JaroslavB JaroslavB komentáře u knih

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Takhle má podle meho vypadat inteligentni sci-fi. Tahle knížka se nedá jen tak odložit a pritom je tak samozřejmě a jednoduše napsaná, že jí věřite každéslovo. Doufám, že Morgan Freeman dostane adaptaci i na stříbrné plátno...vizuálně by to mohlo být opravdu velkolepé.

25.01.2016 5 z 5

Robinsoni vesmíru Robinsoni vesmíru František Běhounek

Tuhle knihu jsem objevil čistě náhodou v domácí knihovně. Je to spíše (dnes už celkem úsměvný) exkurz do futuristického myšlení padesátých let (vysušíme světová moře, budeme kontrolovat počasí a dokonce hýbat s celými planetami, nebo zdlouhavá pasáž o pokroku ve zdravotnictví) - vše je tak optimistické, až to bolí. Příběhu ale rozhodně nelze upřít půvab klasických verneovek a mezinárodní rozhled. Pak ale nevím, pro jakou cílovou věkovou skupinu to vlastně bylo psáno, když je jedním z hlavních motivů platonický milostný trojúhelník. O to více je ale zajímavá postava samotného autora, vědce a dobrodruha o kterém jsem do té doby neměl ani tušení. Jeho široké znalosti a dobrodružná povaha se do textu nesmazatelně otiskly a nakonec to bylo celkem příjemné čtení.

12.01.2016 3 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Geniální kniha, která opravdu nutí k zamyšlení - jakkoli frázovitě to zní - a svým způsobem vynikající filmová adaptace (i když si samozřejmě bere jen některé motivy z předlohy, ale s těmi které si bere se podle mého vyrovnává skvěle). Válka, genocida, paranoia, mediální manipulace, mýtus i náboženství i setkání s něčím opravdu "jiným"...to všechno, tenhle relativně krátký text tematizuje a staví na hlavu. Klobouk dolů.

26.01.2016 5 z 5