Úplné zatmenie

Úplné zatmenie https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75572/uplne-zatmenie.jpg 4 16 3

Medzihviezdna loď Stellaris privezie zo Zeme na planétu Sigma Draconis medzinárodnú vedeckú výpravu, ktorej úlohou je rozlúštiť, prečo vyhynula vysoko vyspelá civilizácia Drakončanov. Táto rasa vedela vyšľachtiť nielen seba, qle aj rastlinnú a živočíšnu ríšu na nevídaný stupeň, dosiahla mesiac svojej planéty a vytvorila z jedného z jeho kráterov gigantický teleskop. A predsa vyhynula. Finančné náklady na vedeckú výpravu zo Zeme sú však také vysoké, že jej vyslanie bolo umožnené iba spoločným úsilím všetkých krajín na zemeguli, združených v Organizácii Spojených národov. Keďže záhada Drakončanov zdanlivo zostáva nerozlúštiteľným orieškom, na Zemi sa ozývajú neprajné hlasy, popierajúce zmysel vedeckého bádania, a bádateľom hrozí, že medzihviezdna loď Stellaris po výpravu už nepríde a vedci navždy zostanú na cudzej planéte.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Pravda

Total Eclipse , 1974

Andy888
15.06.2018 5 z 5

(SPOILER) Total Eclipse je realistický príbeh, ktorý by sa skutočne mohol stať.
Nevymýšľa si žiadne skoky časopriestorom ani magické sily z fantasy.
Brunnerovi šlo o niečo celkom iné.
Jeho kniha je oslavou ľudského intelektu a ľudskej statočnosti.
Vylúštit záhadu, prečo zahynula vyspelá civilizácia na Alfa Draconics, je nielen intelektuálnou výzvou pre skupinu vedcov, ktorí výpravou sem riskovali svoj život, s vedomím že sa možno nikdy domov nevrátia.
Príčina zániku Drakončanov môže byť kľúčovou informáciou pre ľudstvo.
Z nájdených artefaktov je zrejmé, že robili všetko DOKONALE, a napriek tomu vyhynuli.
Smutný záver knihy je tiež Brunnerovou majstrovskou metaforou,
námetom na zamyslenie, ako si spoločnosť váži vedu.
Keď vďaka geniálnemu matematikovi nachádzajú odpoveď, nemajú ju komu oznámiť.
Kozmická loď Stellaris sa v dohodnutom čase nevátila, a pravdepodobne sa nevráti už nikdy.
Dokázali by tu žiť.
Keby nezistili neskoro, že kvôli rastline, z ktorej vyrábali potravu, zahynú ich nenarodené deti aj oni sami.

Adhara
05.06.2018 3 z 5

Tak na 2,5 hviezdy. Dosť slabá kniha, hoci treba brať ohľad aj na to, že je staršieho dáta. Psychologizácia postáv nič moc, dej tiež nie. Čakala som bombastickejšie rozuzlenie. K dobru jej treba pripísať neprílišnú naivitu ohľadom kolonizácie cudzích svetov.

dracula
30.08.2012 4 z 5

Nejde o žiadne dynamické a dobrodružné sci-fi, avšak nudná táto kniha určite nieje. Skupina vedcov sa na vzdialenej planéte Sigma Draconis snaží rozlúštiť záhadné vyhynutie jej pôvodných obyvateľov. Absentujúcu akciu úspešne nahrádza množstvo rozhovorov, v ktorých vedci predkladajú teórie a polemiky, ktoré možno pomaly, ale o to poctivejšie posúvajú dej vpred. Záverečné rozuzlenie by som určite zaradil do kategórie mrazivých.

John Brunner
britská, 1934 - 1995