dracula dracula komentáře u knih

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

Vždy keď som sa mal rozhodnúť medzi scifi a fantasy, vyhrávalo scifi. Ak nerátam klasikov žánru ako Tolkien, Sapkowski alebo Pratchett, nemám toho príliš veľa načítaného. Juraj Červenák a slovenská fantasy preto bola pre mňa o to väčšou neznámou. Keď som sa však s týmto sympatickým autorom stretol na jednej besede, zaujalo ma, ako svoje diela prezentuje a ako priam srší nápadmi. Po Vládcovi vlkov som tak okamžite siahol a určite to nikdy neoľutujem. Knihu som zhltol za tri dni a ak by som nemusel chodiť do práce, trvalo by to ešte menej. Ide o skvelú knihu, ktorej pokračovanie beriem ako povinnosť. Priamočiara akcia, kopa sympatických hrdinov, naturalistické scény, mágia a čary, historické reálie, skrátka všetko, čo môže čitateľ od kvalitnej knihy čakať.

14.10.2012 5 z 5

Tajomstvo neviditeľna Tajomstvo neviditeľna Jules Verne

Tento kratší Verneho román sa rozbiehal len veľmi pomaly a keď už prišiel s nejakou akciou, tempo si nebol schopný udržať. Mnohé časti boli síce predvídateľné, ale čítanie bolo aj tak príjemné a oddychové. Nejde určite o prelomovú knihu, ale napriek tomu môže správne nastaveného čitateľa určite zaujať.

20.09.2012 3 z 5

Saladin a počátky džihádu Saladin a počátky džihádu Geoffrey Hindley

Dobre a pútavo napísaná kniha plná historických faktov a dobových súvislostí, vďaka ktorým je vhodná aj pre čitateľov, ktorý nemajú o tejto problematike veľké vedomosti. Ocenil by som možno viac mapiek, prípadne tie uvedené, mohli byť trošku podrobnejšie. Rodostrom Saladinovej rodiny, rodostromy ostatných zainteresovaných strán, prípadne nejaké prehľady vládcov v daných lokalitách, by čítanie určite veľmi zjednodušili. Napriek týmto absenciám, sa kniha číta dobre, a "zamotal" som sa len výnimočne. Pre úplné zvládnutie problematiky, je nutné určite siahnuť aj po inom titule, avšak ako úvod, alebo stručné zhrnutie, kniha plne postačuje.

21.08.2012 4 z 5

Na dušičky zomrieš Na dušičky zomrieš Mark E. Pocha (p)

Ak ste hororom nedotknutí, môžete tento príbeh skúsiť. Ak ste fanúšik, tak potom záleží, či pristúpite na autorovu hru o tom, že originalita je preceňovaná. Ak nie, pustite si radšej "pôvodný" film.

02.07.2018 2 z 5

Úplné zatmenie Úplné zatmenie John Brunner

Nejde o žiadne dynamické a dobrodružné sci-fi, avšak nudná táto kniha určite nieje. Skupina vedcov sa na vzdialenej planéte Sigma Draconis snaží rozlúštiť záhadné vyhynutie jej pôvodných obyvateľov. Absentujúcu akciu úspešne nahrádza množstvo rozhovorov, v ktorých vedci predkladajú teórie a polemiky, ktoré možno pomaly, ale o to poctivejšie posúvajú dej vpred. Záverečné rozuzlenie by som určite zaradil do kategórie mrazivých.

30.08.2012 4 z 5