Francoa Francoa komentáře u knih

Tažení divočinou Tažení divočinou Zane Grey

Velmi zajímavý western se odehrává v divočině Austrálie.Dva američtí kovbojové Sterling Hazelton a Red Krehl se nechají najmout na hnaní dobytka přes Austrálii.Sedm až
osm tisíc kusů,tři tisíce mil přes Pustiny.Tvrdá práce nejen pro příležitostní,ale i
zkušené honáky.Nádherná,neznámá příroda,zvěř,řeky plné krokodýlů,to vše je náročné i pro americké kovboje odchované Chisholmskou cestou.Kniha poprvé vyšla ve válečných
letech(1944),kdy byl nedostatek papíru a byla notně redakčně krácena.V roce 2000
vyšel původní rukopis pod názvem The Great Trek,místo válečných 240 stránek nové
vydání má 792 stran.Je to nejrozsáhlejší Greyovo dílo.Stálo by určitě za přeložení!

Alois Bubák Alois Bubák Jan M. Tomeš

Můj nejoblíbenější český krajinář 19.století Alois Bubák(1824 - 1870) byl žákem Max Haushofera, stejně jako Adolf Kosárek,další výborný krajinář,ale i přítel Bubáka.
.Oba dva se ideově obrací k české krajině,která se jim stává přímo programem.
Vystihují krajinu nejen jako celek,ale i světlo, stín a atmosféru.Kniha pečlivě prozkoumá celé dílo malíře a všechny souvislosti té doby.Autor knihy píše,že kritik V.Volavka vidí
v Bubákově kresbě "diletanskou úskostlivost",pro mě jsou jeho studie a kresby vynikající.
Chtěl bych být takový diletant.

Zlato pouště Zlato pouště Zane Grey

Knihu Zlato pouště jsem četl poprvé až v 17ti.Příběh se odehrává na arizonsko-mexické hranici v první čtvrtině 20.století.Dick Gale byl sympatický a oblíbený hrdina.Jeho přátelský vztah s rangery Laddem a Lashem,nezištná pomoc příteli ochránit španělskou dívku Mercedes před mexickým banditou Rojasem,záchrana Indiana Yagui,ze spárů mexických lupičů to vše utváří jeho charakter. Yagui mu z vděčnosti pomáhá znalostí přírody a pouště,uniknout mexické bandě Rojase.Oblíbil jsem si Durangské plemeno nádherných koní Blanco Sol,Blanco Diablo a další,kteří hrají významnou úlohu v příběhu.Je to krásná kniha u čtenářů úspěšná (bestseler v USA),první vydání byla vlastně žhavá současnost. .Zfilmováno (ve vydání 1925, filmové ilustrace) 3krát 1919,1926 a 1936.V nedávné době kniha vyšla v U S A v necezurované verzi,tak jak jí autor původně napsal pod názvem Shower of Gold (Zlatý déšť).Podle amerických čtenářů je necenzurovaná verze ještě mnohem lepší.Stalo by za přeložení.

30.11.-0001

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Knihu čerstvého nositele Nobelovy ceny za literaturu jsem četl ihned po vyjití v Klubu čtenářů.Příběh
se mi docela líbil,ale nezasáhl mě asi tak ,abych se k němu vracel.Musím si knihu znova přečíst.

Po neznámé řece džungle Po neznámé řece džungle Zane Grey

Knihu Po neznámé řece džungle jsem dostal k vánocům,když mi bylo 9 let a 10 měsíců.Patřila k mým nejoblíbenějším knihám jako Robinson Krusoe,Poklad na ostrově,Poslední Mohykán,Stráž na psí skále a Tajuplný ostrov.Miloval jsem ilustrace od
Zdeňka Buriana,které jsem se snažil kreslit do svého bloku.První povídka jsou skutečné zážitky autora a jeho přítele George Allena,který pocházel z Houstonu,Texas.Druhá povídka jsou také skutečné zážitky,z výpravy autora s Buffalo Jonesem zachráncem
amerického bizona.Kniha stojí za přečtení.Je určena všem milovníkům zvířat,přírody a dobrodružství.

Clint Eastwood sexual cowboy Clint Eastwood sexual cowboy Douglas Thompson

"Existují dva druhy typicky amerického umění,western a jazz.Je zvláštní,že Američané se dnes
nehlásí ani k jednomu."
Clint Eastwood o Americe

Nevada Nevada Zane Grey

(SPOILER) Román Nevada jsem četl ihned po románu Ztracená řeka.Pokračování příběhu přímo navazuje na předchozí děj.Nevada odjíždí nazpět do Lineville v Nevadě.Ben Ide se svou rodinou vše prodá a
vydá se do Arizony a hned je příběh napínavější a dobrodružnější.Ben stále netuší,že jeho bývalí přítel Nevada je pistolník Jim Lacy.Trocha historie,deskriptivní,sugestivní líčení přírody.Vystižené charaktery postav.Autor se dokáže v cítit do pocitů a duševních pochodů hrdinů,jako žádný jiný spisovatel westernů. Krásné čtení jako většina Greyových knih.Zfilmováno 3krát:V roce 1927,st,Paramount,hl.r. Gary Cooper a Thelma Todd;1935,st.Paramount,hl.r. Larry Buster Crabbe a Kathleen Burke a v roce 1944,st. RKO ,hl.r. Robert Mitchum a Anne Jeffreys.Poznámka:Nevěřte anotaci u vydání z roku 1992 nakl. Cedr.

Betty Zane Betty Zane Zane Grey

Kniha Betty Zane je první díl Ohijské trilogie a také prvotina Zane Greye vydaná vlastním nákladem (z peněz budoucí manželky Z.G. Dolly) v roce 1903.Je to zajímavé
čtení o prvních osadnících Ohia a Západní Virginie.Hrdinství mladé ženy Betty Zane při běhu pro střelný prach z pevnosti Fort Henry do domu plukovníka Ebenezera Zane
pod palbou nepřátel a zpět je skutečná historická událost (11.září 1782).
Pozoruhodná postava bojovníka s indiány Lew Wetzela (C.B. Allmann:Lewis Wetzel, Indian Fighter , vydáno 1977).I příběh Isáka Zane je velmi zajímavý a
když se Isák stal indiánským náčelníkem,nejedna mírová smlouva byla
dojednána jeho zásluhou,proto byl vládou odměněn pozemky okolo Mad River
(Bláznivá řeka).Betty Zane (1759-1823) je pochována na místním hřbitově v Martins Ferry,kde je také u vchodu hřbitova socha znázorňující její hrdinný čin.Podle
Betty Zane je pojmenován městys v West Virginii a byla pojmeno-
vána loď Svobody,která brázdila oceány v letech 1942 až 1946,kdy byla prodána do Anglie a přejmevána na Anastassios Pateras.Volné pokračování knihy Betty Zane je román Duch pohraničí.Knihu doporučiji všem nadšencům hraničářské historie.Všichni,
kteří maji rádi Ohijskou trilogii by určitě uvítali poslední román Zane Greye George Washington, hraničář(nebylo přeloženo do češtiny).Kniha je psána ve stejné poloze
a ze stejné doby jako Betty Zane.Kruh se uzavřel!!Dodatek - Betty Zane nebyla prababička Z.G., ale jeho prateta!!!

Ztracená řeka Ztracená řeka Zane Grey

Ztracená řeka je první román,kdy jsem si uvědomil jméno Zane Grey a začal jsem ho vyhledávat.Bylo mě 11 a půl,byl jsem nemocen,měl jsem přečteno už větší množství
Rodokapsů a Rozruchů a otec mě zapůjčil s upozorněním,ať se knize nic nestane
Ztracenou řeku.Bylo to jako nebe a dudy.Přátelství Bena Ida lovce divokých koní s mužem neznámé pověsti z Nevady a Indiánem Modokem, bylo pro mně nádherné
čtení.Roztržka s otcem,důvěra matky a sestry Hetie.Obnovená láska s dětství
s Inou Blainovou.Chytání pstruhů s mladším bratrem Iny Marviem.Lov divokých koní
do pasti podle starých zvyků indiána Modoka,prostě život v přírodě,ano to,co jsem
v žádných knihách tohoto žánru nečetl.Less Setter dobytkářský partner zbohatlého rančera Blaina,pomlouvá Bena a jeho pardy.Parta tří přátel se rozhodne,že zajme bandu zlodějů dobytka,aby dokázala svou nevinu.Ulovení Kalifornského ryzáka,strhující konec, ten mě vždy vehnal v dětství slzy do očí.A tak jsem se stal
obdivovatelem Zane Greye,později jsem se začal zajímat o jeho život a dílo a díky jeho
knihám i o historii Amerického západu..Kniha byla dvakrát zfilmována:1926,st.Paramount,hl.r.Jack Holt a Arlette Marchal;1937,st.Paramount,
,hl.r.Larry Buster Crabbe a June Martel.

Bojující karavany Bojující karavany Zane Grey

Je to stále má oblíbená kniha.Příběh začíná začátkem léta roku 1856,mladičký Clint Belmet se setká s o dva roky mladší May Bellovou ve vozové karavaně při putování s rodiči na Západ.Jeho učitelem v
západnictví se stane známý zvěd Dick Curtis.Zastřelí
prvního krocana, bizona.První boje s indiány.Ztráta May, když odjede s rodiči v jiné karavaně.Smrt
blízkých - dospívání - stane se dopravcem a později vůdcem karavan.Mnohé boje s indiány.Pěkný dobrodružně romantický román,kde se prolíná
dokonale skutečnost s fikcí, tak jak to uměl jen Zane Grey.Příběhem procházejí mnohé známé i méně známé historické postavy té doby jako zvědové Dick
Curtis,Jim Baker, John Smith a Kit Carson,dále
plukovník Maxwell,generál Custer a odpadlík Charley Bent.Skvělé čtení i pro toho, kdo se zajímá o
historii Divokého západu.Dvakrát zfilmováno:
1931,hl.r.Gary Cooper a Lili Damita, st.Paramount a 1934 znova st. Paramount hl.r.Randolph Scoot a
Gail Patrick.Oba filmy jsou slaboučkým odvarem knihy,pouze jedné epizody.Oba jsem viděl v angl.
originále.

Rybářské povídky Rybářské povídky Zane Grey

Zane Grey byl vášnivým rybářem.Držel mnoho světových rekordů v chytání velkých ryb na udici.Vlastnil dvě rybářské lodě,které si nechal postavit.V nedávné době byl uveden
do Rybářské síně slávy.Napsal 18 rybářských knih,bohužel byla tady přeložena
pouze tahle jediná.Přitom kritici hodnotí jeho rybářské povídky nejvýše.

Do posledního muže Do posledního muže Zane Grey

Kniha pojednává o nepřátelství dvou rodů a sporu mezi dobytkáři a chovateli ovcí.Příběh je založen na skutečných událostí mezi rodinou Johna Tewkesburyho a Thomase Grahama žijících paradoxně v údolí Pleasant Valley(Příjemné údolí).
Děj graduje do strhujícího konce.Kniha teď v 21.století konečně vyšla v U S A v
necenzurované verzi,tak jak jí Grey původně napsal pod názvem Tonto Basin.
Kniha byla 3krát zfilmována a to v roce 1923,studio Paramount,hl.r. Richard Dix a Lois Wilson,po druhé 1933 zase st. Paramount,hl.r.Randolph Scott a Esther Ralston,
Shirley Temple,třetí verze v roce 1947,st.RKO,hl.r.Tim Holt a Martha Hyer.

Král pustiny Král pustiny Zane Grey

Zane Grey napsal pouze dva zlatokopecké romány.Byl fascinován příběhem Henry Plummera a zpracoval ho po svým.V roce 1916,kdy román vznikl musel na přání
editora příběh přepracovat.Teď konečně v U S A příběh vyšel podle původního rukopisu pod názvem Cabin Gulch.Vydání Pohraniční legie bylo 5krát zfilmováno,1919,1924,1930, 1934 a1940.Knihu Král pustiny mám od dětských let rád,ale nové necenzurované vydání
by mne také zajímalo.

Černý štít Černý štít Zane Grey

Luisa je manželkou obchodníka Belmonta.Příběh pojednává o mnohoženství nejen mezi
Mormony.Nádherné popisy přírody,nepřekonatelné líčení písečné bouře.Kdo má rád přírodu určitě knihu ocení.V angl.originále poprvé vyšlo v roce 1955.Přeloženo ze slovenštiny.

Sirotek z pastvin Sirotek z pastvin Zane Grey

Kniha byla poprvé přeložena do češtiny v roce 1936 pod názvem Sirotek s pastvin,vydalo nakl.Novina.Námětem knihy je hnaní dobytka po Chisholmské cestě z Texasu do
Kansasu.Je tam vše, co může parta kovbojů zažít při takovém hnaní.Setkání s Indiány
Nádherná příroda,elektrická bouře,prostě to, co nenajdete u žádného jiného autora westernů.To druhé hodnocení 4 hvězdičky je k překladu z roku 1978 (snaha o super moderní překlad).Jinak knihu považuji za nejlepší zpracování námětu ,hnaní dobytka
po Chisholmské cestě.Stačí srovnat s knihou od Emersona Hougha Na sever od 36,
i když ta je také dobrá.

Amberova fata morgána Amberova fata morgána Zane Grey

První povídka Amberova fata morgána:Zlatokop Jim Grawford vezme na prospektorskou
výpravu mladíka Ala Shadea,který pozvání přijal s velkou radostí.Po dlouhém putování,kdy
jim došla voda,konečně nalezli tři kulaté kopce a pod nimi bohaté naleziště zlata.Jim Grawford
vyčerpání umírá.Al Shade s bohatým nálezem se vrací zpět,aby zjistil .....
Druhá povídka Stěny kaňonu:Kovboj Monty Bellew se v Arizoně za své činy stane psancem,proto odjede do Utahu,kde si najde práci na ranči rančérky Keetchové v kraji kaňonů.Přijme jméno
Sam Hill.Příběh byl zfilmován pod názvem Smoke Lightning v roce 1933 ve studiu Fox hl.r.
George O' Brien a Nell O' Day.

Námět první povidky Grey použil v začátku knihy Cizinec z Tonta.

30.11.-0001 3 z 5

Poslední rudého plémě Poslední rudého plémě Zane Grey

Orig. název je pouze The Vanishing American,vyšlo poprvé v roce 1925.Zfilmováno v tom samém roce ve studiu Paramount v hlavní r. Richard Dix a Lois Wilson.Byl to první film,
kdy indiáni byli líčeni kladně.Druhá verze vznikla ve studiu Republic hl. r. Scott Brady a
Audrey Totter roku 1955.Samozřejmě, že mám vydání z roku 1928.

Duch pohraničí Duch pohraničí Zane Grey

Výborná indiánka ze života předků Zane Greye.Vyšlo také v dobách socialismu v okleštěném překladu pod názvem Vítr smrti. Knihu jsem četl mezi 12 až 13,potom ještě několikrát i vydání Vítr smrti pro porovnání.Příběh mi nadchnul a odsunul na druhé místo knihu Poslední Mohykán,kterou jsem miloval a četl již několikrát.Byl jsem hrdý,že právě my jsme šířili křesťanství mezi indiány,ale vadili mi německá jména Zeisberger a Heckewelder ,až teprve v 17,když jsem se dozvěděl pravdu,že jsou skutečná a opravdu se zasloužili o křesťanství mezi indiány , cítil jsem ještě větší hrdost na nás.Stále jsem přesvědčen,že je to jedna z nejlepších indiánek. .Nádherné ilustrace od Zdeňka Buriana v sešitu Vítr smrti..Volné pokračování je kniha Na pokraji civilizace.

orig.náz.knihy Duch pohraničí zní The Spirit of the Border.