JLČ JLČ komentáře u knih

Stín kláštera Stín kláštera Manuel Gálvez

Jedna z mála iberoamerických katolických knih, přiložených do češtiny, podává příběh zhýralého mladíka, který se zamiluje do ctnostné zbožné dívky. Tipoval bych, že autor tu podává svůj vlastní příběh lásky a konverze. Jeho "Samota velkoměsta" se mi líbila ještě víc.

13.11.2016 4 z 5

Královna nebeská Královna nebeská Marian Gawalewicz

Krása, krása! Poezie, fantazie, moudrost, hloubka; tohle mám rád.

13.11.2016 5 z 5

Poutnická místa a památné svatyně v Čechách Poutnická místa a památné svatyně v Čechách Julius Košnář

Základní literatura k poutním místům v Čechách, ze které všichni následovníci čerpají.

Schusterův biblický dějepis Schusterův biblický dějepis František Srdínko

Vynikající, vynikající zpracování Bible s množství rytin se dočkalo opakovaných vydání. Našel jsem tuto knihu (někdy z 80. let 19. stol.) rozdrbanou v truhle na půdě za socialismu a hltal jsem ji a dodnes ji opatruji jako velký poklad.

13.11.2016 5 z 5

Pověsti hradů moravských a slezských (2 svazky) Pověsti hradů moravských a slezských (2 svazky) Karel Kalláb

Moje velmi oblíbená kniha v dětství (po babičce), též díky nádherným ilustracím. Dnes vidím v nevyrovnaných textech nedostatky, zvláště ideové v duchu první republiky.

13.11.2016 4 z 5

Člověk a dějiny Člověk a dějiny Dominik Pecka

Skvělá, hutná, stručná práce pro odborníky i laiky.

Pout na Svatou Horu Pout na Svatou Horu Jakub Deml

Klenot české, resp. moravské literatury! Tři muži v Adventu putují ze Staré Říše na Svatou Horu u Příbrami. Vyšlo též v nádherném bibliofilském vydání roku 1994 v Pelhřimově s dřevoryty Aleše Floriana.

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Výborné novely, ale zklamal mne novodobý překlad "Upíra", kterého jsem znal jako "Dáblův dům" z vynikající knihy T. Korbaře. Tam je čeština mnohem lepší a přiměřenější 19. století.

Neviditelné světlo Neviditelné světlo Robert Hugh Benson

Krásné mysteriózní katolické povídky.