě bylo, že jsem z knih od Cassandry Clare byla absolutně unešená a to samé jsem čekala i od této série. Samozřejmě bych to celé mohla svést na Holly Blackovou, od které jsem nic nečetla, a jak to tu také někteří udělali s C. Clare. Jednoduše si myslím, že obě autorky se chtěli odpoutat od svého stylu psaní a zkusit něco nového.
Když ale nebudete od knih tak moc očekávat, jako ze začátku já, jsou to fakt moc dobré nadprůměrné knihy. První díl se mi ze všech líbil nejméně, další díly mi přišli lepší. V některých chvílích jsem knihy úplně hltala očima a byla celá zvědavá, jak to dopadne. Kdyby mi bylo o trochu míň (je mi 14) věřím, že bych Magisteriem úplně žila. Takhle jsou to skvělé knihy na odreagování. Co se mi nejvíce líbilo, byly komické hlášky postav nebo jejich situace, i když je v prvním díle nenajdete. Za tohle autorkám velké plus. Když se také zaměříte na přídavná jména u názvů všech knih, neunikne vám detail, kterého jsem si všimla až hrozně pozdě a kterého jste si možná všimli hned po přečtení prvního dílu.
Co mě ale ze všeho nejvíc štvalo, byl překlad. Ve VŠECH knihách se objevují překlepy (můj oblíbený je ve Zlaté věži, strana 192 na konci druhého odstavce), nebo zbytečně krkolomně napsané věty, které by se určitě daly napsat lépe.
SPOILERY
Blíže k Železné zkoušce: Líbil se mi začátek knihy, kdy se Call snaží u zkoušky propadnout. Věc, co ale nejvíc nechápu, byla scéna, když si Call vezme pod bundu Pohromu a odnese do Magisteria. Prostě…cože??? Právě vás skoro sežere hromada posedlých chaosem vlků, a vy si jedno vlče stejně vezmete domů?
KONEC SPOILERŮ
Když to ale celé shrnu, jsou to skvělé knihy, i když v nich najdete hromadu chyb.
Za mě 3,5/5

17.08.2020 3 z 5