ExSh00t ExSh00t komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Moja prvá kniha od Remarqua, veľmi som si ho týmto počinom obľúbil. Geniálne opisy, kniha sa mi čítala ťažko, ale len z toho dôvodu, že nie som zvyknutý ešte na slovnú zásobu typu: lazaret, komisár (vojenský chlieb), fluidum, zádumčivosť...a milión iných...za to myšlienky som sa snažil vrývať až do jadra môjho bytia, tak aby som mohol precítiť s partiou udalosti od spoločnej latríny, rozfranforcovaných tiel, návrat späť a predsa do neznáma, kde všetko nám tak blízke, vnímame už v úplne inej rovine, už sa nevieme zaradiť, vo vojne sme sa mali stratiť čo autor (SPOLIER) postavám dopraje, nenechá ich trepať sa svetom a prežívať bolesť aj po vojne. Myslím, že autor píše naozaj cnostne až sa vám slová vytetujú na čelo ako dobytku aby sme všetci pochopili, čo za zverstvo vojna je. Pre mňa veľmi pôsobivé, nepatrím medzi tých šikovných, čo to prelúskali hneď a tvrdia, že to je krátke, lebo som sa stále zasekával a ako som spomenul, kniha sa mi čítala ťažšie, však stála za to. Aby som sa do vojny ešte viac žil dostal som chuť na dajaký dokument o 1 sv., ja odporúčam.

10.01.2011