Loď na kraby

Loď na kraby https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117550/bmid_lod-na-kraby-7U4-117550.jpg 4 13 3

Kniha líčí otřesné životní podmínky japonských rybářů a námořníků pracujících na lodi konzervující kraby. Záhy po svém vydání byla cenzurou zakázána, po válce byla zfilmována.

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Svoboda , Průlom (Pavel Prokop)

Kani kósen , 1929

ladislava6677
20.06.2022 4 z 5

Neradi si přiznáváme,že kapitalismus je založený na zisku.zisk se vytváří prací milionů,kdy každý dostane co nejméně.a říká se tomu civilizace a pokrok..drsný popis reality se nelíbí,i já raději čtu o hezkém a sluncem zalitém životě, bohužel bohatství nevznikne samo, bohatství vytvářejí právě ty miliony bez majetku...a jen tak mimochodem,tato kniha byla v Japonsku před 2 .světovou válkou zakázána a pan autor umučený ve vězení ve věku 29 let...

robotto
20.08.2018 3 z 5

Hodně naivní politické agitace a drastického líčení brutality dozorce a utrpení rybářů, ale také překvapivě poetické pasáže jako například tato:
"Už čtyři nebo pět měsíců byli tito silní muži nepřirozeně odloučeni od žen. Každý večer mluvili o ženách, které si koupili v Hakodate. Jediná fotografie nahé ženy, kterou měli s sebou, byla tak ohmataná, jak putovala z ruky do ruky, že na ní nebylo téměř nic znát."

etsurin
09.04.2017 3 z 5

Určitě stojí za přečtení, pokud člověka alespoň trochu zajímá, jak vypadala japonská proletářská literatura. Za mistrné vykreslení utrpení a špíny na lodi za tři, zas tak špatné to nebylo.

Japonsko zfilmováno japonská literatura rybolov, rybářství, rybaření

Takidži Kobajaši
japonská, 1903 - 1933