M-arta M-arta komentáře u knih

Úplne nová Mamutia kniha techniky Úplne nová Mamutia kniha techniky David Macaulay

Neuvěřitelně obsáhlý lexikon zaměřený na to, jak věci kolem nás fungují - zvládá hravou a veselou formou vysvětlovat základní principy spousty technických vynálezů.

Je fakt úžasný a se zájmem si v něm určitě počtou i dospělí, i když je určen především pro maldé zvídavé čtenáře.
Obsahuje především jasně formulované nákresy (doprovázené stručnějším textem) a tak bych si snad raději ani netroufla stanovovat spodní čtenářsklou hranici - hádám, že by mohla zaujmout už i spoustu technicky nadaných předškoláků, ale přesto si v ní jistě radostně počtou také technicky zdatní dospělí i my ostatní, příchylností k technice a strojům zas tak nepolíbení...

Kočičí řeč Kočičí řeč Gerd Ludwig

Knížka sice asi není primárně určena pro dětské čtenáře, ale vzhledem k současné knižní a filmové kultuře, ve které často předkládáme dětem příběhy zpracované trochu nešťastnou formou "o polidštěných zvířátkách", mám trochu pocit, že dětem (a samozřejmě i zvířatům!) něco podobného dlužíme.

Je to vpodstatě takový popularizovaný úvod do psychologie kočky, se spoustou překrásných (a samozřejmě i patřičně roztomilých) fotografií. Představuje způsob, jakým kočky reagují a komunikují, jak vnímají svět kolem, co potřebují...
Jistě ji ocení všichni (malí i velcí) milovníci koček a neváhala bych cokoli podobného nabídnout dětem co nejdřív.

Dceři udělala knížka ohromou radost v 9 letech a téměř ji od ní není možné odtrhnout. Předpokládám ale, že zaujme i mladší i daleko starší čtenáře.
Je velmi čtivá, sdělná ... a milá.

01.01.2018 5 z 5

Jan Amos Komenský Jan Amos Komenský Renáta Fučíková

Život jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů zpracovaný ve velkolepých překrásných obrazech...

S přihlédnutím k jeho dílu ho autorka realizovala rovnou trojjazyčně (což je hodně zajímavé, ale taky trochu nezvyk - děti to pravděpodobně ještě moc neocení - zvlášť proto, že cizí tetxty na některých místech zasahující až do ilustrované části by se daly obtížně luštit i v češtině).
Knížka se dá pročítat a vnímat v mnoha rovinách. Přibližuje složitou dobu ve které Komenský žil i jeho dílo - vše spíš ve stručnějších náznacích a citátech, ve formě ilustrátorského koncertu.

Obrazy z Nového zákona Obrazy z Nového zákona Renáta Fučíková

Převyprávěné biblické příběhy, které daly vzniknout křesťanství - vše s ohledem na děti i nejdůležitější myšlenky křesťanství, s překrásným obrazovým doprovodem a celkovou kultivovanou formou.
Moc hezky se čte...
Oceňuji, že autorka myslí i na to, aby si děti mohly příběhy zařadit i geograficky - na přední a zadní předsádce jsou mapy.

01.01.2018 5 z 5

Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění Susie Hodge

Vtipná, stručná, umění popularizující záležitost, která přibližuje ty nejrozmanitější umělecké žánry a elegantně odpovídá na časté dětské otázky.

Ideální pro zvídavé děti - soustřeďuje celou tu spoustu otázek, co tak při návštěvě galerií člověka ve skrytu duše asi napadnou - a samozřejmě na ně i celkem svižně stručně odpovídá:

Proč je umění tak drahé? Není to vzůru nohama? A proč vůbec lidé umění tvoří? A tohle má být co? Proč jsou všude samé tečky? K čemu tolik ovoce? Je umění jenom pro chytré? Proč se musím v galerii chovat tiše? Nekopírují umělci jeden od druhého? Tak to je fakt úlet! Je to už hotové? Každý obraz má rám, nebo ne? ... atd.
Záměrně nezodpovídá všechno (a do hloubky už vůbec ne), ale spíš jen tak podráždí a vyprovokuje další zájem o celou tuto oblast.

Hlubina temných strachů Hlubina temných strachů Fran Krause

Knížka z rodu svěžích jednohubek - milá sbírka absurdních iracionálních představ s jednoduchými, vtipnými ilustracemi a spoustou nadhledu. Pobavila jak mne, tak i devítiletou dceru.

28.12.2017 5 z 5

Kde jsou surikaty? Kde jsou surikaty? Jen Wainwright

S knížkou se podíváte na tato místa: New York, ulice Paříže, náměstí v Moskvě, karneval v Rio de Janeiru, Velká čínská zeď, Londýn, Benátky, pyramidy v Gíze, Velikonoční ostrovy, opera v Sydney, kanály Bangkoku, japonské Kjóto, velký korálový útes, pláže Santa Cruz, marocké tržiště, africký národní park i mezi lyžaře do Insbrucku...
Každá dvojstránka je plná dějů se spoustou detailů a mezi nimi je pokaždé ještě navíc poschovávaná rodinka 10 poťouchlých surikat - jejich hledání je zábavné, často docela vtipné a ne zrovna prvoplánově jednoduché. Výtvarně mi tenhle styl není úplně blízký (jakási strojově chladná dokonalost a jen ploškově tištěné barvy), ale průšvih to v žádném případě není. Dítě v určitém věku tuhle knížku naprosto zbožňovalo a bylo schopné s ní trávit docela dost času. Některé dohledávky nejsou jednoduché ani pro dospělé, takže si může vyhrát celá rodina.

Moje zoubky Moje zoubky Thomas Röhner

Téhle si mezi naučnými knížkami cením opravdu dost, přestože po estetické stránce mi až tak 100% nesedí - bezva teoretická průprava, kterou je fajn s dětmi absolvovat ještě před první výměnou mléčných zubů. Vše výborně promyšlené, názorné, hravé, takže dítko pak přijde o první zoubek s patřičnou hrdostí a dobrou představou, co se to děje, proč a jak...
V knížce je spousta rozkrývaček, hýbátek, modelů, dokonce i plechová krabička na uskladnění prvních zoubků - nakonec - čert vem to, že z mého pohledu vytvořil ilustrátor v jakémsi pominutí smyslů všem dětičkám v knize opravdu obzvlášť ošklivé a nesympatické pusinky - knížka je jinak parádní.

17.12.2017 4 z 5

Magnetický zeměpis - magnetická cvičebnice malého školáka Magnetický zeměpis - magnetická cvičebnice malého školáka Nicola Baxter

Jednoduchý zeměpis se základním rozdělením po světadílech. Ke každému kontitentu stručné povídání, přiřazování názvů a magnetických zvířat a rostlin...
Víc než jako knihy /celistvého uměleckého objektu si jí doma považujeme jako praktické a hravé učební pomůcky. Dceři udělala v šesti letech ohromnou radost a docela intenzivně si s ní vyhrála asi půl roku.

17.12.2017 4 z 5

Tajemství, záhady, rekordy v přírodě Tajemství, záhady, rekordy v přírodě kolektiv autorů

Koncentrované zajímavosti o přírodě - informačně na 5 hvězdiček, graficky mne to ale úplně nenadcho. Dcera ji miluje.

16.12.2017 3 z 5

Dětský ilustrovaný atlas - Česká republika Dětský ilustrovaný atlas - Česká republika Petra Fantová

Atlas je jinak zajímavě informačně zpracovaný a výborně členěný, ale nutnost vystavovat kvůli tomu své dítě nebo sebe tak neuvěřitelné porci šilhajícího kýče mne uráží. Dokonce 59x! Z naprosto zbytečně všudypřítomného obludného kocoura je mi skoro fyzicky zle. Proč? To si autoři myslí, že bez podobných laciných "triků" by děti k zeměpisu vůbec nepřitáhli? (I bez kocoura by byla knížka přepestrá i informačně nabitá. Podobné "vylepšení" opravdu nebylo zapotřebí.)

16.12.2017 1 z 5

Ať žijí duchové Ať žijí duchové Jiří Melíšek

Film opravdu předčí knihu, ale i tak jsem ji měla v dětství ráda a zřejmě jsem nebyla sama, komu se hodně líbila - komusi jsem ji půjčila a už se mi bohužel nevrátila... Kupodivu nebylo moc snadné ji po antikvariátech znovu sehnat.

16.12.2017 4 z 5

Odemyky zamyky Odemyky zamyky Jiří Žáček

Milá pozornost, kterou dostávaly děti v rámci projektu Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka při první společné návštěvě knihovny.

16.12.2017 3 z 5

Kamarádi zvířátka Kamarádi zvířátka Jiří Žáček

Verše a říkadla zde představují jednotlivá zvířata z různých prostředí (na dvoře, v lese, v přírodě, ve městě, doma, v ZOO). Výtvarně to sice není úplně šálek mého čaje, ale oceňuji snahu nabídnout těm nejmenším reálné obrázky bez stylizací a že graficky je knížka příjemně jednotná. Dcera ji má moc ráda.

16.12.2017 4 z 5

Proč asi chrti ocasem vrtí? Proč asi chrti ocasem vrtí? Arnošt Vít

"Kreslil jsem pstruha, došla mi tuha...", veršuje pan Vít a mne při listování v knížce napadá jediné - škoda, že tuha nedošla raději ilustrátorce dřív, než se pustila do práce. Nápad s ultrakrátkými veršíky na téma jednotlivých zvířat pro nejmenší děti je docela prima, přítomných jednadvacet zveršovaných psích plemen mne vyloženě baví. Knížka je barevně příjemně řešená, v krásně provedené pevné vazbě s luxusním křídovým papírem, při otevření oceňuju i zajímavý hmatový zážitek na předsádce... ovšem pak přichází výtvarný knokaut. Mrzí mne to o to víc, že knížky pro nejmenší pokládám za první výtvarnou galerii a základní stupínky při formování vkusu.

16.12.2017 1 z 5

Kde zvedají nožku psi aneb v Pantáticích na návsi Kde zvedají nožku psi aneb v Pantáticích na návsi Pavel Šrut

Poezii a slovní hříčky Pavla Šruta zbožňuju - obsahová stránka knížky je luxusní, ale ne natolik, aby přebila to vizuální peklo (grafická úprava, sazba a ilustrace mne skoro fyzicky bolí - toto by se knížkám opravdu dělat nemělo)...

16.12.2017 2 z 5

Ostrov, kde rostou housle Ostrov, kde rostou housle Josef Brukner

Veselá knížka pro všechny, kdo milují humor, poezii a výtvarné umění.

16.12.2017 5 z 5

Šišatý švec a myšut Šišatý švec a myšut Pavel Šrut

Osvěžující, hravé, zábavné, uměřené a kultivované - a aby toho snad nebylo málo, knížka má podobně nápaditý šmrnc i po výtvarné stránce!

16.12.2017 5 z 5

Pokladnice pohádek Pokladnice pohádek Alena Peisertová

Útlý sešit s mixem pohádek různých autorů v měkké paperbackové vazbě, pro dětské čtenáře praktický maximálně snad jen jako jednorázové čtení do vlaku. Ilustrace Dagmar Ježkové jsou sice docela milé, ale celkové zpracování mne vůbec nenadchlo - ani po jazykové stránce nejde o nic jednotného. Zkrátka celkově jí chybí takové to důležité "knižní kouzlo osobnosti", specifické vyzařování. Jako by konzum dorazil už i k pohádkám - ze všeho nejvíc totiž připomíná časopis určený k rychlé devastaci.

15.12.2017 2 z 5

Kořenové děti Kořenové děti Sibylle von Olfers

Poetický poklad secesní ilustrace.

15.12.2017 4 z 5