Ivinka1512 Ivinka1512 komentáře u knih

Habibi Habibi Baja Dolce

Vydavateľstvu Venupress a autorke by som sa veľmi krásne chcela poďakovať, že mi zaslali výtlačok na recenziu.

Ako už tradične na úvod pochválim vizuálne spracovanie. Obálka je nádherná, vnútorný dizajn znázorňujúci klub skvele dotvárajú identitu publikácie. V rámci väzby je všitá fialová látková záložka, ktorú som využívala a tiež dodatok v podobe kartičky ako vizitky . Jej vysvetlenie nájdete počas čítania. Pohľady sú takmer striedavo písané z oboch pohľadov, dominuje ten Cassien.

Od Baji mám prečítané všetky knihy, registrovala som ju už od čias Wattpadu, kde začínala a dostala sa ku Placebu. Najskôr som o tom celom myslela, že je veľký brak a kto by to mohol vydať. Úprimne povedané, Placebo On (prvý diel) pracuje so všetkými prvky klišé a štandardizácie, ktoré sú zaužívané. Určite však netreba pohrdnúť týmto a ďalšími dielmi, pretože stoja za to a sú inšpirované skutočnosťou. S Horkosladkými esenciami nám ukázala, že vie primiešať aj bylinky fantasy žánru a uvariť generačný príbeh. A Habibi? To sa dočítate v ďalších riadkoch. Autorka sa každou knihou zlepšuje a ukazuje, že vie vytvoriť diametrálne odlišné knižky.

Na začiatok treba pripomenúť, že Habibi je dark romance, v ktorej figuruje množstvo nadávok, sexuálnych scén a tabuizovaných tém spoločnosti (prostitútky, drogy, prepojenie politikov na podsvetie a pod.) Harry ako mužský hrdina je skôr temným hrdinom, ktorý koná zlo a obhahuje ho tým, že je to pre vyššie dobro a očistí sa od špinavostí. Nečakajte od neho romantickú ,,slaďárnu" a niekedy ho možno budete chcieť nakopať za jeho vyjadrovanie a prístup. Ja by som pri ňom zošalela a skončila v base za ublíženie na zdraví. Drží sa však určitých morálnych zásad a čo mu je blízke, to si chráni. Veľa o jeho minulosti nevieme, sú to len základné informácie, aby sme vedeli, prečo je tým kým je. Zdanie môže klamať a Habibi nebude jediný hlavný záporák dôležitých postáv.

,,Keby si zistila, kto naozaj som, utiekla by si a nikdy sa nevrátila. Preto ti nebudem vysvetľovať, prečo sa démonizujem. Potrebujem, aby si dokončila ten zasraný príbeh."- str. 60, Habibi

Cassie je ako hrdinka jednoznačne skvelá. Autorka z nej neurobila urevanú, umrnčanú Mirtu a sliepku, ktorá okamžite podľahne kúzlu Harryho Lintona. Má guráž, odhodlanie, je úprimná, láskavá a nedá si skákať po hlave. Pre neho je rovnocenným súperom, i keď to on nerád priznáva. Je jediná, ktorá mu odporuje, čo ho rozčuľuje a vzrušuje. Pochádza z vplyvnej rodiny politika, ale nepostriehnete u nej maniere povýšenectva či zbohatlícke vzorce správania. Pod mentorskými krídlami anjela temnôt naberá sebavedomie a inšpiráciu pre svoje spisovateľské dielo. Celkovo mi je jej charakter blízky, keďže je študentkou žurnalistiky, baví ju písanie a má podrezaný jazyk.

,,A ešte niečo. Oslovenie pán si musíš zaslúžiť. Nestačí ti na to vták medzi nohami," chrstla som mu víťazoslávne do tváre a opäť sa otočila na odchod. - str. 37, Cassie

Dej sa odohráva na neurčitom mieste v Amerike, takže si ho môžete dotvoriť podľa fantázie. Množstvo času sú aktéri vo vychýrenom nočnom klube LocalX, ktorí si hovie na okraji spoločnosti. Paradoxne ho navštevujú vysoko postavené osobnosti a využívajú všetky služby, ktoré im podnik núka.

Bez vedľajších postáv ako Levi, Beatrice, Diesel, Steiner, Gia, Zoey či taká Victoria, by to nebolo to "správne orechové". Pretože i oni sa podieľali na vývine a dotváraní charakteru postáv.

Napriek hrubému slovníku a temnému prostrediu Baja zakomponovala množstvo skvelých myšlienok, ktoré vychádzali práve z Habibiho úst. Nejde len o potetovaného burana, ale i veľkého intelektuála. Práve preto je skvelým učiteľom pre Cassie a predsa poruší dohody a zásady, ktoré stanovil.

Nájdete si tu široké spektrum sexuálnych scén od tých pikantných, drsných, živočíšnych až po tie vášnivé a trošku ašpirujúce na romantiku. Taktiež aj vtipné a trápne momenty, výborné dialógy a výmeny názorov. O tie nebola núdza. Nesmiem zabudnúť na odporujúce situácie a javy, také, o ktorých sa nehovorí, i keď stoja na prahu a klopú na dvere.

Množstvo recenzií príbehu vytýka, že je tam toho priveľa a že dielo bolo primárne vytvorené na Wattpad. V tomto budem oponovať, lebo dej bol dynamický a neboli tam hluché miesta, ktoré by nudili. Zase to nebolo až priveľmi preplnené, že by ma bolela hlava z toho, že si neoddýchla pri statických kapitolách. Taktiež, že dielo si netreba romantizovať a nejde o zdravý vzťah medzi mužom a ženou. Nemôžem úplne súhlasiť, lebo boli momenty, kedy Harry ukázal aj nežnú stránku osobnosti - staranie sa o Cassie počas choroby či strašenie ju pred účinkami fetu.

Záverečné hodnotenie
Habibi nie je nič pre slabé nátury a konzervatívne osoby. Búra zaužívané mýty o tom, že zlo chodí v temnote a dobro počas všedného dňa. Ukazuje, že politik, moderátor, celebrita v obleku nie sú rovnako grandiózni ako ich oblečenie. Pripomína, že krv nie je voda, ale rodina vie napriek tomu silno ublížiť a ovplyvniť fungovanie v spoločenskom živote. Pripravte sa na vulgarizmy, šľapky, drogy a konanie ohavností v mene moci a peňazí. A podtitul: ,,Ukážem ti svet bez cenzúry." je do bodky splnený. Poteší vás sexy tmavý atramentom pokreslený chlap, ktorý má ženy na sex a vie im to patrične urobiť. Budete fandiť odvážnej a drzej Cassie, ktorá vie ako na muža menom Habibi. A možno budete pri zrode lásky či zvláštneho spojenia, ktoré si samy zromantizujete pri všemožných situáciach, kedy vajíčku praskne škrupka a odhalí svoje mäkké vnútro. 5/5.

,,Nezáleží na tom, ako hlboko padneš, ale na tom, akú silu vyvinieš na to, aby si sa opäť postavila." - str. 212, Habibi

05.12.2020 5 z 5

Rozcestí osudu Rozcestí osudu Emilly Ross

Ide o český debut, obálka je veľmi sľubná. Budem stručná.

Pre mňa má táto kniha viac záporov ako kladov, ktoré som autorke radšej napísala do správy. Príde mi zbytočné to podrobne rozpitvávať verejne. Bolo tu za mňa množstvo nelogických vecí, všetko sa dialo strašne rýchlo a dramaticky, zároveň chýbala dynamika, a to všetko na malom rozsahu. Hlavné postavy mi nič nehovorili.

Páčil sa mi pes Bobo, a to ako bola vymyslená jeho minulosť a cestička k hrdinke Sáre. Celé to bolo náramne milé. Tiež som si užívala Sárinu najlepšiu kamarátku Kláru. To bola postava, ktorej mohlo byť pokojne viac a niekoho takého v živote potrebujete. Bola to proste správna žena.

Taktiež kvitujem, že príbeh je z miestneho prostredia. Autorka nepíše zbytočné omáčky, ide k veci, čo možno bolo miestami na škodu a chýbala nejaká plynulosť.

Záverečné hodnotenie
Debut, ktorý mne nesadol, no na Databáze kníh má skvelé hodnotenia. Sme rôzneho vkusu, názoru, preferencií, možno práve vám sa zapáči, ak mu dáte šancu. Niekedy sa netreba dať odradiť tým negatívnejším názorom. Je to buď alebo. Za mňa 1.5/5.

12.01.2023 1 z 5

Zakázaná príťažlivosť Zakázaná príťažlivosť Kristína Ježovičová

Od Kristíny som prečítala dielo Nevyslovené a veru, bola to emocionálna bomba. Pri tomto som neočakávala nič veľké a ostala som milo prekvapená.

Ako tradične na úvod chcem pochváliť krásnu fotogenetickú obálku a paperback väzbu, ktorá sa pri opakovanom ohýbaní nezničila ani neopotrebovala a stále drží svoj tvar. Stránky sa ľahko pretáčali a nebol problém počas čítania.

Hneď od začiatku som sa na deji smiala a lepíkovala ako bláznivá. Prvé kapitoly a Jana na diskotéke je ten prípad, v ktorom sa podľa mňa nájde veľa nezadaných, rozumej dakedy zúfalých, dievčat a žien. Celý príbeh sa niesol vo vtipnom a pohodovom duchu. Úsmev mi nezchádzal z tváre.

Pripravil ma o panenstvo v rekordnom čase. Náš sex bol vždy veľmi rýchly. Ešte ani nezačal a už skončil. - str. 12, Jana

Jana ako hrdinka bola skvelá. Vzdelaná nemčinárka s racionálnym pohľadom na život, ale vnútorne zničená po bývalom priateľovi, ktorému nebola dosť dobrá. Je to moja rovesníčka a s niektorými názormi, postojmi a správaním som sa vedela stotožniť alebo by som konala rovnako. Navyše, takú smolu, ako niekedy mala... Bolo mi jej ľúto, ale bolo to veselé.

Johny bol snáď ten najsladší a najnevinnejší hlavný hrdina, s ktorým som mala tú česť. Od jeho prvých slov si ma získal a moje romantické srdiečko plesalo, že aký je chutný a vyspelý. A jeho správanie voči Jane, ach. Fandila som im vzťahu, aj keď bol za zakázaných okolností.

,,Nezáleží na tom, aké veľké kráľovstvo vlastníš, ale akou dobrou kráľovnou si." - str. 25, Johny

Postavy ako Timo, Fekete a suseda s mačkou mi pekne liezli na nervy, ale o to aj šlo. I keď pani susedka bola reálne vykreslená, so starými ľuďmi to tak niekedy býva. Janine kamošky a spolubývajúce boli trafené ženské, no správne dotvárali charaktery.

Samozrejme, v knihe je niekoľko momentov, kedy som prekrúcala očami a dostala extrémnu cukrovku, ale komplexne to bolo super. Koniec alebo epilóg by si žiadal ešte nejaké stránky navyše. Zvrat, alebo určité prepojenie som očakávala, ale autorka dobre popísala vývoj a životné dospievanie chrakterov. Niekedy nenávisť plodí iba ďalšiu nenávisť a zlobu.

Záverečné hodnotenie
Dielo jednoznačne odporúčam. Páči sa mi, že príbeh je zo slovenského prostredia a vzťah hlavných hrdinov je od začiatku nevinný. Napriek tomu, že vekové odporúčanie je 15+, tak je to skvelá youngadultovka, teda skoro YA. Všetky scénky medzi hrdinami sú napísané decentne, ale sála z nich horúco a vzrušenie. Možno sa nájdu momenty, kedy prekrútite očami a poviete si, že je to pritiahnuté za vlasy. Napriek tomu je to príjemný vtipný oddychový a romantický príbeh. Ja som ostala veľmi milo prekvapená a ďakujem kamarátke, že mi ju podarovala. Teším sa tomuto kúsku v mojej knižnici. 4/5

18.01.2021 3 z 5

Ustláno na betonu Ustláno na betonu Elen An

V prvom rade sa chcem autorke poďakovať za zaslanie výtlačku na recenziu. Mala som možnosť prečítať si znovu niečo iné s čím som sa doteraz nestretla.

Prvýkrát neohodnotím dočítanú knihu hviezdičkami, lebo absolútne neviem, koľko by som ich dala. V nasledujúcich riadkoch aj vysvetlím prečo a spíšem plusy i mínusy.

Príbeh je rozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky Šárky a strieda sa pohľadom tretej osoby zo života hlavného hrdinu Lukáša. I keď oboch ich kategorizovať ako tých primárnych nie je úplne na mieste, keďže tam bolo množstvo iných postáv, ktoré taktiež zohrávali dôležitú rolu. Pohľad Šárky sa číta ľahko a dobre, pretože je napísaný formou, ako by bola priamo oproti vám. Autorka zvolila retrospektívny slohový postup. Na úvod neurčito uvedie, čo sa stalo a spätne sa vracia k udalostiam, ktoré hrdinku doviedli tam, kde sa ocitla. To bol môj najväčší problém. Stále uvádzam, že nie som na opisy, ale tu ich bolo extrémne množstvo a prvých 150 strán knihy som čítala približne dva týždne. Bojovala som s tým.

Dielo má vekové odporúčanie 15+ a miestami to pôsobí ako YA (young adult) žáner. Potom sa okamžite vyvediete z omylu. Prečo? Šárka má sedemnásť rokov, jej kamošky Klára a Lucka tiež. Ostatné postavy sú približne v rovnakom veku (dvoj-trojročný rozptyl nahor). Nenájdete tam ani jednu sexuálnu scénu či takú, ktorá naznačuje akékoľvek vzrušenie, aj bozky sú napísané cudne. Ale tí protagonisti stále pijú tvrdý alkohol, žúrujú, fajčia cigarety i marihuanu a drogujú. Perník (piko/pervitín) sú na dennom poriadku a okrem Lukáša, ktorý je časom závislý, ho berie Šárka, Klára, Sandra a zvyšok chalanov. Tých bolo neúrekom, tak ich nebudem menovať, okrem Dávida a Barta. Miestami už toho bolo na mňa moc a iba som otvárala oči, kde sú ochotní zájsť v takom mladom veku. Zároveň to bolo aj autentické, pretože dnešná mládež je taká.

Musím ale pochváliť, že od začiatku po koniec čitateľ vlastne nevie, ako to skončí a čo je pointou knihy. Na posledných stranách sa dozvedáme, čo sa stalo a prečo Šárka všetko podrobne rozoberala. Dočkáte sa možno nečakaného, prípadne nepochopeného záveru. Záleží ako pozorne čítate medzi riadkami a ako veľmi máte otvorenú myseľ, pretože koniec je zmeskou oboch. Mysteriózna a reálnosti. Choroby a nadprirodzena. Je iba na vás, ako si to interpretujete.

Šárka mi ako hrdinka liezla na nervy a nevedela som sa s ňou zžiť. Je medzi nami iba šesť ročný vekový rozdiel, ale na mňa bola náramne detinská a naivná. Celý svet sa točil okolo Lukáša, alkoholu a perníka. Rozchod s ním bol pre ňu najväčším problémom a ostatné prestalo existovať. Hlúpo verila, že ide o vzťah do konca života. V jednej situácií som ju uznávala a to, keď pochopila, čo robil Bart a rozhodla sa to skončiť. Nebudem spoilerovať, dočítate sa sami. Navyše som ju považovala za ľahkú. Chodila s Lukášom, ale vláčila sa s ďalšími.

Sandra pôsobila ako najväčšia záchrankyňa, lebo všade kde bol problém sa objavila a vyriešila ho. Na druhej strane mala sama so sebou trápenie a nevedela vyriešiť svoje ťažkosti.

Lukáš bol pre mňa obyčajný závislák a narkoman, ktorý baby využíval a myslel len na seba. Ani raz som k nemu nepocítila nijaké sympatie.

Dávid bol romantický cukrík. Bol milý, pozorný, ale keď si vypil, menil sa na niekoho iného. Každý z nich mal odvrátenú tvár.

Ustláno na betonu je pre mňa niečo, čo som doteraz nečítala a je takou inakosťou v mojej knižnici. Som rada, že som ju dostala na recenziu, lebo mám na konte odlišný žáner. Podľa mňa je to kombinácia young adult, new adult a mystery. Približne podobné súvislosti som čítala iba v Trhline od Jozefa Kariku.

Záverečné hodnotenie
Aj keď hviezdičkami nedávam, tak knihu odporúčam. Ak nemáte radi veľa opisov, tak to nebude nič pre vás, pretože prevažujú nad akciou a dialógmi. Pripravte sa na veľa ženských aj mužských postáv. Vzťah aký poznáme medzi ženou a mužom, tam bol zatratený, lebo každý si užíval s každým. Alkohol, cigarety a drogy sú na dennom poriadku, hrdinovia tým žijú. Autorka nás do konca drží v napätí o čo ide, môžete však odhadovať, ako to dopadne. Majte otvorenú myseľ a pripravte sa na akékoľvek alternatívy, inak nepochopíte a kniha pre vás nebude mať význam.

02.01.2021