eli1294 eli1294 komentáře u knih

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

(SPOILER) Deset hostů a dvě osoby personálu jsou uvězněni v hotelu, každý má nějaké své temné tajemství. Postupně začne docházet k vraždám, napětí se stupňuje, umírá víc lidí. Nikdo nevěří nikomu. Hmmm. Moment. Že už bych něco podobného někde četla?
.....................................
Tato kniha dokazuje, že postavy jsou pouze tak inteligentní jako autor sám. Po celou dobu si počínají nelogicky. Po druhé vraždě se rozhodnou v naprosté tmě jen se svítilnou prohledávat pokoje - a ve skupince, tudíž prohledávají i vlastní pokoje - takže pokud by chtěl vrah něco schovat, stačí mu počkat, až bude ve tmě prohledávat svůj vlastní pokoj *facepalm*
Po druhé vraždě má ta aktuálně nejvíc podezřelá postava u sebe viditelně revolver a nervózně si s ním pohrává a ostatní jí jej nechají, protože ... proč ne, že ... *facepalm*
A další věc. Na podobných detektivkách je nejlepší, když čtenář nevěří nikomu z podezřelých nebo neví, co si o nich má myslet. Tohle autorka "úžasně" vyřešila - ty postavy nám to, že jsou nevinné, řeknou samy v podobě vnitřního monologu. Čtenáři je ani nedostanou šanci podezírat. Stačí si postupně vyškrtat ty, kteří mysleli na to, že vraždu nespáchali a zbyde vám jedna osoba - vrah *facepalm*
Na začátku knihy zmiňuje, že je jedna postava vystrašená a nervózní. Místo toho, aby si příčinu nechala pro sebe a čtenář si říkal "co s ní, je, to má určitě nějaký důvod" a bral to jako důvod k podezření, které by se vyvrátilo až na konci knihy, tak nám autorka hned na stejné straně osvětlí, že je to kvůli PTSD z Afgánistánu. Taková promarněná šance.
Jiná postava je podezřelá z toho, že v minulosti už vraždu spáchala. Znovu, místo toho, aby si autorka vysvětlení nechala až na konec knihy a čtenář tápal, zda čin spáchala nebo ne a jestli to nesouvisí s další vraždou, tak nám postava znovu na stejné straně vysvětlí ve vnitřním monologu, že ten čin tehdy nespáchala.
Takže zatímco jsou jednotlivé postavy v příběhu paranoidní, neklidné a neví co si myslet, čtenář to ví naprosto přesně a jen v klidu čeká, jestli to náhodou nedopadne jinak. Nedopadne.

PS: a to, že se v hotelu bez signálu v jednu chvíli signál objeví (protože to autorka potřebuje) a fakt, že se nikdo po druhé vraždě nepodíval do počítače jedné postavy ačkoliv všichni přemítali, o čem píše, taky nedává smysl.

25.07.2022