Krakatit929 Krakatit929 komentáře u knih

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

(SPOILER) Budu psát recenzi na celou sérii, nevidím v jednotlivých dílech příliš rozdíl, snad jen v tom, že poslední díl jsem už jen přetrpěla. Knihy mi doporučil kolega, byl z nich nadšený, tak jsem se těšila, jaký to bude trhák, ale od prvních stránek jsem věděla, že to pro mě bude velké zklamání. Hlavní hrdina je černoch, další z pozitivních citlivých hrdinů je muslim, pak tam také nesmí chybět Asiati a homosexuální pár, běloch (i přestože samotný autor je běloch) je tu synonymem pro ty zlé, během celé série nezapomene zdůraznit, jak jsou černoši chudáci, a utrousit pár rasistických poznámek na bělochy (opačně samozřejmě nikoli), muži jsou zde obecně bráni jako ta tupější polovina lidstva, ženské hrdinky zobrazeny jako ty silnější, chytřejší, schopnější, chlapi jako ti, kteří jsou zodpovědní za válčení, a ženy lepší vládkyně.. Vypadá, že dneska vám knihu nikdo nevydá (zvlášť americké provenience), pokud nemáte zastoupeny všechny možné menšiny. Tohle se autorovi povedlo dokonale, nezapomněl opravdu na nikoho, nicméně co se týče samotného děje, první díl jsem se snažila překonat počáteční nechuť z poplatnosti době, ale třetí díl byl naprostá nuda, už jsem přeskakovala celé stránky, děj předvídatelný, žádné zvraty, překvapení, napětí... Jediné, co mě pak zajímalo, bylo, kdo všechno umře, hlavní hrdina se svojí životní láskou samozřejmě museli přežít. Nechápu, čím si tato série získala oblibu, proč tu má tak vysoké hodnocení??? Kdybych aspoň mohla pochválit vyjadřování autora, ale jazyk chudý, obraty jednoduché, autor se ani v tomto ohledu nevyvíjí, stagnuje. Snad jen jediná pozitivní poznámka - knihy mají krásný přebal.

26.03.2021

Kolébka všech světů Kolébka všech světů Jeremy Lachlan

(SPOILER) Už mě začíná unavovat, že ať otevřu jakoukoliv moderní knihu, musí tam být zastoupeny nejlépe všechny možné menšiny, anebo minimálně jedna z nich. Začala jsem knihu číst svým dvěma dětem, ale už poděkování autora a jeho zdůraznění na několika místech, že je gay, mě mělo varovat, že tam opět bude zastoupena nějaká utlačovaná menšina. Věta o tom, že se hlavní hrdince vlastně nikdy kluci nelíbili, to pak už jen potvrdilo. Autor v rozhovoru i uvedl, že kniha má poukázat na to, že existují homosexuální děti, takže hlavní hrdinka je prostě lesbička. Je obrovská škoda, že si tohle téma autor potřeboval do té knihy protlačit, protože už od prvních řádků byla kniha vtipná, sice o dívčí hrdince, ale bylo vidět, že autor je muž, má smysl pro humor, nadhled, takže měla kniha obrovský potenciál, mohla zaujmout určitě i kluky a dospělé. Dej napínavý, odsýpala stránka za stránkou, jen to, že je to jen další kniha poplatná této době, moje hodnocení hodně snižuje.

26.03.2021

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

(SPOILER) Zatím jsem nečetla všechny autorčiny knihy, ale za mě tato prozatím nejslabší. Od první stránky bylo jasné, kdo je ve vraždách zapojen. To neustálé vyzdvihování Ericinych schopností a to, jak je Patrik vlastně takový nouma, který by se bez ní neobešel, už je otravné. Nicméně, to je problém všech jejích knih s výjimkou snad jen Ledové princezny - její prvotině - tam tohle chybí, tak nevím, jestli je to tlak feminizované společnosti, ale autorka má neustálou potřebu stavět se do role té pracovité ženy, která stíhá vše a chlap jí s ničím nepomůže.
Zpět k této knize. Jak už tu někdo poznamenal, je nedotažená, jako by autorka spěchala s odevzdáním, konec je odflaknutý, chybí tam vysvětlení mnoha věcí. A ten otevřený konec je už přitažený za vlasy.. Brutality tam zase tolik nebylo (kdo četl Larse Keplera, mi musí dát za pravdu - tam se teprve autoři vyžívají v popisech týrání, fyzickém násilí a bezvýchodnosti). Tady je to hooodne slabý odvar. Celkově je pro mě tato kniha velkým zklamáním. Teď se pustím do Čarodějnice, doufám, že to bude důstojné zakončení série.

02.01.2021