Drolreich Drolreich komentáře u knih

Ve stínu oltářů Ve stínu oltářů Vincas Mykolaitis - Putinas

K tomuto dílu jsem se dostal skrze povinnou četbu k moderní litevské literatuře. Zpočátku jsem si říkal, co za obludnost bude tato trilogie. A mé obavy se po prvních sto stranách téměř naplnily - román o životě v kněžském semináři mi vskutku nevoněl. Jenže uběhlo pár dalších stran a ponořil jsem se do života mladého klerika Ludy Vasarise naplno, téměř na jeden zátah. Nejen, že jsem se s p. Ludou mohl prakticky identifikovat, hlavně v povahových rysech - ač to bude znít možná egoisticky, tak lepší vykreslení svojí osoby bych v literatuře těžko pohledal. Dalším bodem je vynikající reflexe doby, kdy katolická církev hrála výraznou roli v životech Litevců. Často totiž sledovala vlastní politické cíle, které chtěla prosazovat právě skrze literáty ze seminářů. Ti ovšem takový zájem neměli, čili sledujeme tři období života L. V. - mládí v semináři, samotné vykonávání církevní praxe a poslední část se odehrává po 1. světové válce, v době konstituování samostatné Litvy. Autorovi nelze upřít pozorovatelský talent, najdeme i některé autobiografické prvky. Tato kniha zasluhuje těch pět hvězd, je to skrytý klenot.

30.01.2014 5 z 5

Soudruzi. Světové dějiny komunismu Soudruzi. Světové dějiny komunismu Robert Service

Autor se tentokrát zaměřil celkově na vývoj komunismu, primárně toho ruského, nicméně jsou tu kapitoly věnované i dalším zemím. Kniha je členěna víceméně chronologicky, čili od zárodečného stavu před ruskými revolucemi, přes tuhý stalinismus až k eurokomunistům a rozpadu SSSR. Pravdou však je, že pokud už má člověk něco načteno na téma ruských dějin 20. století, nenajde tam tolik nových či snad převratných informací. Podle mého názoru se hodí minimálně do sbírky, kór když hledáte informace - zde to je všechno pěkně pospolu. Nemusíte tak otvírat x jiných knih nebo letět na internety.

30.01.2014 4 z 5

Studená válka Studená válka John Lewis Gaddis

Pro ty, co by se chtěli zajímat o dějiny Studené války je to dobrý úvod do problematiky. V knize najdeme vše podstatné, na své si přijdou i ti, kdož nějaké základní ponětí mají. Český překlad je střízlivý a nebál bych se ho označit za jeden z těch kvalitnějších. Samozřejmě pro hlubší studium bude třeba sáhnout po jiných monografiích, případně po těch, které se věnují konkrétním problémům. Nemůžu než doporučit.

Šlechtická demokracie Šlechtická demokracie Jan Květina

Pěkný obrázek toho, jak pár mocných legálně destabilizovalo Rzeczpospolitou. Nebo spíše ji doslova srazili na kolena. Všechno skrze pokus o demokratickou vládu, která tam de facto byla, jenže většina moci byla soustředěna v rukou magnátů. Stala se tedy ze šlechtické demokracie oligarchie? Do jisté míry bezesporu. Kniha je napsána vcelku dobře, co se týče stylistiky, určitě je potřeba schopnost orientace v evropských a polských dějinách pro lepší pochopení.

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Dílo je krásnou ukázkou romantického přístupu k historii, místy to působí až úsměvně. Nicméně z toho vychází, že kat Mydlář byl celkem fajn týpek, co občas někoho popravil, sem tam mučil, ale jinak si vedl klidný život.

30.01.2014 4 z 5