lukas.bajgar lukas.bajgar komentáře u knih

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

(SPOILER) Začnu-li nedostatky - nelíbí se mi, že celou trilogii neudržel nakladatel stejný formát. První kniha nejužší, ale zato s nejmenším písmem. Druhá kniha přinesla písmo pro starce, stovku stran k dobru, třetí kniha navíc ilustrace a tanky k titulkům. Nepůsobí to prostě kompatkně, a to mi esteticky vadí.

Dostatky - kniha se fakt četla sama (ale olbřímí písmo tomu dává dosti k dobru), takže 489 uběhlo rychle. Repetitivnost byla místy silná (myšlenkou končí kapitola, aby jí začínala další), na druhou stranu mi to asi pomáhalo se zorientovat ve jménech. V jedničce jsem se párkrát musel vrátit, jak jsem postavu z druhé či třetí kapitoly na konci už neznal. Konec je, jaký je, mě tedy trochu mrzí, ale když jsem byl na straně 460 a stále se nic nechystalo naznačit, že se chystá vyvrcholení, čekal jsem smrt všech. Rozhodně ne výhru. A ne tak trženou výhru. Pobavila mě i jména typu Jan Hammer a další, nevím, zda MŽ vybíral skutečné reálie, ale pasovalo to.

Jen stále váhám, zda se děj odehrává na Zemi, či nikoliv. Nebo je to svět Baklyho, o pár století později?

05.04.2022 4 z 5

Kniha ztracených pověstí I. Kniha ztracených pověstí I. J. R. R. Tolkien

Torgal - velice úsměvné hodnocení:) Ba naopak, celá tato série (ve skutečnosti dvanáctidílná, když 13. díl je "jen" Index) byla úplným počátkem všeho, první myšlenka Tolkienova světa, kterou nikdy nedokázal dokončit a neustále přetvářel a přetvářel. Bohužel nikdy nedokončil a tak jeho syn posmrtně vydal Silmarillion (jakýsi souhrn všeho nevydaného v jednolité podobě), který byl tak zásadně odmítnut tolkienofily svou stručností na hranici čitelnosti, že se rozhodl Christopher vydat texty tak, jak vznikaly po dobu Tolkienova života. Ač je překlad, jaký je, pro mě byl v roce 1995 naprosto úžasný, neboť jsem neměl na škole peníze (o mé angličtině ani nemluvě) v té době si pořídit originál v paperbacku za 9,99 liber, když libra stála tehdy kolem 55Kč, nemluvě o šíleném poštovném. A 550 Kč tehdy byla snad polovina nájmu za třípokojový byt, takže tato varianta byla prostě skvělá. Dnes působí možná prehistoricky, ale tyto knihy, tato doba prvopočátků fantasy porevoluční v ČR byla nejvíce vzrušující. Každý hltal kdejaký fragment právě těchto knih z různých fanzinů, atd....

03.01.2016