frufru2 frufru2 komentáře u knih

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

V knize, tak jak je bohužel v současnosti zvykem, jsou dvě různé dějové linky. Jedna klasická detektivní a druhá popisující soukromí dvou hlavních detektivů. Jsem asi stará škola a když čtu detektivku, zajímá mě hlavně vyšetřování případu. Omáčka okolo k tomu samozřejmě patří, ale nesmí toho být příliš. Všichni detektivové, kteří mají problémy sami se sebou a občas se chovají jako naprostí idioti, už mi lezou krkem a začínám na ně být alergický. Detektivní část v této knize je napsána na jedničku. Autorka vymyslela zajímavý případ, dokázala na mě dokonale přehodit celou tísnivost a beznaděj situace a ke konci ještě více stupňovat napětí. Pointa nakonec byla nepřekombinovaná a velmi zdařilá. Pak tu máme bohužel druhou část, kdy jsem musel protrpět emoční pochody vyšetřovatelky a jiskření v osobním životě mezi vyšetřovatelským párem. Přistihl jsem se, že tyto texty občas přeskakuji. Přesto jsem knihu dočetl s velkým zájmem a uděluji zasloužené čtyři hvězdy. Detektivní části patří hvězd pět s velkým přehledem. Byla to pro mě první přečtená kniha této autorky a rád sáhnu po dalších dílech. Pokud budou její knihy spíše do žánru thrilleru a omezí části s červenou knihovnou, rodí se nám česká spisovatelská hvězda.

29.03.2024

Kořeny věků Kořeny věků Václav Flesar

Naprostý klenot svého žánru. Povinná četba pro každého, koho zajímá historie obyčejného člověka a pro všechny amatérské genealogy.

28.01.2018 5 z 5

Jak se tvoří město Jak se tvoří město Zdeněk Říha

Kniha, která se věnuje převážně rozvojem tramvajové dopravy v Praze. Okrajově se dotýká i dopravy autobusové a trolejbusové. K absolutnímu hodnocení mi chybělo jen o trochu více plánků jednotlivých linek (ale úplně zde nechybí) pro čtenáře neznajícího pražský místopis. Ale jinak velmi chválím a pro fanoušky městské dopravy je to absolutní povinnost.

03.12.2017 4 z 5

Plemena psů Plemena psů Martin Říha

Povedený přehled prakticky všech plemen psů. Nechybí relativně podrobná historie každého plemene včetně povahových vlastností. Jsou zde uvedeni i psi v našich končinách velmi vzácní. Pokud přemýšlíte, že si pořídíte čtyřnohého kamaráda, tak tuto knihu určitě nesmíte minout.

27.12.2015 5 z 5

Nebe, peklo, ráj závodníka a manažera A. Ch. Nebe, peklo, ráj závodníka a manažera A. Ch. Dalibor Janek

Závodnická a manažerská kariéra očima Antonína Charouze vyprávěná formou rozhovoru s Daliborem Jankem v letech 2006-2010. Doporučuji každému motoristickému fandovi, kdo netrpí alergií na Antonína Charouze, protože je možné nahlédnout trochu pod pokličku automobilových závodů. Je nutné se ale na knihu dívat optikou toho, že jde o subjektivní zpověď člověka, na kterého panují velmi rozdílné názory. Dalibor Janek se ale nebál klást nepříjemné otázky na tělo, což knize jenom prospělo. Jako velké mínus vidím v tom, že pro mě nejzajímavější část učinkování závodního týmu v Le Mans sérii je zmíněna jen velmi okrajově.

02.12.2015 3 z 5