H4N1CK4 H4N1CK4 komentáře u knih

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy 2017 – kniha odehrávající se v budoucnosti.
Do tohoto bodu výzvy se mi nejvíc nechtělo, tak jsem si ho raději odbyla mezi prvními. Ve sci-fi žánru se moc nevyznám, takže jsem vybrala knihu, jejíž název mi zněl aspoň trochu povědomě. Navíc jsem si říkala, že když jde o povídky, tak to by v tom byl čert, aby mě aspoň jedna nebavila.
A byla jsem příjemně překvapená – Isaac Asimov píše čtivě, příliš nezabředá do technických detailů (naštěstí!) a děj docela odsýpá. Je opravdu zajímavé číst, jak si před 70 lety představoval naši současnost a jak bychom v této době podle jeho představ už měli mít vyspělé roboty, létat na Merkur a těžit na asteroidech.
Povídky většinou řeší nějaké dilema nebo problém, který se vztahuje ke třem zákonům robotiky, a vždycky jsem byla zvědavá, jak si s tím hlavní postavy poradí. Některé povídky jsem zhltla jedním dechem a jiné se mi četly hůře, ale skoro všechny obsahovaly zajímavou pointu. Nejvíc se mi rozhodně líbila povídka Malý ztracený robot, dále mě bavil Lhář! a Důkaz.

17.01.2017 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Tahle knížka má hodně nedokonalostí - spoustu pasáží, kterým by slušelo proškrtat, a neskutečné množství překlepů (tak odfláknutou knihu po stránce korektury jsem ještě nečetla), ale jako celek to je nakonec ááách... Moc jsem si užila ten slow-burn romantický vztah mezi Sal a Kultim a bavilo mě jejich neustálé špičkování. Opravdu vtipná oddechovka, která by podle mě byla skvělá i jako film.

12.03.2019 4 z 5