etsurin etsurin komentáře u knih

Mnich z hory Kója Mnich z hory Kója Kjóka Izumi

Dlouho jsem u japonské literatury nenarazila na něco, co by se mi tak líbilo. Vtáhne rychle do děje, čtenář tuší, co se stane, ale přesto trochu překvapí. Malé mínus za nepřekládání japonských jednotek, které zná málokdo.

09.04.2017 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Když už zůstanu kvůli knihze vzhůru dlouho do noci, abych ji dočetla, musí to stát za to. Mitchell prostě umí čtivý, napínavý příběh a uvěřitelné postavy, s kterými člověk sympatizuje (nebo je naopak nenávidí). Závěr byl trochu slabší a stálo by za to ho trochu rozvést a dovysvětlit.

17.07.2018 4 z 5

Cesta životem Cesta životem Pavel Říčan

Původně jsem myslela, že knihu ani nedočtu. Vadilo mi množství familiérních výrazů a vykřičníků. Populárně naučná literatura se dá napsat čtivě i bez toho. Vadilo mi i povrchní srovnání výchovy dětí u jiných národů, kapitoly mi přišly nekonzistentní.
Nakonec jsem přeskočila od batolecího období až do puberty, kde už to bylo snesitelnější, přidávám tedy jednu hvězdičku.

17.07.2018 2 z 5

Loď na kraby Loď na kraby Takidži Kobajaši

Určitě stojí za přečtení, pokud člověka alespoň trochu zajímá, jak vypadala japonská proletářská literatura. Za mistrné vykreslení utrpení a špíny na lodi za tři, zas tak špatné to nebylo.

09.04.2017 3 z 5