Ludep Ludep komentáře u knih

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Vynikající ukázka manipulace našich představ o přírodě. Čtivý a napínavý román, který nás naučí ostražitosti v přijímání informací. Doporučuji.

01.10.2014 5 z 5

Aljaška Aljaška Jack London

Příběhy o síle, slabosti, ušlechtilosti i proradnosti uprostřed divoké, krásné a nebezpečné země.

05.08.2014 5 z 5

U štěstí dam U štěstí dam Émile Zola

Netušil jsem, že marketing byl v té době v Paříži na takové úrovni, která se dnes nedosahuje.

23.07.2014 5 z 5

Čas vlkov: Život v troskách Tretej ríše Čas vlkov: Život v troskách Tretej ríše Harald Jähner

Protože jsme se po válce ocitli na straně vítězů, neměli jsme péči o poražené, jen opovržení a odsudek. O to více je pro nás poučné sledovat děs války, který neskončil vítězstvím ale pokračoval v Německu chaosem, obrovskými problémy od nekonečných hromad sutin, přišlých 12 mil vyhnanců, nedostatek potravin, topiva, všeho. Znásilňování ruskými vojáky bez konce...Hrdý národ, povýšený nad ostatní se musel naučit krást a obchodovat na černém trhu, aby přežil, všichni, bez výjimky. Vzdělaný, prostý, umělec, inženýr, básník, nádeník.
Z této bolesti a hrůzy se zrodil nový národ. Staronový. Poučil se z hazardu hloupých populistů a ponechal si soudržnost, pracovitost a píli.
Harald Jahner popisuje s německou pečlivostí celý tento proces, který v nás vyvolává mnohé otázky a je trochu návodem pro politiky, jak funguje společnost, národ, stát. Je jisté, že Německo se nejbližších 100 let do podobné situace nedostane - a co my?
Škoda, že kniha vyšla nejprve na Slovensku, ale v moji generaci jsem dříve byli zvyklí, že na Slovensku vycházejí zajímavější tituly, takže se těšíme na český překlad, který přiblíží tuto tématiku širšímu publiku.

30.04.2023 5 z 5