h2220 h2220 komentáře u knih

Posledná zastávka smrť Posledná zastávka smrť Jan Cimický

Detiketivka o partičte toxikomanů v Praze, kteří vykrádají lékárny a neštítí se ani vraždy. Neštastnou náhodou se do jedné z vůdců toxi-party zamiluje Ivan. dr. Cimický líčí problémy toxikonmanie v ČSSR v 80. letech..

11.09.2021

Přísahej,že zabiješ ... Přísahej,že zabiješ ... Roman Cílek

Celkem 22 x ve zkratce podaných příběhů českého zločinu t 20. století. Některé kauzy jsou všeobecně známé, jiné představují všední kriminální příběhy z denní praxe.

Smyčka Smyčka Jiří Křenek

Kriminální příběh z prostředí venkova, kde dojde k zákeřné vraždě mladé studentky, která žije s ovdovělou matkou na venkovském "baráku". Komu mohla dívka na malé vesnici vadit, kdo se ucházel o její přízeň, koho miluje a koho "nemusí" ? A komu kazí jeho plány.. je předmětem této kriminální novely.

Bezpečnost zasahuje Bezpečnost zasahuje Ruda Janský

Kriminální příběhy zejm. z poválečné doby, mj. známý příběh vraha Mrázka. Obsahuje i fotodokumentaci.

Blázen ve městě Blázen ve městě Ota Filip

zřejmě částečně autobiografická knoha autora, jehož dílo bylo v roce 1968 "rozmetáno" - příběh člověka který se po letech vrací do rodného města a musí si najít cestu ke zpátky své manželce, místním , i tomu, kdo ho do lágru dostal. ..

30.06.2020

Zkřížené linky Zkřížené linky Antonín Kovář

čtení o případech které se ve staré Praze skutečně staly, několik příběhů je o loupeži peněz z nedobytných pokladen, jiné příběhy popisují vraždy, krádeže v gALERII ČI V ZÁMKU ...

21.06.2019

Přízrak s otisky prstů Přízrak s otisky prstů Václav Švarc

DETEKTIVKA , ve kterém se pátrá po vrahovi - sadistovi, který zabíjí stopující dívky .. do akce se zapojí také příslušnice VB, která slouží jako volavka.

21.06.2019

Šílená láska Šílená láska Lucie Faure

zajímavé: vztah mladší ženy a muže - spisovatele... neustálý psychologický nátlak a manipulace - pod záminkou, že chce, aby její muž - slavný spisovatel - měl veškeré pohodlí pro práci se postupně mění ve zničující napětí mezi oběma manžely

18.06.2019

Zlá panenka Zlá panenka Hana Prošková

Tři příběh svázané opět postavami malíře Horáce a kpt. Vašátka. První příběh se týká tajemství starodávné panenky, s bizárním vzhledem, která přinášela smůlu.
Druhý příběh je rozsáhlejší, týká se zločinu, při kterém se jako hlavní důkaz stává krev na místě činu. Lze z kapky krve, a díky identifikace anomálie chormozómů, odvodit pachatele činu? Příběh se odehrává v psychiatrické léčebně, kde je Horác hospitalizován. Veden svou intucicí se pak nechá v nemocnici zaměstnat. Když pachatel činu zjistí, že Horác něco tuší, snaží se odstranit i jeho.
Třetí příběh se týká umělců, a jejich vztahu k alkoholu. Co ale může způsobit "kapka" alkoholu u vyléčeného alkoholika?

27.01.2017 4 z 5

McNallyho tajemství McNallyho tajemství Lawrence Sanders

Utla knizka, ktera spojuje patrani po odcizenych znamkach v americke "high society" s milostnym pribehem soukromeho detiktiva. Prijemne cteni .-)

18.12.2016 4 z 5

Plavba ve snech Plavba ve snech Ladislav Beran

Dva příběhy píseckého autora: Plavba ve snech a Vrah nechodí na maliny. Autor představuje dvojici kriminalistů Studničky a Macha, kteří pátrají po vrahovi mladé ženy a příslušníků policie, které zabíjí strunou utaženou kolem krku. Druhý příběh nás zavádí do vesnice, kde jeden z kriminalistů tráví léto: u aleje je však nalezen mrtvý chlapec a vedle někho plechovka toluenu... pátrání se zaměřuje na narkomany a práškaře, skutečnů strůjce vraždy je však, jak už to bývá, někdo vysoce postavený.

15.11.2016 2 z 5

Puklý čas Puklý čas Eva Syřišťová

Velmi čtivé a s laskavostí a pocitem pochopení jsou napsány příběhy lidí, kteří se dostali z našeho pohledu za hranici "normálnosti". Povídky se zabývají zejména psychózami, např. schizofrenii a s tím spojenými halucinacemi, jasnozřivými sny, nebo sebestředným egoismem proti neschopnosti být ukotven s našem světě v titulní povídce, ale i příběhem muže, který čeká na smrt po amputaci všech končetin s přesto má jeden cíl, který chce uskutečnit ... Autorka se nám příběhy snaží nahlédnout do světa nejen psychicky nemocných a způsobu jejich prožívání.
Jak autorka uvádí v úvodu české verze (napsané už v r. 1978): "Zajímalo mě vždy především vnitřní drama, odehrávající se v člověku, drama, které je neopakovatelné, jedinečné, stále nové a pokaždé jiné, ať už hráč vystupuje v drobých nebo klíčových rolích, zejména však , když se ocitá v krajních polohách, kdy se rozhoduje mezi životem a smrtí."
Ke knize se vracím opakovaně, mám rád obzvláště slovenskou verzi. Některé povídky o nesmyslnosti lidského pachtění za penězi, či jinou metou, a přitom opomíjí základní a obyčejné věci jako je vztah mezi členy lidského společnosti nebo bere za samozřejmost, že je člověk zdravý, jsou v dnešní době obzvláště aktuální.
Kniha je určitě zajímavá pro laiky, odborné pracovníky ve zdravotnictví a sociální péči i rodinu pacientů. Autorka vycházela se své dlouholeté praxe a základem jejich povídek jsou skutečné kazuistiky beletristicky zpracované takže přístupné i nelékařské populaci.

05.11.2016 5 z 5

Případ půjčeného psa Případ půjčeného psa Jan Klíma

Vtipný příběh, kdy mladý absolvent má na starost psa svého vedoucího, pes však zmizí a absolvent je nucen v rámci pátrání po něm prožít mnoho trablů.

05.11.2016 3 z 5

Nespouštěj se s nikým,kdo je potrhlejší než ty. Nespouštěj se s nikým,kdo je potrhlejší než ty. Jan Klíma

Vtipný příběh z vysokoškolského prostředí svým způsobem potrhlých matematiků .-)

05.11.2016 4 z 5

Na zlatou rybku nečekej Na zlatou rybku nečekej Eva Hájková

úvodní text je zavádějící .. autorka nabízí různé rady do domácnosti, vedení domácího účetnictví, dávky sociálního zabezpečení, pojistky, vhodné prostředky pro úklid domácnosti apod ... ovšem v reálné době 80. let. Součástí je i test pro zručné muže a chytré hospodyňky.

05.11.2016 2 z 5

Smrt v kaštanovém domě Smrt v kaštanovém domě Roman Ráž

Snaha obyvatel jedné horské obce usvědčit jednoho přistěhovalého majora na penzi, že se zpronevěřil v době nacismu. Každý účastník akce ((učitel, hospodský, ..) má svou kapitolu, kde případ komentuje ze svého hlediska. Řeší se otázky viny, morálky, práva vzít věc do vlastních rukou, ale i , kdo ze zúčastněných ztratí nervy nebo se chce od domluvené akce distancovat

05.11.2016 3 z 5

Jak nevyloupit poštu Jak nevyloupit poštu David Jan Novotný

PŘÍJEMNÉ ČTENÍ detektívek ve stylu K. Capka, bez zbytečných drastických scén, pachatelé jsou někdy spíš k politování. doporučuji jako letní čtení .-)

05.11.2016 4 z 5

Záhada ztracené cukle Záhada ztracené cukle Jan Vážný

Kriminální pátrání po mrtvé dívce, která je nalezena v lesíku za obcí, kam jezdí místní i přespolní na "večerní radovánky". Pátrání ztěžuje zdevastovaný obličej mrtvé, takže idetifikace je, zdá se, nemožná. Pátrání podle chrupu však vede k indiciíím, které směřují do místní rodiny a vraha je možné najít mezi sourozenci...

04.11.2016 3 z 5

Záhada inzerátu Záhada inzerátu Jan Vážný

Příběh odehrávají se kdesi na Moravě, při které v obci Jedlová při večírku na Malé rychtě zemře čechoameričan, který se v ČSSR měl ženit. Okolnosti úmrtí se motají kolem nového léku na srdce který vyvíjí místní podnik, ženy, která si muže měla vzít i jejích dvou synů, kteří mohli mít zájem na tom, aby se matka za cizince nevdala. V podezření jsou též všichni účastnící bujarého večírku, jak místní, tak ti, kteří sem jen přijeli na víkend...

05.10.2016 3 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Vydáno znovu v 80. letech, opravdu vtipné historky, nejlepší je skutečně ta titulní, příběhy jsou inspirované také mládím autora, kdy pracoval jako učeň v obchodě.

19.09.2016