Iki1 Iki1 komentáře u knih

Kolem světa za 50 let Kolem světa za 50 let Albert Podell

Kniha není ani tak cestopisem, což je rozhodně škoda, ale spíš snůškou různých příhod, které autor zažil v průběhu svých cest. Někdy humorných, jindy zarážejících. Při čtení mi chyběl alespoň minimální řád, tedy sepsání zážitků s určitým nadhledem a hlavně důsledná fotodokumentace. Pak už by stálo za to vydat tyto vzpomínky mnohem lépe vypravené. Brožování a novinový papír není pro tento typ knih to pravé ořechové.

29.09.2018 1 z 5

Jak pomocí snů dosáhnout pozitivních změn v životě Jak pomocí snů dosáhnout pozitivních změn v životě Jonson Miller

Čas od času si přečtu nějakou z příruček "snadno a rychle". Tahle je dle mého názoru ovšem naprosto zbytečná.

04.05.2019 1 z 5

Od nápadu k úspěchu: 24 příběhů, jak začít podnikat v Česku Od nápadu k úspěchu: 24 příběhů, jak začít podnikat v Česku kolektiv autorů

Self promotion firmy Zonky patřící pod křídla PPF, což z knihy čouhá jak sláma z bot. Začínajícím nadšeným podnikatelům dle mého názoru mnoho nepomůže.

24.12.2018 2 z 5

Znamení doby Znamení doby Josef Špidla

V beletrii mně vadí přílišné autorovo moralizování. A tady ho byl přímo přehršel. Děj se posunuje díky střídajícímu vyprávění několika protagonistů včetně někdejších politiků a Ježíše Krista, takže slušný mišmaš. Dějové zápletky jsou vcelku nosné, kdyby je autor totálně nezazdil pod nánosem škváry morálky českých spoluobčanů a vzteku na Klause staršího. Nejspíš by knize pomohl selektivní výběr autora a soustředění se na méně dějových linií a ty více rozpracovat (ale opravdu jen dějově) - vražda Sudeťáka, podnikání v autosalónu, vztahy mezi kamarády...

20.12.2018 1 z 5

S Drákulou do nebe S Drákulou do nebe Vlastimil Vavřín

Poetické vyprávění plné snů na pomezí dětství a dospělosti je doplněné skrytým varováním před nesnášenlivostí. Poměrně těžké ke čtení.

18.05.2018 1 z 5

Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Opráski z historje svjeta II – Mizlitelé, bořítele & ževlička Jaz

Sem tam dobrý nápad na hraní se slovíčky. Jinak dost slabý odvárek předchozích historií.

19.03.2018 1 z 5

Bludný Holanďan a splasklá panna Bludný Holanďan a splasklá panna Karolína Katchaba Hrubešová (p)

Kniha mi připomněla slavnou pohádku o kočičce a pejskovi, jak pekli dort. Vypadá to, jako by sama autorka nevěděla, co má napsat, jestli detektivku, deníček či kuchařku. A tak sem dala od každého něco. Výsledek mně přijde hodně rozpačitý. Kromě hlavní postavy jsou ostatní zapojení hrdinové nepropracovaní, děj klouže výrazně po povrchu, není tu pořádná zápletka, konec je hodně odbytý a tím i málo uvěřitelný. Na detektivku tu chybí pořádné napětí. Ale možná je to předzvěst roztěkanosti mladé generace a je v tom nějaký autorský záměr, který jsem jen nepochopil.

10.09.2019 1 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Myslím, že i na britský humor je tato kniha průměr. I mě v ní pobavilo jen málo stripů.

28.02.2019 3 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Tak tohle pro mě byla značná výzva. Nejprve jsem se do knihy nemohl pořádně začíst a tím pádem jsem se začal ztrácet v postavách. Poté do půlky mi děj přišel značně rozdrobený, nesourodý, rozmělněný, takže trochu nuda. Teprve ve druhé půlce došlo ke zvratu a já si začal říkat aha, tak konečně trochu živé vody. No, ale pak opět zvrat a z hlavní postavy opět padouch. To už ty veletoče na mě působily trochu komicky. Můj celkový pocit z knihy je ten, že děj je zde příliš překombinovaný a kniha tím pádem velice předlouhá i díky líčení zdlouhavých vyšetřovacích postupů. Za mě to ubralo požitku z četby.

14.05.2024 3 z 5

Ford a Stalin: o tom, jak žít lidsky Ford a Stalin: o tom, jak žít lidsky kolektiv autorů

Tahle kniha pro mne byla velkým překvapením. O Stalinových názorech na rozvoj hospodářství Ruska jsem neměl nejmenší tušení. Také Fordovy myšlenky o možnostech zapojení širokého spektra lidí do ekonomiky jsem měl velmi mlhavé představy. Zpracování knihy, i když s množstvím gramatických a stylistických chyb, vede k vytčenému cíli, tedy poučení čtenáře. V mém případě jsem si podstatně doplnil vzdělání. Dost často jsem si říkal, jak hodně by projekce Fordových názorů do života v Evropě přispěla ke zvýšení blahobytu a podstatnému snížení plýtvání veřejnými prostředky.

16.05.2024 4 z 5