ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Caraval Caraval Stephanie Garber

Prekrásna na pohľad. Symfónia farieb, pocitov a vôní. Ale vnútro nie je rovnocenné obalu. Dej sa neubráni mnohým klišé. A hlavná hrdinka sa nikdy nezachová tak, ako by som to od nej chcela. ( Príbeh ako taký mi výrazne pripomína Nočný cirkus. Farebnosť príbehu, krutá až vražedná hra, otváranie po zotmení/o polnoci, krutý otec, láska mimo pravidiel hry, šaty, ktoré menia farbu, predpovedanie budúcnosti, cylindre... Ale posúďte sami. Ak sa vám páčilo toto, Nočný cirkus je lepší. Naozaj.) Prečítala som ju kvôli Výzve a bola oveľa lepšia ako som čakala. :)

21.07.2017 3 z 5

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Nádherné príbehy, pri ktorých som sa niekoľkokrát neubránila slzám. Cítiť v nich ozvenu Andersenovych rozprávok s ich smútkom a životom vo všetkom okolo nás. A svojou neuveriteľnou nádherou pripomínajú Rozprávky tisíc a jednej noci. Poetickejšie ako rozprávky a zrozumiteľnejšie ako poézia.

18.07.2017

Joseph Balsamo 1. díl Joseph Balsamo 1. díl Alexandre Dumas, st.

Príbeh o láske, intrigách, priateľstve, politike, Paríži, Ľudovítovi XV a Ľudovítovi XVI, Márií Antoinette, hypnóze, mágií, tajných spolkoch, šľachticoch, žobrákoch, filozofoch, nenávisti, bohatstve, tituloch, kráse a chudobe prečítate jedným dychom. Joseph Balsamo má rovnako ako ďalší spisovateľov obľúbenec gróf Monte Cristo veľa mien, identít a titulov, ktoré mení spolu so svojimi kabátmi a parochňami. Len on má moc nad množstvom postáv, ktorých životné nitky sa navzájom stretajú, prekrižujú, zauzľujú a rozmotávajú a dokáže s nimi manipulovať podľa svojej vôle. Veľmi sa teším na druhý diel tohto pôvabného historického románu.

01.07.2017 5 z 5

Červený a čierny Červený a čierny Stendhal (p)

Hlavný hrdina mi bol celkom sympatický, dej bol zaujímavý a prekvapivý.
Román je určite na mnohých miestach skutočne nelogický. Postavy prechádzajú od najhlbšej lásky k nenávisti, od nenávisti k ľahostajnosti. Predstava, ktorú si s pomocou autora vytvoríte sa chvíľu zdá správna a zrazu vás zavedie do slepej uličky. Nikto nekoná podľa očakávania, postavy sa nedajú zaradiť do kategórií. Nemôžete si s čistým svedomím povedať: Toto je ten dobrý, ktorému môžeme veľa odpustiť a toto sú tí zlí.
Niektorí užívatelia sú nespokojní s citátmi v úvode kapitol - mne sa páčilo ich prepojenie s dejom a bavilo ma lúštiť citácie v angličtine (vo vysvetlivkách na konci knihy bol preklad, ale to som zistila až po prečítaní).
Tomu, aby som dala 100% hodnotenie, bráni záver, ktorý bol síce jediným možným ukončení, no predsa mi pripadal akýsi neuzatvorený po všetkých predpovediach autora a Julienových plánov do budúcna. Samozrejme, že život mladého človeka sa môže predčasne skončiť napriek jeho snom a plánom. Mňa zmiatlo to, že po takých dlhých prípravách sa poprava odbavila na štvrť strane, bez akéhokoľvek opisu duševného stavu hrdinu, ktorý sa nám predtým dostával každých 5 minúta a bez opisu priebehu samotnej udalosti.
Predpokladám, že sa ku knihe ešte vrátim.

28.04.2017 4 z 5