LenkaAlenka LenkaAlenka komentáře u knih

Nedeľa radosti Nedeľa radosti Rastislav Puchala

Môj obľúbený autor znova nesklamal. Napísal čosi, čo by sme mohli nazvať moderným prepisom knihy Jób. Napriek hlbokým myšlienkami, nad ktorými sa treba zastaviť, má kniha náboj, dej a spád. Treba si prečítať!

20.03.2024 5 z 5

Platón a Augustín: Teleológia a teológia moci Platón a Augustín: Teleológia a teológia moci Rastislav Puchala

Vynikajúca kniha. Náročnejšia na čítanie, ale pri príprave na seminárku z Augustína poslúžila vynikajúco. Za mna super!!!

06.12.2023 5 z 5

Obrazy ze života M. Obrazy ze života M. Svetlana Žuchová

Ja neviem, či má autorka takú slabú slovnú zásobu, alebo je to nejaký podivuhodný zámer, ale v jednej vete opakovať jedno slovo vo všetkých pádoch prípadne gramatických formách je nesmierne otravné a rušivé. Veľmi chudobný jazyk a naprosto úbohá dejová linka. Kniha asi vznikla, ako autoterapia, ale prečo sa takéto niečo vydáva? A toto získava literárne ceny.

14.07.2023

Veža zo slonovej kosti Veža zo slonovej kosti Rastislav Puchala

Trochu som sa zľakla, keď som čítala komentár podo mno, pretože som si knihu práve kúpila a chystala sa do nej pustiť. Počula som rozhovor s autorom v rádiu, zaujal ma. Knihu som dala za pár večerov a to nie som nijaký rýchločítač. Mňa vtiahla od začiatku. Výborné napísané, pomalší rozbeh, ale postupne sa to roztáča a záver je úplne fantastický. Autor rozvíja viacero dejových a časových línií a citlivo prepína medzi spomienkami hlavného hrdinu a súčasnosťou. Uznávam, že je tam veľa zamyslení filozofickej povahy ale až pri hlbšom začítaní sa človek pochopí, že sú organickou časťou celého diela (metafyzika, atď.). Ako hovorím, pomalší, no pre mňa nie nezaujímavý rozbeh, je plne kompenzovaný dramatickou druhou časťou diela, kde sa odohráva silné vyvrcholenie a zmierenie, ako aj nečakané vyústenie príbehu. V každom prípade veľmi odporúčam. Treba prečítať celé, pomaly a s pokusom o ponor do myslenia postáv. Nemyslím si, že je to možné porovnávať s Červenou hmlou (nič v zlom, ale Veža je komplikovanejšie dielo), alebo so Šofarom (úplne iné spoločenské kulisy).

10.06.2022 5 z 5