DenisaHoffer DenisaHoffer komentáře u knih

Třetí zahrada Třetí zahrada Sarah Parsley (p)

Autorku Sarah Parsley poznám z Wattpadu, kde som od nej čítala asi dva príbehy, takže jej štýl písania mi cudzí nie je. Túto historickú romancu som si už na Wattpade nestihla prečítať, ale odkedy autorka zverejnila, že jej vyjde knižne, tak som bola veľmi zvedavá. Kniha má naozaj nádhernú, romantickú obálku a originálny názov. Ozaj som uvažovala väčšinu knihy, čo tam ohľadom tej tretej záhrady bude a prečo má kniha tento názov. Nebola som sklamaná.
Historické romance mám rada, nemám ich zase prečítané kvantum, ale viem si pri nich oddýchnuť, beriem ich ako také rozprávky, kde som schopná prižmúriť oči nad postavami. Táto kniha presne tento účel splnila. Dejovo sa mi páčila, postavy boli dobre vykreslené, hlavná hrdinka prešla veľký kus cesty od začiatku po koniec knihy.
Ale mám jednu dosť veľkú výhradu. Kniha je tenká, má okolo 240 strán, a pritom má nesmierne podrobnú anotáciu. Prišlo mi ako keby bolo prvých 130 strán iba poriadne rozpísaná anotácia a to bolo na škodu. Pretože som vedela, čo sa bude diať a nemala som takmer žiadne prekvapenia. Áno, je to romance, tie sú bežne predvídateľne, ale toto mi prekážalo (vadilo mi to napríklad aj pri Meste Luny, kde tiež bolo prvých 100 strán rozpísaná anotácia, ale tam mala celkovo kniha vyše 600, tak to nebolo až také). Tiež by sa mi aj viac páčilo, keby bol úvod trochu viac rozpísaný, niečo viac o Nelle v kláštore. Na konci knihy sa síce tým ešte jedna kapitola zaoberá, ale mne by sa to hodilo ešte na začiatku. Celkovo mi začiatok knihy prišiel taký veľmi hŕŕ.

.Nella sa mi páčila, bolo vidieť progres jej charakteru. Na to, čo si prežila, to bola naozaj silná a pracovitá žena. Páčil sa jej nápad podnikania, jej odhodlanie a to ako rýchlo si dokázala získať ľudí. Nikolas Albrecht mi ale nesadol. Jeho správanie v začiatkoch k Nelle bolo naozaj hrozné. Myslím, že jej dva razy povedal, že je hlúpa a to aj pred cudzími ľuďmi a aj jeho ponižovanie na môj vkus zašlo ďaleko. Áno, jeho správanie bolo vysvetlené, ale mne to bolo málo. Ja by som sa do neho nezamilovala. Za to Darien sa mi páčil o dosť viac a trochu som dúfala, že nakoniec bude hlavným hrdinom on (ale teda z anotácie mi bolo jasné, že nie, ale dúfala som, haha). Nellu si rozhodne viac vážil a to mi imponovalo viac.
Intrigová zápletka vyšla, človek mal chuť istú postavu roztrhať v zuboch. Páčila sa mi aj postava malej Isabely a Nellin vzťah k nej. Celkovo najkrajšia kapitola bola asi tá vianočná, tá naozaj pohladila srdce aj dušu.
Šteklivé scény sa mi páčili, boli napísané jemne, nič vulgárne, k celej knihe sedeli. Občas sa objavil aj humor, čo tiež knihu oživilo. Knižku som mala prečítanú za večer, je to taká jednohubka. Je to autorkina prvotina a myslím, že vydarená. Len sa ešte priznám, že mi historické romance viac sedia v tretej osobne, ako v prvej, aj keď tu to malo svoj dôvod, keďže išlo o denníky Nelly. Ak ma pamäť neklame, tak knižka mala na Wattpade aj pokračovanie a držím autorke palce, aby jej aj to vyšlo knižne. Knižku odporúčam, ak máte radi historické príbehy o láske, intrigách, smutných minulostiach.

21.10.2021 4 z 5

Školský (ne)poriadok Školský (ne)poriadok Marek Zákopčan

„Mám radšej knihy ako ľudí.“
ŠKOLSKÝ (NE)PORIADOK je druhá časť Knižnej odysey a ja som sa opäť rada vrátila k postavám, ktoré som poznala z prvej časti, ale aj k novým, ktoré tvorili predovšetkým noví študenti.
Daniel je profesor, ktorého by sme všetci chceli zažiť na strednej škole. Hoci sa mu profesionálne veľmi darí, študenti ho majú radi, vybudoval si zdravý rešpekt, v súkromnom živote to má horšie. V tejto časti sa zapozerá do susedky Janky, ale... no veď uvidíte, keď si knižku prečítate. Naďalej ho prenasleduje aj jeho exmanželka Karin. Koniec ma rozosmial, hoci Dana rozhodne nie. A na tento školský rok mu riaditeľka nadelila aj triedu plnú zaujímavých mladých ľudí, o ktorých sa skutočne zaujíma, podporuje ich a hľadá riešenia, keď sa vyskytne nejaký konflikt. Je veľmi ľudský, a preto ho majú jeho zverenci radi a vzhliadajú k nemu.
Učiteľka Livka má tiež svoje starosti s rodinou. Hoci sa v knihe iba mihne jej brat Marko, ktorý bol dôležitou postavou v prvej knihe, objavuje sa aj jej otec. Jej krehké priateľstvo s Danielom sa stále posilňuje a tých dvoch mám spolu neskutočne rada. Občas dúfam, že to neostane iba pri priateľstve, haha.
Priestor v knihe dostávajú aj študenti Danielovej triedy. Denis, Andy, Adriana a Kristián sa objavovali najčastejšie a postupne vytvorili silnú partiu. Všetci sa skvelo dopĺňali, páčilo sa mi, aké charaktery im autor vymyslel a aj, ich rodinné zázemie. Okrem toho zápletka s Denisom mi prišla nesmierne originálna a vôbec som ju nečakala. O to viac ale bola smutnejšia, hoci našťastie riešiteľná.
V knihe sa objavujú opäť rôzne dôležité rodinné témy. Rovnako aj definovanie vlastnej identity a zapadnutie do kolektívu nových spolužiakov. Hľadanie priateľstiev, pochopenie zo strany najbližších a rovnako aj priateľov.
Ešte ma veľmi bavil aj nový člen kabinetu, nový profesor Martin, ktorý vždy tak dokonale vyviedol Danka z miery. Ale pevne verím, že si k sebe v pokračovaní nájdu cestu a už teraz sa naň teším, pretože tieto postavy ešte majú čo povedať. Veľa zápletiek sa ešte vytvorilo a neodhalilo sa všetko. Skvelá séria zo školského prostredia, ktorej by ste mali dať šancu.

11.10.2022 5 z 5

Líška jedna hrdzavá Líška jedna hrdzavá Lukáš Viglaš

Tento príbeh by som charakterizovala ako príbeh z bežného života. Oceňujem veľmi, že ho napísal muž a že to je romantika. Takých príbehov nie je veľa. Okrem toho to je fajná oddychovka. Avšak za mňa chýbala iskra, potrebovala by som niečo viac. Je to autorov debut a podľa jeho záverečnej poznámky sa ešte máme na čo tešiť a čo to bolo naznačené aj v epilógu, takže verím, že iskra raz bude.
Čo sa týka postáv, tak Vanesa bola rozhodne najlepšia, veľmi mi sedela, tešila som sa, keď sa v príbehu objavila. Michal bol ťuťko, žiaľ. Síce dobrák od kosti, ale ozaj pekne zaslepený. Natália mi prišla trocha prehrotená v niektorých situáciách (alebo teda z opačnej strany – Michal ešte väčší ťuťko). Ale bavila som sa veľmi na rozhovoroch medzi Michalom a Erikom, alebo celkovo na ich mužskej partii. Veľmi autentické. A zamilovala som si Ester, dúfam, že o nej autor napíše separé knihu. Vanesa a Michal boli spolu fajn, ale ako som písala, chýbala mi lepšia iskra medzi nimi. Ich prvé stretnutie bolo originálne, čo sa mi páčilo a aj som sa nasmiala potom ďalej v kaviarni. Od začiatku viete ako príbeh skončí, ale to nevadí, lebo cesta je cieľ. Avšak ani vedľajšia zápletka nemala čím prekvapiť a žiaden plot twist sa tam nekonal.
Čo sa týka snov s líškou, aj tam sa mi žiadalo niečo navyše. Malo to potenciál, ale za mňa nevyužitý. Spomínali vo svojich recenziách aj iní, takže s nimi súhlasím.
Knižka určite stojí za prečítanie, ja som si pri nej oddýchla po náročných dňoch. Samozrejme mi nedá ešte pochváliť aj jej spracovanie vydavateľstvom, proste parádne. Tak uvidíme, čo nové autor chystá a ak to bude o Ester, tak to by bolo najviac.

27.09.2022 3 z 5

Nelám mi srdce Nelám mi srdce Kristína Ježovičová

Na túto knižku som sa veľmi tešila a vôbec nie som sklamaná. Knižka vyzerá naozaj nádherne, páčia sa mi veľmi instagramové profily hlavných postáv, ktoré sú v predsádkach, ale tak nič iné už od Venupress ani nečakám. Obsah knihy tiež rozhodne stál za to. Postavy, či situácie boli tak nesmierne reálne (to mám tak rada), že som mala pocit, že to je všetko skutočné (v podstate aj niečo bolo, ako napísala autorka vo svojej poznámke na konci, z jednej situácie ma až doslova zamrazilo).
V knižke sa nachádzajú pohľady piatych hlavných postáv. Osobne mám veľmi rada, keď príbeh rozpráva aj viac ako dve osoby, nikdy to pre mňa nie je zmätočné. V istých chvíľach mi šli všetci na nervy, v iných som zase s nimi súcitila. Najviac ma zaujala Sofia. Zatiaľ ju všetci v recenziách mali najmenej radi, ale podľa mňa vôbec za svoje správanie nemohla a chyba bola niekde inde. Na konci mi jej bolo veľmi ľúto, jej príbeh som hltala asi najviac. A tiež mi k srdcu veľmi prirástol Boris a nesmierne sa mi páčila jedna scéna s ním, ale asi nemôžem prezradiť viac, lebo by to bol spoiler. Myslím, že každý kto už knihu čítal, vie, o čom hovorím.
Ale nebudem klamať a koniec knihy ma mierne vytočil. Stále som pozerala, či mi nechýbajú nejaké strany. Ostala som trochu frustrovaná. Potom som si však prečítala poznámku autorky a pochopila som. Jej slová na záver ma dojali a mala veľkú pravdu. Život postáv pokračuje aj potom, ako kniha skončí.
Knižka je naozaj reálna, surová, veľmi sa mi páčil aj jazyk, všetko bez prikrášlenia, aj s nadávkami. Hoci Andrejkino „mama moja“ ma miestami iritovalo, haha. Tiež som vďaka tejto knihe dostala chuť si prečítať aj Nevyslovené a Vydrž to so mnou. Už sa teším, ako si ich objednám k meninám, alebo na Vianoce. A vy si pokojne objednajte túto knižku, ak ste ju ešte nečítali, je skvelá.

22.09.2022 4 z 5