hrach hrach komentáře u knih

Anděl západního okna Anděl západního okna Gustav Meyrink (p)

Pre mňa najsilnejší Meyrink. Kniha človeka, ktorý celý život zasvätí hľadaniu osvietenia a cítiac koniec neúspešnej cesty premieta o tom, čo získal a čo za to musel platiť. Autobiografické črty sú tu zrejme najsilnejšie spomedzi jeho kníh, ktoré som mohol zatiaľ čítať. Je to smutné a boľavé, odrážajúce poznanie človeka, ktorý na vlastnej koži pocítil, že "ono to funguje", ale možno inak ako by chcel a predstavoval si.
Technicky je to imo Meyrinkov vrchol. Dvojitá expozícia a paralelné rozplietanie osudov, ktoré sa vzájomne (?) ovplyvňujú, znovuobjavujúce sa symboly, ktoré začnú často dávať zmysel až s blížiacim sa koncom príbehu.
Ak by som Golema vnímal ako idealistický sen, Anjel západného okna je reflexia trpko prežitej pravdy.

05.05.2013 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Moje prvé stretnutie s Meyrinkom. Rozhodne odporúčam všetkým, čo chcú Meyrinka skúsiť, aby začali práve tu. Nie je to jeho najlepšia práca, ale v elegantnej jednoduchosti ukazuje všetko, čo autorovi ide. Pôsobivá atmosféra, mystické hľadanie (autora i hlavnej postavy), spojenia nesúdobých postáv, opakované objavovanie sa symbolov, ktorých význam naskočí, až keď príde tá správna chvíľa (občas až pri opakovanom prečítaní knihy).
A koniec je príjemne hrejivý, čo sa cení tiež.
Napriek počiatočnej nejasnosti realít pri mojom prvom čítaní netrvalo dlho, kým sa obraz vyčistil a dej ma vtiahol a nepustil. Myslím, že v tomto smere je to jeden z najľahšie čítaných Meyrinkov a aj keď nedosahuje hĺbku povedzme Anjela západného okna, rozhodne patrí medzi autorovu špicu.

04.05.2013 5 z 5