Kvetak1994 Kvetak1994 komentáře u knih

Lidé na křižovatce Lidé na křižovatce Marie Pujmanová

Mám rád detailní a podrobné popisy situací, míst či postav - jako to například dělal Kerouac - avšak paní Pujmanová to posunula na zcela jinou úroveň. Té omáčky a naprosto nepotřebných informací, které neměli na děj vliv bylo tolik, že jsem měl problém se nakonec orientovat v samotné dějové lince a dokonce se mi těžko rozpomínalo proč se co vlastně děje, či událo.
Kniha samotná je napsána na můj vkus velmi zmateně, nečekané přechody mezi jednotlivými postavami - zabalené v hoře omáčky - opravdu kazily dojem z celého příběhu, který by nakonec zas tak špatný nebyl.
Časté ignorování uvádění přímé řeči - tudíž se člověk musí vracet zpátky, kdy že ona postava vlastně začala mluvit a hlavně neskutečně dlouhé odstavce.
Někdy jsem měl pocit, že by vynechání věty, či odstavce pomohlo, v některých pasážích mi však přišly zbytečné celé strany - kupříkladu popis průvodu na prvního máje - snad tři strany, které kdyby nebyly, vůbec bych se nezlobil.
Nevím zda bylo záměrem autorky tak natahovat, ale tady to opravdu škodilo a to, že mi ke konci knihy zhnusila i samotného hlavního hrdinu, ze kterého se stane namyšlený a sebestředný člověk, myslící sice na dělníky, ale už ne na rodinu, přátele, či přítelkyni, to už tomu opravdu dalo jen korunu.

16.04.2021 1 z 5

Zápisky z Garthu / Leonora Zápisky z Garthu / Leonora Jaroslav Velinský

Knihu mi doporučil můj otec se slovy - "to je první sci-fi co jsem kdy četl." Po přečtení chápu, proč si tento žánr zamiloval.
Překousáte-li se přes prvních asi 50 stran, které jsou takové nicneříkající a dohromady se v nich vůbec nic neděje, tak vás poté čeká skutečná jízda od které se již nelze odtrhnout. Strhující příběh o heroické záchraně světa rozdělený na dvě části má jen jednu vadu, a to tu, že není delší.
Perfektní kniha, nemohu než doporučit!

08.03.2020 5 z 5