j4rxsl4v j4rxsl4v komentáře u knih

Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Marcel Proust

svou (video)reflexi na první část této knihy jsem obsáhl zde, pokud by to někoho zajímalo: https://www.youtube.com/watch?v=4vXRp6eXMAE&ab_channel=JaroslavMurzov

17.10.2023

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zde trochu delší reflexe (zejména psychologie hlavního hrdiny) https://telegra.ph/Psychologický-a-filosofický-aspekt-díla-Zápisky-z-podzemí-F-M-Dostojevského-11-04

04.11.2022 5 z 5

Miriam a jiné práce Miriam a jiné práce Jakub Deml

Přepěkná kniha neuchopitelných myšlenek, které se stejně jako v autorovi tak i ve čtenáři rozžínají a pohasínají během několika vteřin. Básnické obrazy vytvořené tím nejniternějším pohroužením ve vás vyvolají neuvěřitelně vám samým cizí emoce, ale zároveň tak silně blízké, přesně ty, které je prakticky nemožno vyvolat obyčejným ba i intenzivním přemýšlením. Budete se cítit, jako by sám Bůh do vás nahlížel a stavěl přirovnání přesně na fundamentu vašeho vědomí a podvědomí. Pocit při četbě je velmi podobný pocitu bezprostředního tvoření textu. Volná imaginace vás uvrhne do polosnění, do stavu, u kterého je nemožno, aby vás text nerozveselil či nerozvášnil, nerozesmutněl či nesklíčil. Autor hledá spojitost v zdánlivě nespojitelném. Klade vysoké nároky na fantazii a důvtip čtenáře. Naprosto a celistvě obnažuje závoj své duše, odkrývaje i to, co sám velice dlouho hledal, o co sám velice dlouho pečoval, co sám nespočet krát ztrácel. Jeho poezie je přesně jako ta vůně, která nás uvrhá do polosnivého rozpomínání, když ji úplnou náhodou ztotožníme s něčím či s někým z naší minulosti, je to přesně ta vůně zatoulavší se někde v pavučinou obrostlých zákoutích vaší mysle, přesně ta vůně, která ve vás zanechá pocit nedomyšlenosti či nedokončenosti, nepolapenosti, pomíjivosti.
Čtěte, dámy a pánové, čtěte toto sličenstvo v podobě velkolepých vět a odstavců, avšak neočekávejte, nečekejte, sami tvořte společně s autorem.

17.08.2020 5 z 5