JakKol JakKol komentáře u knih

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Je to kategorie knih, kterým říkám "Naivní náboženství". Tedy náboženská nebo duchovní tématika pojatá tak nenápadně, aby nikdo neměl pocit, že si čte knihu o buddhismu. Pro člověka, který je duchovnem nepolíben proto ideální. Příběh je miloučký a naivní, nezabíhá do žádný hlubších myšlenek, což je možná trochu škoda a tak trochu i autorův záměr. Na druhou stranu mě inspirovala ke studiu dalších knih s hlubší duchovní tématikou a tématikou buddhismu, takže možná v tomto ohledu kniha splnila svůj účet dokonale.

17.12.2020

Městský mnich Městský mnich Pedram Shojai

Velice inspirativní kniha pro lidi, kteří trpí velkým tlakem na výkon ze strany rodiny, zaměstnavatele, okolí a hlavně sebe sama. Nemůžu říct, že jsem souhlasil se vším, co autor píše. Ale většina věcí, které jsou v knize popsány, jsou aplikovatelné na náš běžný městský uspěchaný život. Auto je Američan, z čehož plyne, že popisuje život běžných Američanů, který je značně odlišný od toho našeho. Např. Češi obvykle nemají všechno na splátky, nemají běžně 3 kreditní karty, na které si kupují věci na dluh, neládují do sebe junk-food od rána do večera a když autor popisuje, že bi lidé měli znovu objevit kouzlo polévek, tak jsem se musel vysloveně pousmát. Nicméně příběhy lidí, o kterých autor mluví, znám i ze svého okolí a v některých jsem se viděl i já sám. Rady a typy, jak se vymanit z uspěchaného kolotoče povinností a obav, že "to všechno nestihnu" jsou ale velmi poučné, nejsou to jen nějaké obecné řeči typu: "Najdi sám sebe", nebo "Nahlédni do svého nitra a najdi tam pravdu." Jsou to naprosto konkrétní činnosti, kdy můžete vstát a začít je ihned provádět, ať jste kdekoliv. Nemusíte kvůli tomu cestovat na vzdálená místa, nemusíte si kupovat nějaké speciální preparáty. V určitém ohledu mi tato kniha změnila život.

17.12.2020