DaveM DaveM komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Po vypočutí audioknihy:
Už dlho som nepočúval/nečítal príbeh, po ktorom by som bol tak plný zmiešaných pocitov. Na jednej strane silný príbeh, silné postavy, ešte silnejšie obdobie a vynikajúci prednes rozprávačky (V. Cibulkovej). No na strane druhej veľmi zvláštny samotný dej.
Keď som pred počúvaním videl celkové recenzie, nastavila sa moja latka s očakávaniami veľmi vysoko a možno preto vidieť vopred percentuálne hodnotenie Zlodejky kníh bola chyba. Úvod mi veľmi nesadol, respektíve nesadol mi asi veľmi autorov štýl písania, kde sa na môj vkus až priveľmi mazná so slovami, z ktorých sú skladané vety a i keď to môže pôsobiť ako vysoko umelecký text, mne osobne sa to ťažko vstrebávalo (snáď to nie je len prekladom). Napriek tomu som príbehu po úvode dal šancu, možno aj preto, aby som zistil, kvôli čomu sú hodnotenia také vysoké.
Jedno musím uznať – každou kapitolou sa mi dej i rozprávanie Smrti páčil o kúsok viac. Napriek tomu tempo, akým príbeh naberal na obrátkach, bolo dosť pomalé a prvú približne tretinu knihy som sa tak trochu nudil.
Bol by som však nerád, keby malo toto moje hodnotenie niekoho odradiť od čítania/počúvania. Rozhodne to nie je kniha na zahodenie a človek si v nej zaiste nájde aspoň postavu, ktorú si zamiluje. Výber je pomerne pestrý. A ktovie, možno si niekto okamžite zamiluje i štýl rozprávania samotnej Smrti.
Som však rád, že po prečítaní iných recenzií som našiel i iných, ktorí majú z tejto knihy zjavne podobné dojmy ako ja. V opačnom prípade by som si myslel, že niečo asi nie je u mňa v poriadku. :)

08.03.2024 3 z 5