Kurdská noc

Kurdská noc https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232281/bmid_kurdska-noc-232281.jpg 4 6 2

Autor „Kurdskej noci“ — romantickej básne — ako ju sám nazval, bol nesporne jednou z vedúcich postáv francúzskej literatúry prvej polovice nášho storočia. Narodil sa v Paríži 25. mája 1884 v rodine inžiniera. Študoval profesúru na Sorbonne a vyučoval potom dejepis a zemepis na rôznych stredných školách. Zúčastnil sa prvej svetovej vojny, trikrát bol ranený. Ako typický pokrokový francúzsky intelektuál pridal sa k socialistickému hnutiu, bol priateľom Barbussovým i Rollandovým, neskoršie sa stáva členom Komunistickej strany Francúzska. Roku 1934 zúčastnil sa na prvom sjazde sovietskych spisovateľov a pobudol po ňom päť mesiacov v Sovietskom sväze. Po návrate prednášal a písal o tejto svojej ceste. Keď fašistické sily zaútočili na demokratické Španielsko, odišiel Bloch do Madridu a dal do boja proti fašistickej agresii všetky svoje schopnosti rečníka a novinára. Tak isto sa postavil rozhodne proti Mníchovu. Keď hitlerovci obsadili Francúzsko, stáva sa Bloch jedným z prvých ilegálnych pracovníkov a roku 1941 unikne v poslednej chvíli pred zatknutím. Na pozvanie sovietskej vlády odchádza do Moskvy a pracuje v tamojšom rozhlase. V januári 1945 sa vrátil do Paríža, kde nenašiel mnohých členov svojej rodiny i priateľov, ktorých hitlerovci vyvraždili. V polovici marca 1947 náhle zomrel. Román „Kurdská noc“ vznikal v rokoch 1920—1925. Kniha dosiahla svetový úspech. Blochova tvorba je rôznorodá a rozsiahla — písal prózu, básne, drámy a bol vynikajúcim esejistom i publicistom, najmä ako zakladateľ revue Effort. Jeho dalším veľmi známym dielom je spoločenský román „ ... a spol. “ o osude židovskej továrnickej rodiny, dokončený pred prvou svetovou vojnou. Vyšiel až roku 1917. Z Blochových divadelných hier vynikajú najmä „Posledný cisár“, napísaný roku 1920, a dráma o francúzskych námorníkoch „Toulon“ z r. 1943, ktorá sa s veľkým úspechom hrávala všade tam na neobsadenom francúzskom území — najmä v severnej Afrike — kde bolo treba kriesiť ducha odboja proti fašizmu. Významné miesto v Blochovej tvorbe majú jeho knihy esejí „Karneval je mŕtvy“, „Osud storočia“, ako aj kniha politických štúdií „Dar politike“. Dielo J. R. Blocha je myšlienkovo bohaté, je výrazom vskutku univerzálneho ducha. Pritom je to dielo človeka, ktorý po celý svoj život stál na strane spravodlivosti a celou svojou tvorbou bojoval za nový poriadok sveta. Preto ho Louis Aragon nazval „čestným človekom“.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

La Nuit Kurde , 1925

Majto
14.03.2022 2 z 5

Popravde, tento "román" ma veru nepresvedčil o svojich kvalitách. Lyrika sa striedala s chaosom, keď sa objavilo rozprávanie a nejaký dej, zas ho prehlušil chaos. Na to o čo v podstate ide, je forma zbytočne komplikovaná. Zhruba polovicu času som sa pri čítaní trápil a často sa vracal o pár stránok späť, aby som chytil nitku.

žlučníkář
14.03.2020 4 z 5

Žít v arabskym kmeni je docela dobrý. Válíš se v poušti, nikdo po tobě moc nechce a když nemáš náladu na starou, tak no a co? Máš ještě dvě! Do práce nikdo nechodí a když jsou potřeba prachy, tak se jde vyrubat nějaký pánbíčkářský městečko. Vyrabovat se musí, protože z místních ty věci stejně nikdo nepotřebuje. Když máš uřízlou hlavu, tak asi nenosíš korále, no ne?

Saad krom toho, že je trošku sadista je taky syn čubky. Proto se na něj v kmeni blbě koukaj. Čubka byla křesťanka, kterou si jeho fotr přitáh za pačesy a než vypustil duši, napustil čubku a Saada brzo přines čáp.
Tahle černá ovce dostane za úkol propašovat se do křesťanskýho městečka a až všechno usne, pustit tam čmoudový hordy, který maj nadělat pořádnou paseku.
Jenže je kurdská noc, hvězdy svítěj a dcera místního radního má pod rouchem laskominy, nad rouchem kukadla. Syn čubky je z toho úplně pitomej, že se jí snaží uchránit před vražděnim. Jenže ona si vrazí kudlu do břicha husa hloupá. Protože se sebevraždama nemá žádný zkušenosti, tak to zbabrá a žije dál.

Tohle všechno se děje relativně na začátku. Pak už sledujeme, jak ta kurdská noc udělala Saadovi v hlavě vanilkovej termix a jak pořád cejtí vůni tý cuchtičky a vidí její kukadla. Co se děje dál, to se nech překvapit a přečti si to! Netrvá to dlouho a mně se to celkem líbilo.

Občas není na starou dobrou písničku o lásce, ale bacha, jinej kraj, jinej mrav...

Kurdové

Jean Richard Bloch