Kutcho Online Kutcho komentáře u knih

Môj boj 4 Môj boj 4 Karl Ove Knausgård

Nakoľko sa české vydavateľstvo Odeon rozhodlo posunúť vydanie štvrtého dielu na september, rozhodol som sa pokračovať v čítaní v slovenčine. Hlavným dôvodom bolo akési nenaplnenie očakávaní z tretieho dielu. Tu sa moje "sklamanie" neopakovalo, priam naopak, pochopil som zámer Karla Oveho o akési delenie kníh na jednotlivé etapy života. Pri treťom diely riešil najmä detstvo a komplikovaný vzťah s otcom a jeho prísnu výchovu. Pokračovanie ponúka iba jemné pokračovanie, resp. zakončenie tohto konfliktu a otca odsúva na vedľajšiu koľaj. Karl Ove dospieva, hľadá sám seba, užíva si slobodu a tak veľmi sa snaží zblížiť s opačným pohlavím, že som mu jednoducho musel fandiť (veď ktorý mladý muž sa o to nesnaží tiež). Pre mňa bolo zaujímavé vidieť prvé pokusy stať sa spisovateľom, aj keď ani tie ešte neboli tak v popredí, preto dúfam a verím, že ďalší diel sa bude venovať práve ceste za spisovateľským úspechom. Kniha naplnila moje očakávania a čítala sa veľmi dobre. Opäť sa môžete pripraviť na veľmi pútavý štýl, na aký sme u Karla Oveho zvyknutí.

06.06.2018 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Pre mňa milé prekvapenie. Veľa ľudí kritizuje túto knihu, takže ani ja som od nej nečakal veľa. Možno práve preto som od nej dostal viac, ako som predpokladal. Hoci všetky knihy sú skvele napísané, práve prvé dve poviedkové a táto sa mi obsahovo páčili najviac. Príbeh tu nie je možno tak prepracovaný a temný ako v päťdielnej románovej ságe, ale dej ubieha rýchlo, narozdiel od ságy sa tu autor nezdržuje presunmi a v podstate stále sa niečo deje. Je to napínavé, aj zábavné, pútavé, Geralt opäť potešil pár žien a najmä je to odlahčené. Pán Sapkowski vedel, že si takúto knihu môže dovoliť, nakoľko veľký príbeh bol už dopovedaný. Bolo fajn stretnúť staré ale aj nové postavy a možno nebyť posledných 20% knihy, kedy sa tempo zvoľnilo a už sa len doriešovali veci a uzatváral príbeh, dal by som aj 5*.

27.05.2018 4 z 5

Finklerovská otázka Finklerovská otázka Howard Jacobson

Taký nemastný neslaný príbeh a pritom nie zlý. Vtipná mi prišla iba postava Juliana Treslova v tom, ako narážal od jednej bariéry židovského sveta do druhej, a nikdy sa mu ich nepodarilo prelomiť. Inak ide, ako píšu aj iní ľudia, skôr o tragikomédiu. Táto téma mi nie je až tak blízka, možno preto ma kniha neupútala naplno, ale na druhej strane je fajn prečítať si niečo z inej oblasti záujmu.

17.05.2018 4 z 5

Smäd po živote Smäd po živote Irving Stone (p)

Po prečítaní tejto knihy mám dojem, ako keby som sa celú dobu pozeral na obraz Vincenta van Gogha, ako keby som zažil niečo magické. Mám pocit, ako keby som s ním putoval 10 rokov po Európe a sedel mu za chrbtom pri maľovaní každého jedného jeho obrazu. Moje oči sú unavené z toľkého času na slnkom zaliatých poliach, horšie sa mi dýcha kvôli uholným baniam a som unavený z nedostatku spánku. Tak silná je táto kniha, ktorá čitateľa dokáže úplne pohltiť a dokonale priblížiť život jedného génia. Je to príbeh o bolesti a utrpení, odhodlaní a vytrvalosti, ale aj o viere a pochopení. Krásne a inšpiratívne. Klobúk dole pred pánmi Irvingom a van Goghom.

25.04.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha sama o sebe nie je zlá, len dojem z nej trochu zráža seriál. Vďaka záverečnej "Historickej poznámke" pôsobí ucelene, aj keď posledná kapitola nechá čitateľa v očakávaniach. Príbeh je taký skromný a komorný. V podstate všetko z knížky môžete vidieť v prvej sérii seriálu, ktorý navyše väčšinu myšlienok rozvíja ďalej, ukazuje nám viac a keďže to robí pútavou formou je v porovnaní s knihou víťazom.

11.04.2018 4 z 5

Ostrov chlapectví Ostrov chlapectví Karl Ove Knausgård

Tento diel bol trochu odlišný, ako predchádzajúce dva. Nepokrýval také široké obdobie Karlovho života a ani neskákal medzi obdobiami. Dej plynul pomaly a v určitom zmysle bol trochu nudnejší oproti predchodcom. Bol zameraný na obdobie siedmeho až štrnásteho roku malého hrdinu a skončil pre mňa pomaly v tom najlepšom. Čakal som, že sa Knausgård bude viac venovať svojej puberte, čo pre mňa a verím, že aj pre širší okruh čitateľov, bude zaujímavejšie, ako túlanie sa po lese s kamarátom a vnútorné boje s tyranským otcom, ktorému sa inak bál postaviť. Na druhej strane sme s Karlom prežili prvé lásky, sťahovanie sa a opäť sme trochu viac nahliadli za oponu jeho zaujímavého života. Štýl písania zostal zachovaný a bol opäť veľmi pútavý, tu nemám čo vytknúť. Snáď ďalší diel odkryje, čo sa dialo po odsťahovaní sa.

03.04.2018 4 z 5