JelenaBraum JelenaBraum komentáře u knih

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Trochu jsem se bála po knize sáhnout: Nemám ráda detektivky a pohraničí mě vlastně moc nezajímá. Ne že bych si myslela, že je geograficky, lidsky, historicky a tak vůbec bezvýznamné, to ani náhodou, ale holt každej nemůžeme mít zájem úplně o všechno, tak holt zrovna tuhle problematiku přenechávám jiným, které zase třeba nezajímají afričtí paraziti. Přesto, nebo právě proto mi čtivá, svižně ubíhající knížka se zajímavě zašmodrchanou zápletkou umožnila se nad tou oblastí a s ní spojenými problémy - těmi z alternativní, ale do velké míry i skutečné současnosti - na chvíli zastavit a zamyslet. Za to díky. Obecně je pro mysl a ducha osvěžující chvílemi vystoupit z komfortní zóny, a tohle bylo drsné i sympatické vystoupení zároveň. Jenom nevím, proč jsem během čtení měla permanentní pocit, že cítím cigaretový kouř. Jo, vlastně, aha. ;)

By the way, knížka je neuvěřitelně aktuální, což sice dává smysl z hlediska toho, kdy vyšla, ale autor ji jaksi začal psát dřív, než vybublal současnej průser v Izraeli a probudil další pozoruhodnou vlnu antisemitismu. Podobně jako se Spadem a Ukrajinou - na skeptika až podezřele dobrej instinkt. Asi mě nepřekvapí, až se dozvím, že Leoš ve skutečnosti po večerech věští budoucnost z kávové sedliny. Anebo drcenejch tabákovejch listů?

V komentářích čtu něco o tom, že to nebyla dobrá detektivka. To je asi dobře, viz moje první věta, fakt mě to bavilo. Takže za mě asi plnej počet. Mínus závan čmoudu. Kdyby to aspoň byly kvalitní doutníky... ale jasně, devadesátky. Tak nic, no. :)

10.11.2023 5 z 5

Teorie času Teorie času Tomáš Košumberský

Naprosto zbytečná kniha. Autor nezvládl ani středoškolskou fyziku.

08.02.2020 odpad!

Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě Carl Sagan

Za tuhle věc jsem tak trochu spoluzodpovědná, takže nestrannost ode mne nečekejte. Fakt jsme to chtěli přeložit, protože jsme si fakt mysleli, že je to fakt potřeba. Fakt. Jenomže o fakta, tedy jenom o fakta, ve vědě nejde. Věda je metoda přemýšlení o světě a následné testování hypotéz, ne pouhý soubor faktů, poznatků, o nichž jsme přesvědčeni, že jsou správné.

Na jednu stranu je děsivé, že se aktuálnost knihy za téměř třicet let od jejího vzniku prakticky nezměnila, a to ani na poli kontaktérů ufo, konspirátorů, kreacionistů či alternativních léčitelů. A něco se v tomto ohledu dokonce změnilo k horšímu. Lidé nejenže stále věří tisíckrát vyvráceným nesmyslům, ale ještě si bonusově přidali nové, a mocně je šíří s využitím výdobytků nejmodernější vědy a techniky... kterým vlastně vůbec nedůvěřují, případně je stále považují za vynález ďáblův.

Na druhou stranu je její aktuálnost navzdory stáří osvěžující připomínkou toho, že právě taková věda je: ať už se soubory současných poznatků či pseudopoznatků a, ehm, "alternativních faktů" vyvíjejí nebo zůstavají stejné, to, jak je můžeme otestovat a vyhodnotit se ve svém principu (nikoli nutně konkrétních metodách) vůbec nemění.

Démon tak zůstává aktuálním:
- pro skeptiky a vědce bojující proti pseudovědám pro připomenutí, že v tom nejsou sami, a že to má smysl
- pro intelektuály, aby na chvíli vykoukli ze své bubliny a uvědomili si, že tu opravdu pořád máme lidi, kteří věří na placatou Zemi, ještírky ovládající lidstvo, či účinnosti tisíce a jedné podoby hadího oleje
- pro veřejnost, která třeba tápe, jak si přebrat výpověď "vědce 1, který říká tohle" vs. "vědce 2, který říká tamto", a jestli je tenhle souboj vědců vážně tou vědou, které mají důvěřovat
- pro novináře, aby s předchozím bodem přestali. Ideálně včera. Dík.
A tak vůbec.

Fakt je to dobrá knížka, zkuste ji.

10.11.2023 5 z 5

Mýtus evoluce Mýtus evoluce Jiří A. Mejsnar

Kreacionistický pamflet přebírající špatné argumenty ze zahraničních publikací. Autor nemá ani tušení o moderních evolučních teoriích a vyvrací slaměné panáky.

08.02.2020 odpad!