Majto Majto komentáře u knih

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

Pôvodne som ju vlastnil v Odeon verzii v češtine, no keď sa mi nevrátila, zadovážil som si po čase túto slovenskú, no ten český preklad mi sedel viac.

11.01.2022 4 z 5

Ďáblův hlas - Heavy metal Ďáblův hlas - Heavy metal Ian Christe

Kúpil som ju kedysi v kníhkupectve pri nemocnici, keď ma čakalo niekoľkohodinové čakanie a vtedy svoj účel do bodky splnila. Min. rok som ju znovu preletel a takto na domáce čítanie už to nebolo ono. Kniha vhodná pre ľudí, ktorí sa snažia zistiť niečo o žánri, ktorý práve objavili, resp. o jeho histórii z rýchlika. Rebríčky sú viacmenej subjektívne a noviniek som v nej veľa nenašiel, no to ani nebolo cieľom. Privítal by som trošku hlbší záber pod povrch vo všeobecnosti, nie len pri jednej kapele, hoci nesporne pre žáner svojho času niečo urobila.

11.01.2022 2 z 5

Prekliaty poklad a meč Prekliaty poklad a meč Vladislav Doktor

Prvotina autora, ktorého štýl písania mi pripomína J. Červenáka (paralela s trojicou Stein, Barbarič a Jaroš je viditeľná), no zatiaľ za ním trochu pokrivkáva. To sa však časom môže zmeniť, bo s drobnými výhradami som si čítanie vcelku užil.

11.01.2022 4 z 5

Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností Sila zániku: Kolapsy starovekých a stredovekých spoločností Branislav Kovár

Najskôr sa mi do knihy dostávalo ťažko a trvalo to, no potom som začal prenikať do autorovho štýlu podávania informácií a celkom som si počítal. Trochu mi to miestami pripomenulo písanie Tima Marshalla, čo je dobre, bo jeho knihy ma zaujali.

11.01.2022 3 z 5

Dom na kopci Dom na kopci Juraj Thal

Opäť parádne čítanie ako pri predošlej knihe autora. Dúfam, že na ďalší prípad Lea Legena nebudeme čakať dlho.

08.01.2022 5 z 5

Syn cirkusu Syn cirkusu John Irving

Mal som problém začítať sa a zvyknúť si na hlavné postavy. Trvalo to dlho a šli to pomaly, no nakoniec došlo aj na zábavne absurdné momenty. Kniha má na prvý pokus nedostala ako niektoré iné Irvingove veci, tak uvidím ako to bude pri opakovaných pokusoch.

24.04.2023 3 z 5

Něco se stalo Něco se stalo Joseph Heller

No neviem teda... Na začiatku knihy som oplýval nadšením, že ako to skvelo začína, no s pribúdajúcimi stránkami som zistil, že myšlienkový svet egocentrického cynika sa točí v špirále a dej sa prakticky vytráca. Všetko mi prišlo akési rozťahané a nekonečné. Škoda, keby sa obsah jeho vnútorných úvah a postrehov skomprimoval na štvrtinu a vsadil do deja, bolo by to úchvatné. Asi si znovu zoženiem Hlavu XXII aby som si napravil dojem.

31.05.2022 2 z 5

Džehenem Džehenem Dušan Čater

Musím priznať, že som príjemne prekvapený. Túto knihu som kúpil naslepo a bola to správna voľba. Poviedky, hoci začínajú vždy nejako bezzubo a bezfarebne, pochvíľke naberú obrátky a končia jazdou. Dobre vyzerá aj ich čiastočné prepojenie. Skrátka, dobré čítanie.

10.05.2022 4 z 5

Moja milá pani Moja milá pani Dežo Ursiny

K Ursinyho hudbe som sa dostal úplnou náhodou až v čase krátko po jeho smrti. Na prvé počutie som podľahol a sprevádza ma dodnes.
Kniha jeho listov ma tiež sprevádza už niekoľko rokov (kúpil som ju ako horúcu novinku), prešla so mnou všetkými sťahovaniami, no až teraz som sa do nej začítal viac (pokusov predtým niekoľko bolo, no po pár stranách skončili), hoci to nie je bežná kniha, ktorú prečítate na jeden záťah. To asi dokáže len málokto čítať mechanicky jeden list za druhým až do konca. Denne som prečítal len zopár strán a potom dumal nad udalosťami či obrazmi v nich spomenutými.
Je to hlboká sonda do intímnych zákutí vnútorného sveta a myšlienkových pochodov ich autora, jeho videnie vecí či udalostí, na jeho prístup k práci, životu a vzťahom. Sebareflexia.
Ťažké čítanie, no po čase to skúsim znovu, aby som pochopil viac vecí, ktoré mi zostali skryté.

17.04.2022 3 z 5

Udavač Udavač Liam O'Flaherty

Na môj vkus také predvídateľné a dosť nezáživné. Stále som čakal, že sa čosi stane a dej chytí spád. No veruže nemôžem povedať, že by som si to užil. Knihu som dočítal len preto, že sa mi nikdy nestalo, že by som čosi nedal až do konca.

13.04.2022 1 z 5

More je môj brat More je môj brat Jack Kerouac

Po Rukopisnom zvitku som siahol po ďalšej Kerouacovej knihe a priznávam, že aj táto ma dosť bavila. Zvláštne smutná atmosféra vojnových rokov, prirodzene plynúci dej bez extra chaotických situácii, plný nočného života a bežne pobláznených postáv.

11.04.2022 4 z 5

Život bez uzdy Život bez uzdy Georgij Semjonov

Hrabanie v archívoch pokračuje. V pazúroch mi uviazol ďalší román ruského autora.
Po prečítaní som ocenil, že sa v deji nejak extra nezobrazovali ideologické "zápachy doby". Naopak ma prekvapili skvelé opisy krajiny, zvykov prostých ľudí aj charaktery postáv. Ako celá kniha skončila však netuším, lebo v poslednej kapitole bolo viac čistých strán bez textu a z toho, čo zostalo som to nejak presnejšie nevydedukoval. Každopádne to nebolo až tak zlé čítanie.

01.04.2022 3 z 5

Kurdská noc Kurdská noc Jean Richard Bloch

Popravde, tento "román" ma veru nepresvedčil o svojich kvalitách. Lyrika sa striedala s chaosom, keď sa objavilo rozprávanie a nejaký dej, zas ho prehlušil chaos. Na to o čo v podstate ide, je forma zbytočne komplikovaná. Zhruba polovicu času som sa pri čítaní trápil a často sa vracal o pár stránok späť, aby som chytil nitku.

14.03.2022 2 z 5

Nôž Nôž Juraj Thal

Asi je škoda, že túto knihu som čítal ako poslednú, bo po strhujúcom Dome na kopci som na tejto prvotine videl zopár nedostatkov, ktoré autor neskôr odstránil. Inak je to napísané pútavo a zaujímavo.

16.02.2022 4 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Náhodne som raz kúpil Juríkovu knihu 2084 a po jej prečítaní som sa rozhodol zistiť o autorovi viac. Krátko na to som v antikvariáte objavil túto knihu a musím povedať, že som viac ako spokojný.
Takto nejako si predstavujem parádne sci-fi čítanie. Od skvelého nosného nápadu cez dej, ktorý má spád, až po výbornú štylistiku. Miestami som sa pristihol pri nostalgických spomienkach na detstvo s knihami J.Verna.

12.02.2022 4 z 5

Oslněni světlem Oslněni světlem Jakub Żulczyk

Spočiatku som si myslel, že som sa dostal k čomusi skvelému, no čím dlhšie som čítal, už mi to až tak výnimočné dielo nepripadalo. Plno špiny a beznádeje (niekto môže namietať, že predsa taký je dnešný svet a realita), plno záporných postáv... Neviem, nejak mám dojem, že stačí denne zapnúť na 10 minút tv a len prepínať kanály a dostanem podobný zážitok. Aj keď to nie je úplný prepadák, čakal som od tejto knihy viac.

05.02.2022 3 z 5

Pod snehom Pod snehom Katarína Pivarčiová

Ako "mrazivá" (doslova) prvotina je to vcelku pútavé čítanie a vzhľadom na rozsah sa ani nestihnete nudiť. Nájdu sa síce aj nejaké drobnejšie nedostatky (napr. opakujúci sa popis čuchového vnemu), ale nie je to nič tragické. Ak autorka napíše niečo nové v tomto žánri, nebudem sa brániť a opäť po jej výtvore siahnem.

15.01.2022 3 z 5

Náprstok Náprstok Dušan Dušek

Nostalgia zažltnutých fotografií, prach poletujúci v lúči slnka predierajúcom sa skrz záclonu, vôňa ovocia uloženého v pivnici na poličkách, vtáčí spev a štekot psov... Každá jedna stránka tejto knihy dokáže z mysle vyvolať nejakú spomienku z vlastnej minulosti a pritom sa pri čítaní dá tak nádherne na nič nemyslieť, len sa nechať pohltiť tými obrazmi minulosti.
Spolu s knihou Pešo do neba tvoria dosiaľ neprekonateľný klenot.

14.01.2022 5 z 5

Pešo do neba Pešo do neba Dušan Dušek

Toto je pre mňa úplný vrchol Dušekovej tvorby. Mám rád tie prašné cesty a zabudnuté zvyky, ktoré ponúka. Čítal som ju už niekoľkokrát a viem, že ešte budem.

13.01.2022 5 z 5

Punkový prapor 2: Restart Punkový prapor 2: Restart Petr B. Výškovický (p)

Povedal by som, že o niečo lepšie ako jednotka, hoci aj tu mám nejaké výhrady.

11.01.2022 3 z 5