Luksa Luksa komentáře u knih

Nejlepší science fiction a fantasy 2011 Nejlepší science fiction a fantasy 2011 Jonathan Strahan

Bohatý a rozmanitý výběr zajímavých povídek, které dohromady mapují široké spektrum současné fantastiky jako takové. Čili nechybí mimozemské invaze, bojoví roboti, steampunk, magický realismus, bajky, surrealismus, kolonizace Marsu, postapo nebo třebas vzpoura domácích spotřebičů. Osobně mi přišlo, že oproti minulé ročence ubylo čistě dobrodružných povídek, a ty žánrově čisté jsou ty kratší, nejdelší povídky sbírky se pak žánru jen letmo dotýkají. Ale i tentokrát jsem hodně spokojen, subjektivně slabší práce se najdou (jako v každé antologii), ale ty zapamatováníhodné převažují. Moje vrcholy sbírky jsou slzopudný "Papírový zvěřinec" Kena Liu a hard-sci-fi plné technických slovních patvarů "Server a dračice" Hannu Rajaniemiho.

27.06.2013 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

Co se stane, když se fantasy svět překlene do období někde kolem průmyslové revoluce, kde se staví velké mrakodrapy, bandité přepadávají vlaky, hrdinové nosí buřinky a do toho používají magii, kterou známe z předešlých Mistbornů? Kvalitativně si tato kniha nezadá s předešlými díly, i když přece jenom je příliš krátká na to, aby vzniklo něco víc než svižná a akční jednohubka, která ale na malé ploše nabízí vydatnou porci zábavy. Už se těším na sci-fi pokračování Mistbornů ze vzdálené budoucnosti, které Sanderson slibuje.

14.05.2013 4 z 5

Sekera a skála, meč a žár Sekera a skála, meč a žár Robert M. Wegner

Velmi příjemné překvapení. Polskou fantasy až na Sapkowského neznám, a tak mě docela udivilo, že tato kniha drží krok i se světovou fantastikou. Mininálně mi Wegner sedl víc než takový Abercrombie, se kterým je často srovnáván. Jedná se tedy o temnou, realistickou sbírku povídek z pohraničí, které odděluje Meekhanskou Říši od barbarského zbytku světa. Nechybí bitvy osamocených vojenských jednotek proti přesile, magie (střízlivě použitá), osobní msty i strastiplné putování na poušti. Konec slibuje že i další díl bude stát za to.

06.03.2013 4 z 5