Golem

Ve slovenštině. Asi nejznámější autorův román a zároveň jeho románová prvotina. Odehrává se kolem roku 1890 v Praze – v oblasti mizejícího židovského města. V románu se prolíná současnost a mystická minulost rudolfínské Prahy. Vypravěč příběhu je na základě náhodné změny klobouku přenesen ve snu o několik desítek let zpět a prožívá během jediné noci část života rytce kamejí Pernatha. Tento umělec, který prodělal těžkou duševní nemoc, při níž ztratil paměť, se s pomocí mudrce Hillela prodírá spletí záhad a dobrodružství v pražském židovském městě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60228/golem-wvS-60228.jpg 4.2527
Vydáno, Slovenský spisovateľ

Der Golem, 1915

Kniha Golem

666Jitka

Vskutku mystická a tajemná kniha. Musím říct, že se nečte lehce. Občas jsem se trochu ztrácela, nicméně mě kniha velice zaujala svou atmosférou - jako bych cítila dech staré Prahy opředené nespočetnými tajemstvími, mezi které patří i legenda o Golemovi. Meyrinkův příběh je plný záhad a všemožných propletenců, avšak postavu Golema, tak jak ho známe z vyprávění a pohádek, byste hledali marně. Kniha se mi líbila a určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím.

niknikita
08.12.2020

Vůbec jsem se nedokázala do knihy začíst a tak mne její mystika míjela, přestože jsem se snažila proniknout do tajných zákoutí staré Prahy, která mám v reálném životě moc ráda. Začala jsem číst s nadšením, ale bylo to na můj vkus překombinované a moje pozornost v tom labyrintu slov naprosto bloudila.Nic pro mne, bohužel...

Set123
08.10.2020

Fascinující kniha, jen co je pravda. Když jsem si četl, o čem vlastně má být, vybudoval jsem si o ní nějakou představu a počítal s tím, že tato bude naplněna. To se však rozhodně nestalo. Upřímně jsem čekal něco úplně jiného. A jsem zklamán, nebo potěšen? Bylo to lepší, nebo horší, nežli má představa?

Inu, ani jedno. Bylo to naprosto jiné. Ale dobré, jenom v jiných věcech. Mysticismus, jímž je kniha prolnutá, mě velice bavil a krásně vykresloval atmosféru Prahy, jakožto města, ve kterém je nesmazatelně otisknuta podoba Rudolfa II.

Filosofie díla je… no… myslím, že povrchnost a jakési lenost myšlenek, které byly v knize debatovány, byla zcela účelně napsána tak, aby dokreslovala podivnou atmosféru celého díla.

Sám Golem představoval cosi, co nejsem schopen zcela popsat, mám však několik nápadů. Každopádně tajemno, které se točilo kolem Golema, dodávalo knize téměř hororový nádech. Tajemno, které se točilo kolem mistra Pernatha zase posilovalo mystičnost celé knihy.

Mnozí zde v komentářích hovoří o zmatenosti knihy. Je pravda, že jednotlivé kapitoly navazují poněkud podivně a na první pohled chaoticky, postavy se ztrácejí a objevují a tak dále, ale v zásadě se mi zdálo, že po prvních třech kapitolkách bylo lehké si na styl zvyknout a orientace se stala celkem jednoduchou.

Nejedná se o nejlepší knihu, jakou jsem letos četl, ani o jednu z nejlepších, ale i tak si zasluhuje velikou pozornost a jsem rád, že jsem si toto nadmíru atmosférické dílo přečetl.

Liliana2006
01.09.2020

Co je sen, co je realita? Ouuuuu, kniha ve mě úplně probudila takové zajímavě láskyplné temno...

Marekh
24.08.2020

Knihu jsem četl v minulosti. Tento román lze číst jako napínavý, až hrůzostrašný příběh ze staré Prahy. Autor ponechává na čtenářově fantazii, aby si stanovil hranici mezi snem a skutečností, mezi všednodenní realitou a tajemným nočním stínem. Z románu vyzařuje atmosféra tajemna, která je podtrhována iracionálními jevy, symboly a záhadným prostředím.

JP
21.07.2020

Okultismus. Kabala. Mysticismus. Sny a nejistota reality hlavního hrdiny, dokonce i realita jeho vlastní identity. Kafkova Praha z jiné, další perspektivy. Člověk by si řekl, že něco tak zdánlivě psychedelického bylo publikováno už v roce 1915, očividně ta transcedentální tradice přesahuje staletí a věky (např. šamanismus). Meyrink na něčem určitě ujížděl (minimálně hašiš) a na tom s faktem jeho hlubokého zajmu o duchovní poznání není nic divného. Ale popravdě, není to úplně můj šálek kávy. Je to zamotané a chaotické, jako sen ve snu (možná zčásti i zub času), ale dokážu si představit chvíle, kdy by mi tohle sedělo víc. Hádám, že 'Golem' je i přes zamotanost jeho nejpřístupnější text a právě proto ne nutně nejlepší. Přemýšlím, že bych si přečetl 'Proměnu krve'.

Jerry H
28.03.2020

Zajímavá emočně mystická kniha, která měla svojí atmosféru. Nicméně poměrně těžká na začtení se a některé části jsem musel číst vícekrát, abych pochopil, o co go, ale měla svého "ducha".

Lady.Lucrezia
05.01.2020

Zajímavý průnik do staré židovské Prahy. Meyrink knize dává krom samotného příběhu jistý mystický přesah, který ovšem většinu čtenářů mine. Pokud čtenář má nějaké znalosti židovské mystiky, může být pro něj kniha zajímavější. Bohužel pro mě po prvním čtení tak na 2,5*. Některé pasáže se mi líbily, jiné ne, celkový příběh bych asi odcitovat nedokázala. Špatně se mi do knihy začítalo.