Koloušek666 Koloušek666 komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Po precteni Vran jsem myslel, ze se Petra Dvorakova stane mou oblibenou autorkou od ktere si budu chtit precist vse, co napsala (coz se mi nestava, vetsinou mam oblibena dila a ve stylu oblibenych autoru moc nejedu...). Dedina je taky velmi ctiva, trebaze mi jako mestanovi a nezroutovi masa moc nevoni cist o zabijackach a o vseobecne krutosti ke zviratum. No, ale to je proste dedina, vim, proc tam neziju. Co mi vadi je to, ze jsem skoro na koncu (hehe), ale porad cekam, kdy prijde nejaky dej. Od pulky mam pocit, ze se to proste porad opakuje a mele dokola, uz se ani neda rozlisovat mezi jednotlivymi postavami, pac vsichni ve svem vnitrnim monologu mluvijou stejnym stylem (ted nemyslim nareci, ale jisty idiolekt). Je to jikdy nekoncici expozice, dej furt nikde, uz mel prijit pred 70 stranama. Skoda. Ale tesim se na Site, treba to fakt bude moje oblibena autorka.

03.05.2020

Jsem holka. Co s tím? Jsem holka. Co s tím? Holly Bourne

V knížce jsem teprve na začátku, ale nedá mi to, abych už teď nenapsal, že jsem velice zklamaný z překladu. Velice nečtivý, kostrbatý, nekreativní, spousta promarněných příležitostí využít možností češtiny. Rádoby-cool mluva mládeže, která neodpovídá realitě. Jsem na stránce 40 a už se to jen těžko zlepší. To mě fakt mrzí, měl jsem si to koupit v angličtině. Škoda, YA knih s tématem feminismu se moc na českém trhu nevidí. A z toho mála YA románů, co jsem kdy četl v ČJ, většinou byli přeložené pěkně (např. Fangirl).

23.06.2019