jprst jprst komentáře u knih

Hra Hra Jurij Vasiljevič Bondarev

Asi nejslabší autorovo dílo, na kterém je vidět autorova snaha vyhovět požadavkům sovětského režimu. Čas věnovaný na přečtení této knihy považuji za hodně špatně využitý.

29.12.2015 1 z 5

Mládí velitelů Mládí velitelů Jurij Vasiljevič Bondarev

Z novely je patrné, že se jedná o autorovu prvotinu, která zdaleka nedosahuje úrovně jeho dalších děl především s válečnou tématikou. Novela byla u nás vydána i pod názvem Ještě neumlkla děla (Albatros 1977)

29.12.2015 2 z 5

Prapory žádají palbu Prapory žádají palbu Jurij Vasiljevič Bondarev

Na sovětského autora dobrý válečný román už jen proto, že hrdinové jsou zde obyčejní lidé a ne vzory hrdinů vytvořených podle tehdejšího sovětského schématu. A navíc obsah románu vede k otázce, zda obětování praporu nebylo zbytečné a jakou cenu měl pro vyšší velitele Rudé armády obyčejný voják.

28.12.2015 3 z 5

Společenství sester Společenství sester Colin Forbes

Hodně nepovedený pokus o thriller, naivní zápletka i děj, prostě kniha o ničem. Sice jsem to dočetl, ale další díla od tohoto autora zatím vynechám.

15.12.2015 odpad!

Petrolej Petrolej Upton Sinclair

Přes tento román asi cesta k autorovu dílu nevede, pokud bych touto knihou začínal, asi bych další knihy tohoto autora už nevyhledával.

10.04.2013 2 z 5

Mladík, který se opozdil Mladík, který se opozdil Kenzaburó Óe

Z japonské literatury toho v českém překladu v době českého vydání této knihy moc nevycházelo, takže když jsem ji četl poprvé, zdála se mnohem zajímavější než teď po letech.

10.04.2013 3 z 5

Nalezené světlo Nalezené světlo Jacques Lusseyran

Za zajímavější a poutavější bych označil část věnovanou německé okupaci Francie a francouzskému odbojovému hnutí.

09.04.2013 3 z 5

Korunní princové Korunní princové Lars Ardelius

Poutavý román a kromě vlastního příběhu i další informace o životě v tehdejším Švédsku.

08.04.2013 3 z 5

Drahý princi Drahý princi Christer Kihlman

Román vynesl svému autorovi lichotivé označení nejlepší vypravěč severských literatur a to označení skutečně nepřehání.

08.04.2013 4 z 5

Rodinná kronika Rodinná kronika Natalia Ginzburg

Příjemně se čtoucí kniha, i když v u některých pasáží je třeba i určité trpělivosti.

25.03.2013 2 z 5

Údolí na konci světa Údolí na konci světa Sándor Lénard

Třídílné autorovy vzpomínky (Římské povídky, Údolí na konci světa a Jeden den v neviditelném domě) mne rozhodně nejen nenadchly, ale dorazil jsem je po částech silou vůle. Určitě se k nim už nevrátím.

16.03.2013 1 z 5

Vyslanci smrti Vyslanci smrti Theodore Wilden

Na tehdejší dobu docela povedená detektivka. Jen ten východoněmecký odborník na plastické hmoty mi připomíná, že soudruzi z NDR byli na plasty machři, i když někdy někde udělali chybu - viz film Pelíšky.

24.04.2012 3 z 5

Umřít někde jinde Umřít někde jinde Theodore Wilden

Příběh nemá chybu, napětí až do konce, čte se jedním dechem.

24.04.2012 5 z 5

U kotníků závrati U kotníků závrati Ivo Štuka

Po více jak patnáctileté autorově odmlce zcela jiné básně a rozhodně ne špatné, pokud mohu hodnotit jako laik přes poezii.

23.04.2012 3 z 5

Zpívající vodopád Zpívající vodopád Ivo Štuka

V roce 2000 tuto pověst zhudebnil Zdeněk Zahradník, jak verše, tak i zhudebnění povedené.

23.04.2012 3 z 5

Na konci města Na konci města Ivo Štuka

Obsah veršů musel odpovídat požadavkům doby jejich vydání. Stejný přístup měla i naše češtinářka, když nás vyzývala k provedení "pitvy" jednotlivých básní.

23.04.2012 1 z 5

Kolem vatry Kolem vatry Ivo Štuka

Obsah veršů odpovídá době jejich vzniku,

23.04.2012 1 z 5

Šest dnů na Luně 1 Šest dnů na Luně 1 Ivo Štuka

Mí potomci tuto knihu ohodnotili jako " poslední vlevo dole", což je označení police v naší knihovně, která se otevírá většinou jen při velkém úklidu. Na obranu autora je ale zapotřebí říci, že tehdejší úspěchy socialismu v oblasti kosmonautiky opěvoval kde kdo.

22.04.2012 1 z 5

Šimon kouzelník Šimon kouzelník František Hamza

Román je to asi poměrně úspěšný, neboť byl u nás vydán nejméně šestkrát, ale já jsem ho dočetl jen silou vůle a trvalo mi to dost dlouho.

20.04.2012 2 z 5

Na letišti kdesi v mlze Na letišti kdesi v mlze Ilona Borská

Přepracovaná verze autorčiny knihy Dekameron z nočního letiště (1. vydání 1982), kde novináři uvízli na kavkazkém letišti. V přepracované verzi to bylo pro změnu letiště v Neapoli, prostě jiná doba jiná - jiná část světa.

19.04.2012 2 z 5