Kokos80 Kokos80 komentáře u knih

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Z mojí potřeby pochopit širší kontext toho, proč a jak došlo na Ukrajině k čemu došlo, jsem si koupil dvě knihy. Cesta k nesvobodě od Timothyho Snydera a Všichni muži Kremlu od Michaila Zygara. Přičemž mi druhý jmenovaný podal uspokojivější informační podhoubí. Zygar jde investigativně a věcně k popisování složité spleti politických motivací, zájmů a ambicí Putina a jak se měnil on sám a politické klima, které postavil v průběhu 20 let u moci. Přičemž Zygar osobně zpovídal většinu bývalých i současných členů vlády i lidí z opozice. Kteří měli s Putinem co dočinění. Snyder ve své knize hned v prologu uvede, že přišel o přítele, který letěl v letadle MH17 (sestřelené nad Ukrajinou). Možná proto mi jeho kniha přišla víc emotivní a jednostranná. Připadá mi, že tam někdy fabuluje a některá fakta si ohýbá tak, jak se mu to hodí a jiné podezření prezentuje, jako fakt, přestože nebylo potvrzeno. Je možné, že je tohle pro něj osobní zpověď a do toho textu to prosáklo ale nemůžu porovnat, nic jiného jsem od něj doposud nečetl. Např. Tedy nemůžu uvěřit, že Trump (stranou můj názor na něj, jako politika) je Kremlobot a oligarcha stvořený Ruskem, kterému v jeho zájmech šel naproti. Sám si pamatuji, jak Trump kritizoval iniciativu Německa postavit Nord Stream 2. Který by obešel Ukrajinu, a tím by proud nerostných surovin do Evropy nebyl ovlivněn tím, co se možná bude a nebude dít na Ukrajině kvůli Rusku. Přitlačil a dosáhl (u některých) členů NATO upravit výdaj na obranu na 2 proc. HDP (což nijak v zájmu Ruska není). Navíc mi ani nepřišlo, že by nějak zlepšil vztah Ruska a USA. A ke druhému volebnímu období už Rusko ani Trumpovi podporu nijak silně nevyjádřilo. (slouží li mi paměť dobře). Přesto z knihy mám dojem, že Ukrajině vlastně paradoxně pomohlo, že Rusko zahájilo otevřenou válku (po té hybridní). Protože Evropa a USA, otevřely oči a začali s tím něco dělat. Období 2014 -2022 bylo zahaleno informační mlhou.

09.07.2023 4 z 5

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

09.07.2023 5 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Je to takové rutinní psaní. Neurazí, nenadchne. Postavy zaměnitelné, jejich "tvrďácké" hlášky sem tam obtěžovaly, sny Ripleyové repetitivní. Nápad s Ashem se mi zase líbil. To bych rád, aby autor rozvedl více. Máte-li ale rádi sérii vetřelců, je to na čtyři hvězdy. Tu atmosféru vesmírného techno-kovového horroru to má.

23.08.2021 3 z 5

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Start naprosto výjimečné série, kdy GRRM plně rozvíjí svou spisovatelskou genialitu. Jak charaktery (přesto, že jich je několik desítek, vyprofiluje je tak, že si pamatujete každého z nich - samozřejmě ne hned od začátku, ale na konci už budete mít jasno), tak svět, náboženství (hned čtyři - pokud se nepletu), tak historii tohoto světa. Pohltí a nepustí, přestože občas má tendence být zdlouhavý.

23.08.2021