edison edison komentáře u knih

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zcela jasně reflektuje problém lidstva jako takový bratři,Dimitrij,Ivan ,Alexej,a jejich prostopášný otec starý Karamazov a i jeho úlisný a zkažený syn Smerďakov(obřadné věšení koček atd...)tyto postavy jsou jakousi sondou a odrazem lidstva sometného.Zločin,trest,odpuštění,láska,víra v boha,ateismus, filosifie,psichologie těchto postav jsou namíchány v tak geniálním podání a jen potvrzují Dostejevského um dát světu literární klenot ,ke kterému se budu znovu a znovu vracet a žasnout.Pět hvězdiček je málo.

21.10.2012 5 z 5

Listy heroin Listy heroin Publius Ovidius Naso

Z této knihy mi utkvěla pásáž,,Všude tam kde chybí slova slzy mé smyly písmo,vždyť i slzy mohou mít váhu slov.

27.10.2012 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij opět nesklamal,jeho popis jednu sukundu před epileptickým záchvatem Kníže Myškina,kdy se jeho pocit života a vlstního vědomí vlastní existence zdesateronásobovaly,a další,a další momenty celého přběhu,v četně mistrně zvládnutých psichologických popisů dějovích postav románu

17.10.2012 5 z 5

V chapadlech kremelské chobotnice V chapadlech kremelské chobotnice Antonín Benčík

Kniha ,ke které se opakovaně vracím,nejdříve jsem ji objevil v knihovně , a potom jsem si i zakoupil.Srpen 1968 je pro mě ,i když jsem srpen nezažil ,ale jako něco o co jsem se hodně zajímal,už na zákládní škole v hodinách občanské nauky jsem přiváděl moji soudružku učitelku:-))) do ůzkých dotazy typu ,proč jsou ve Znojmě na kruhovém objezdu u okolních domů díry od střelby ze samopalu ,a že ůdajně místní občané na protest proti okupaci přehodili lana přes sochu ruského vojáka na zmiňovaném kruhovém objezdu a snažili se jí odstranit,avšak výstražná střelba do vzduchu a do přilehlích domů z řad Ruských okupantů tento akt odporů zvrátila a díky tomu náš ivan ze samopalem tu stojí ,až podnes.Zkrátka pokud se chcete seriozním způsobem zajímat o srpen 1968 a zkoumat příčiny a důsledky Pražského jara ,neváhejte a čtěte.

21.10.2012 5 z 5