HruzdnyMedved HruzdnyMedved komentáře u knih

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

V některých věcech budu jen opakovat mé před-komentátory, avšak nelze s nimi nesouhlasit.
- prvně pokud očekáváte plynulý děj a knihu podobnou Pánu prstenů, tak raději zbystřete, neb se o takovou knihu nejedná. Nejmladší syn J.R.R. Tolkiena, Christopher, se pokusil zrekonstruovat ze řady různých rukopisů příběh pádu Gondolinu. Jedná se spíše o odborné literární dílo, než klasickou beletrii. Christopher již dříve stál u volby, zda domyslet nenapsané části a poskládat příběh podobný strukturou Pánovi prstenů či Húrinovým dětem, avšak podle mne správně se rozhodl spíše nic nedomýšlet a vydat příběhy pouze tak jak byly napsány, seč mnohé chybí, či rozporuplně nenavazuje. Zatímco první přístup by mohl zvolit kdokoliv v budoucnu a dopracovat, tento přístup je pozoruhodný a neopakovatelný.
- celkem 4x prožijeme stejný příběh, vždy se zajímavými komentáři vydavatele a Christophera, vždy s jinou úrovní detailů, či hrdinu najdeme/opustíme v jiný moment. 4x prožít tento kolosální příběh je skvělý zážitek, možná trochu pokažený tím, že vydavatelství již tradičně píší jak příběh dopadne na obal knihy. Nicméně Tolkienův fanoušek již stejně zná jednu z variant příběhu z Silmarilionu nebo Nedokončených příběhů.
- Celkově dávám 5 z 5, za originální přístup (typický pro Christophera) a zpracování. Dále také nedoporučuji číst před tím, než máte za sebou alespoň Pána Prstenů, Hobita a Húrinovy děti. Naopak kniha Nedokončených příběhů, či Silmarilion vám sice vytvoří mnohé znalosti a vztah k prostředí pádu Gondolinu, na druhou stranu Vás obeznámí s detaily příběhu, která vám mohou snížit zážitek a překvapení.

28.12.2020 5 z 5

Nedokončené příběhy Nedokončené příběhy J. R. R. Tolkien

Velmi zajímavý soubor příběhů Středozemě z různých věků. Kniha je perfektní doplněk k dalším Tolkienovým knihám. Christopher Tolkien doplňuje souvislosti, které by jinak byly ztraceny v poznámkách jeho otce a značně tím obohacuje celý otcův svět.

Doporučuji nejprve přečíst další Tolkienovy díla (Pán prstenů, Hobit, Húrinovy děti, Pád Gondolinu) a až poté se vrátit k nedokončeným příběhům. Druhý dobrý způsob je nečíst je kompaktně, ale vždy pouze příslušné části vztahující se k dalším Tolkienovým dílům. Po přečtení Pána prstenů a Hobitu je velice pozoruhodné, číst příběhy z třetího a čtvrtého věku, kdy zjistíte, že příběh Hobita je úplně vytržen z poltického dění a širšího kontextu, jen jakýmsi drobným tahem ve velké hře mocných, kterou nás provází Gandalf. Odhalíte více o palantyrech, Sarumanovi a černých jezdcích.

Naopak příběhy z prvního a druhého věku je lépe přečíst až po Húrinových dětech a Pádu Gondolinu. Nezjistíte tak předčasně detaily určitých rozuzlení a mnohem lépe dokážete spojit příběhy na jedné časové linii.

28.12.2020 5 z 5