Hergi Hergi komentáře u knih

Tsu'tejův příběh Tsu'tejův příběh Sherri L. Smith

Tsu'tejův příběh je v pro mě do jistý míry zklamáním. Začnu ale pozitivy. Kresba je krásná a dokonale odráží prostředí a atmosféru Pandory tak, jak ji známe z filmu od Jamese Camerona. Je zde cítit snaha o detail, a to i v samotném textu, kde je odlišen jazyk domorodých Na'vi od angličtiny (nebo pro nás spíše češtiny). Příběh navíc prohlubuje motivace Tsu’teje a celý jeho odpor vůči „ nebešťanům“ dostává nový rozměr. Čtenáři je také lépe představena role, kterou by měl jednou převzít. To navíc platí i pro roli Neytiri. Bohužel toto rozšíření universa Avatara není tak bohaté a rozsáhlé, jak by si člověk dle synopse mohl představovat, čímž se dostáváme k hlavnímu problému komiksu. Časový úsek, který je nám zde odvyprávěn, je velmi krátký. Děj shrnuje totiž převážně období, kdy se mezi kmen Omatikaya dostává Jake Sully, hlavní hrdina filmu. Drtivá většina událostí je pak stejná, pouze převyprávěna z Tsu’tejova pohledu. Přibylo zde sice několik postav, ty jsou ale velmi ploché. Dají se tak charakterizovat pomocí jedné věty, nebo charakter téměř nemají. Nejvíce ve výsledku ale zamrzí, že při trochu jiném pojetím zaměřujícím na odlišný časový úsek by to byl dobrý nápad. Takhle komiks bohužel mohu doporučit snad jen fanouškům Avatara, které by zajímal trochu odlišný pohled na část filmu, pro které to na druhou stranu může být i zajímavá jednohubka.

10.01.2023 3 z 5

Batman: Smrt rodiny Batman: Smrt rodiny Scott Snyder

Smrt rodiny je strhující jízda, která vás celou dobu udržuje v napětí. Největší problém knihy je však fakt, že přichází po téměř dokonalých počinech, konkrétně po Sovím tribunálu a Sovím městě, kde se hutná atmosféra dala krájet. Kresba je zde samozřejmě skvělá a úchvatný temný vizuál skvěle vykresluje atmosféru Gothamu. K samotnému příběhu mám ale přeci jen pár výhrad. Smrt rodiny sice začíná parádně a nenechá vás vydechnout během mnoha následujících stran. To pak ale narušuje dialog v jeskyni, kde je Batmanovi vyčítáno něco, co ve výsledku nedává moc smysl. Pak se komiks naštěstí probírá a začne nás připravovat na strhující finále, kdy vám ztuhne krev v žilách. Nakonec ale vše dopadá o dost méně drastičtěji, než to může vypadat, a to celý závěr trochu sráží. Ve výsledku se stále jedná o vysoce nadprůměrný komiks, který se sice nemůžu úplně rovnat svým dvěma předchůdcům, i tak vás ale jeho čtení bude neskutečně bavit a nebude se vám chtít přestat číst.

26.03.2021 4 z 5