karolina857 karolina857 komentáře u knih

Pokladnice kentaurů Pokladnice kentaurů Renata Štulcová

Od Vílích křídel vždy v recenzích najdu tolik lidí, kteří jsou nespokojení s chováním Mariny, což mě velice mrzí. I já když mi bylo 11 a poprvé se do série dostala, nechápala jsem, proč je Marina taková dětinská. Ale postupně s časem je to zcela jasné. Vždyť dítě je. Vyrůstala v lidském světě a najednou byla vhozena do úplně nového cizího světa, ve kterém zpočátku neměla nikoho, kdo by ji podržel. Spolužáci byli na elementární svět od začátku zvyklí a byl pro ně přirozený. Pokud čtete Rafaelovu školu očima naší doby a ne z pohledu dítěte, čtěte ji, s prominutím, špatně. Naše doba nás nutí dospívat předčasně, a proto se nám zdá Marinino chování nepochopitelné. Vzpomeňte si kolik otázek a nových věcí jste objevovali jako děti. Také jste se všeho báli a nedokázali jste vše pochopit naráz.
Proto prosím, nečtěte Rafaelku pouze dospěláckýma očima.

05.03.2022 5 z 5

Věk Vodnářky Věk Vodnářky Renata Štulcová

A jsme na konci. Po 11 letech jsem se ocitla tady na konci? Nebo spíš na počátku?
Hezky jsem si poplakala... jedna věc z mnoha, co mám s Marinou společnou. Rafaelova škola pro mě znamená tolik, že se slovy nelze vyjádřit. Série tvarovala a tvořila mé dětství, adolescenci a nyní i dospělost. Jsem však přesvědčená, že se k ní budu vracet, a tak mě bude Rafaelka ovlivňovat dalších desítky let.
Mnohé jsem se naučila, dozvěděla, pochopila. Rafaelova škola mi toho dala nespočet a já jsem vděčná za dávnou kamarádku, která mi Marinin svět představila.
Rafaelova škola byla mým počátkem na cestě ke spiritualitě, astrologii, tarotu. A dále také harmonii, lásce, pochopení, respektu a naději. V 5. třídě, kdy jsem se před 11 lety dostala, jsem Vílí křídla chápala z dětského pohledu. Přesto jsem však cítila to kouzlo a štěstí. A nyní jsem v 21 schopna chápat každé moudré slovo série a vzít si ponaučení.
To tell the truth, jak by řekl Rowan, je to takové bittersweet, zakládat poslední díl na poličku ke zbytku série. Čekat téměř každý rok na nový díl, těšení se na datum vydání a tvoření teorií mi bude scházet. Zároveň jsem však nesmírně zvědavá, s čím novým paní Štulcová přijde, co si z pralátky vytáhne.

05.06.2023 5 z 5