Jouffan Jouffan komentáře u knih

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Asi doposud největší zklamaní ze série zeměplochy. Knihu jsem se nutil dočíst.
Vím, Regiment je určitě literárně výš než Terryho prvotiny ze Zeměplochy, ale to neomlouvá, že kniha nebaví a nezaujme. Místo toho se autor zaplétá do moralizujících klišé, a samotnou zápletku s vtipným potenciálem totálně přežene a zabíjí. Zeměplocha se stává pouze kulisou dodávající lesk nedotaženému příběhu s prázdnými postavami. Výjimkou je snad jen postava nadporučíka Rubašky. Jediným vtipným tématem se mi zdála bizarní víra v Nugáta, která na mě působila Pratchettovsky.
K rozpačitému dojmu přispívají různé naťuknuté, ale nedotažené linky. Velitel Elánius i role zbytkuy Hlídky vůbec je v příběhu zbytečná, jaksi násilně implantovaná a působí kostrbatě. Navíc se zde projevuje nešťastný trend posledních „Hlídek“, kde místo jízlivého a provokujícího humoru, upadá do šablonovitých, průhledných morálních témat. Na počátku série by mě nenapadlo, že Anhk Morpork a jeho policie bude popisován jako úžasná a osvícená síla šířící toleranci po Zeměploše, proti kterým jsou lékaři bez hranic a mírové jednotky OSN, pouzí „čučkaři“.

09.06.2022 2 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

No jak už tomu tak bývá u posledních zeměploch, Pratchetovský humor a originalita se vytrácí, zápletka je nudná, předvídatelná a moralizující. Místo kousavé satiry a vtipných postav se tu setkáváme s instantním hrdinou, u kterého si nemohu pomoci od pocitu, že si ho Terry vymyslel, jako střídání za přetíženého pozdního Elánia.
Nečekaně, zde opět vidíme padoušské boháče z Ankh-Morporku, doplněné o jakousi karikaturou zlého kapitalismu. Navíc příběh je odfláknutý, vedlejší linky minimální, postavy černobílé. Nesmysly a nedodělky původně tolerovatelné díky komediální povaze knih, nyní působí protivně. Golemové se zde stávají nesmyslnými super tvory. Prokopnutý buben už je pouze atrakce kam chodí na skleničku emancipované slečny. A původně strašlivý a tajemný Vetinari, se mění na taťku Šmoulu.
Možná kdyby kniha byla od nějakého začátečníka, tak bych hvězdu přidal, ale jako pokračování legendární značky to je bída.
Tři hvězdy snad za ojedinělé osvěžující závany vtipu klasické Zeměplochy, kterými jsou "špendlíkáři" a kult Dotčeny.

13.03.2023 3 z 5